Daug uždirbančių gimdyvių laukia nusivylimas: kuo solidesnė alga, tuo smarkiau mažės išmokos

Daugiau uždirbanti mama nepatenkinta Konstitucinio Teismo sprendimu, kurio manymu, motinystės pašalpos lubos pagrindiniam šalies įstatymui neprieštarauja. „Kodėl mamos ar tėčiai, kurie sąžiningai mokėjo mokesčius, dabar yra skriaudžiami ir tų sąžiningai uždirbtų pinigų jie negali gauti“, – 15min sakė mergaitę auginanti moteris.
Gimdyvė
Gimdyvė / 123RF.com nuotr.

Nors maksimali motinystės išmoka yra 70 proc. buvusio atlyginimo, mergaitę auginanti Justė gauna vos 55 proc. savo buvusios algos. Priežastis – didelės moters pajamos. Nors įmokoms į „Sodrą“ lubos nėra taikomos, jos galioja išmokoms. Šiuo metu moterys negali, augindamos vaiką, gauti daugiau nei dviejų vidutinių darbo užmokesčių (taigi apie 1,7 tūkst. eurų iki mokesčių).

Anksčiau maksimali išmoka buvo apskaičiuojama kiek kitaip – sudarė 3,2 einamųjų metų draudžiamųjų pajamų. Konstitucinis Teismas nusprendė, kad pašalpos ribojimas neprieštarauja Konstitucijai.

Daugiau uždirbančios mamos tokiu sprendimu nėra patenkintos, mat jaučiasi nuskriaustos – mokesčių sumokėti iki išeinant vaiko priežiūros atostogų teko daug, o dabar iš valstybės gauna, jų vertinimu, nedidelius pinigus.

Konstitucinis Teismas motyvuoja, kad, skaičiuojant išmoką, užtenka 12 mėn. darbo stažo per paskutinius 24 mėn., taigi asmuo nesumoka pakankamai įmokų, kad vėliau dvejus metus gautų dosnias išmokas.

„Tačiau tai nereiškia, kad buvo dirbta tik tuos 12 mėn. per paskutinius 24 mėn. Jeigu yra manoma, jog mama nespėjo sumokėti mokesčių, kad gautų didesnes išmokas, tai ar neturėtų būti įstatymo ir nustatyta, kad skaičiuoti reikėtų individualiu atveju, bei paskaičiuoti, kiek mėnesių reikia mokėti draudimo įmokas, norint vėliau gauti didesnes pajamas, kitaip tariant, jog nebūtų taikomos išmokų lubos“, – 15min aiškino jauna mama.

Išmokų lubas ji vertina kaip nesąžiningą ir neteisingą sistemą, nes vaikų tėvai, tokie, kaip ji, atitinkamai mokėjo į biudžetą daugiau mokesčių. Todėl jie jaučiasi užsidirbę didesnes pajamas.

Justės manymu, išmokų lubos klaidina tėvus, renkantis metus ar dvejus atostogų. Dabar, jeigu mama ar tėvas vaiką prižiūri metus, gauna 100 proc. buvusio atlyginimo, o jei dvejus, tai pirmus metus gauna 70 proc., o antrus – 40 proc. Tačiau šie dydžiai yra neteisingi, jeigu kalbėsime apie daugiau uždirbančius tėvus.

„Štai mano atveju išmoka, kuri pirmus metus turėjo būti 70 proc., iš tiesų yra 55 proc.“, – pasakojo Justė.

Kodėl mano atlyginimas prieš tampant mama, kurį gavau ne vokelyje, neremdama šešėlinės ekonomikos, neslėpdama mokesčių, dabar yra mažinamas ir sakoma, jog nustatant maksimalią išmoką yra sumokama išmoka mažiausias pajamas gaunančioms mamoms, – kalbėjo Justė.

Konstitucinis Teismas savo nutarime pabrėžė, kad įstatyme yra numatytas ne tik maksimalus, bet ir minimalus motinystės (tėvystės) pašalpos dydis. Tačiau tai Justės neguodžia.

„Kodėl mano atlyginimas prieš tampant mama, kurį gavau ne vokelyje, neremdama šešėlinės ekonomikos, neslėpdama mokesčių, dabar yra mažinamas ir sakoma, jog nustatant maksimalią išmoką yra sumokama išmoka mažiausias pajamas gaunančioms mamoms. Neturiu nieko prieš mamas, kurios gauną minimalią išmoką, tačiau ši išmoka turėtų būti gaunama ne mažinant išmokos dydį tiems, kurie sumokėjo kur kas didesnius mokesčius. Turėtų būti kitas kelias, kaip surinkti pinigus ir skirti minimalią išmoką mamoms neatimant iš kitų sąžiningų mokesčių mokėtojų ir nesumokant jiems jų pelnytai uždirbtų pinigų dengiantis įstatymais ar Konstitucinio Teismo nutarimais“, – kalbėjo mama.

Konstitucinis Teismas taip pat kalba apie tai, kad Lietuvoje vaiko priežiūros atostogos yra gerokai ilgesnės nei Europos Sąjungos nustatyta minimali atostogų vaikui prižiūrėti trukmė.

„Nesu susipažinusi su kitų ES šalių motinystės priežiūrų atostogų trukme bei išmokų dydžiais, tačiau pasirinkau dirbti ir auginti savo vaikus Lietuvoje, ne kitoje ES šalyje, neemigravau, sąžiningai mokėjau visus mokesčius nuo gaunamų pajamų“, – kalbėjo Justė.

KT anksčiau yra konstatavęs, kad išmoka už nėštumo ir gimdymo atostogas (70 kalendorinių dienų iki gimdymo ir 56–70 dienas po gimdymo) negali būti ribojama ir turi siekti dirbančios moters iki atostogų gauto atlyginimo vidurkį. Šiai pašalpai taip pat buvo taikomos draudžiamųjų pajamų 3,2 dydžio sumos lubos.

Premjeras: dėl išmokų „lubų“ vyksta diskusija

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad šiuo metu Vyriausybėje yra diskutuojama dėl motinystės išmokų lubų dydžio, taip pat dėl išmokų proporcijų pirmaisiais ir antraisiais motinystės atostogų metais, skelbia BNS.

„Vertiname, kaip tai atsiliepė 2009–2010 metais gimstamumo statistikai. Tas klausimas yra darbotvarkėje. Yra ir kita pozicija, kuri sako, skatina, kad būtų sudaromos sąlygos kuo trumpiau auginti vaiką ir kuo greičiau grįžti į darbo rinką. Nuomonių yra įvairiausių, šiais klausimais darbuojamės“, – žurnalistams Vyriausybėje sakė premjeras.

Pasak jo, Vyriausybė rengia Demografijos migracijos strategiją, apimsiančią ir priemones, „kurios labiau skatintu tėvus gimdyti ir auginti vaikus“, tačiau kokie tai siūlymai, nedetalizavo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų