Viešai ne kartą skambėjo siūlymai įvesti progresinius mokesčius ir papildomai apmokestinti didelį atlyginimą gaunančius asmenis. Tačiau panašu, kad ir daug uždirbančių kantrybės taurė prisipildžiusi – į 15min kreipęsis skaitytojas J.Gylys tikina, kad prasmingiau spjauti į tokią socialinę sistemą ir gaunamus pinigus „suplanuoti“ sau naudingesne linkme. Jis teigia dirbantis verslo konsultantu.
Pirmiausia jis ministerijoms ir kitoms institucijoms išsiuntė laišką, kuriame klausė, kur nukeliauja jo sumokami mokesčiai nuo vidutiniškai 3000 eurų per mėnesį atlyginimo į rankas, kadangi socialinė gaunama grąža jo šeimos visiškai netenkina. Atsakymų nesulaukęs jis laišką persiuntė 15min.
Gyvenime ir taip apstu konkrečių pavyzdžių, kai rimtai susirgus tenka išparduoti visą turtą gydymui.
„Per 10 metų vienintelį kartą paėmus nedarbingumą vienai dienai dienai (vaikų priežiūrai), kompensacija siekė apie 30 proc. dienos pajamų, nes atsirėmė į lubas. Įmokoms kažkodėl lubų nėra. Užsiregistravus darbo biržoje, bedarbio pašalpa taip pat vos siektų 10 proc. turėtų mėnesio pajamų, nuo kurių buvo mokėti mokesčiai. Už tyrimus vaiko sveikatos patikrinimui turiu sumokėti papildomai. Tai kur nukeliauja mano sumokėti mokesčiai“, – institucijoms išsiųstame laiške piktinosi J.Gylys.
Anot jo, vaikui suskaudus ausį pas specialistą eilės tvarka vieta atsirastų tik po 2 savaičių.
„Kas labiausiai suerzina, kad tas pats specialistas visiškai be jokios eilės tame pačiame kabinete priima papildomai susimokėjus poliklinikos kasoje. Manau, kad savo asmeniškai sumokamais mokesčiais visiškai padengiu bet kokias viešos gydymo įstaigos teikiamas paslaugas, nepriklausomai nuo pobūdžio ar situacijos“, – tikino vyras.
Moka daug, gauna – mažai
Jurgis teigiamai vertina pajamų mokestį, kuris, anot jo adekvatus, už jį „mokami atlyginimai mokytojams, policininkams, ugniagesiams, taip pat išlaikomas valstybinis aparatas – nors jis galėtų būtu gerokai efektyvesnis“. Sutiktų ir su progresiniais mokesčiais „jei jie būtų įvesti vadovaujantis sveiku protu“.
„Tačiau, jei vertinti socialinius mokesčius, tai yra „visiškas kosmosas“. Ypač tada, kai pradedi vertinti sumokamų sumų dydį ir tą grąžą, kurią gali tikėtis gauti ar gauni prireikus – to niekaip kitaip nei išmalda pavadinti negaliu“, – 15min teigė J.Gylys.
Grąža už sumokamus mokesčius, anot jo, yra adekvati nebent tuo atveju, kai gaunamas minimalus atlyginimas, net ne vidutinis.
„Čia lyg savo naujo automobilio draudimo įmoką mokėtumėt pagal jo kainoraštį, tačiau, atsitikus draudiminiam įvykiui, jums kompensuotų pagal bendro šalies automobilių parko vidutinę vertę“, – neteisybę įžvelgė J.Gylys.
Jis vardijo paradoksus: jei nereikėtų mokėti mokesčių „Sodrai“, savo abu pensininkus tėvus galėtų išlaikyti mokėdamas jiems dvigubai didesnes pensijas. Arba per tris metus sukauptų sumą, kuri lygi 12 metų nedarbo išmokai.
Didžiausias plėšikas yra socialinė sistema. Štai tokios aplinkybės tikrai skatina mintis apie emigraciją ir mano aplinkoje.
„Ir su tokiais skaičiais kažkas kalba, kad bankai yra plėšikai, kad verslas yra godus ir nenori dalintis? Atsipeikėkit! Didžiausias plėšikas yra socialinė sistema. Štai tokios aplinkybės tikrai skatina mintis apie emigraciją ir mano aplinkoje, tikrai pakalbam su draugais. Įdomu tik, kas bus tuomet, kai didesnė dalis generuojančių pridėtinę vertę uždarys verslus, nebebus darbdaviai ir savo gebėjimus perkels į kitas šalis“, – į vatą žodžių nevyniojo J.Gylys.
Jis tikina, kad turi daug draugų, kurių atlyginimai siekia ir panašias sumas, jo pavyzdys esą niekuo ne išskirtinis.
Svarsto mokesčius „susiplanuoti“ kitaip
Nors Jurgis mokesčius tikina iki šiol mokėjęs skaidriai ir iki šiol tebenorintis taip daryti, jis vardija schemas, kaip paprastai mokesčių mažiau sumoka ir darbuotojai, ir darbdaviai. Lietuvoje mokesčių nuo europietiško dydžio atlyginimų, anot jo, mokėti neapsimoka niekam.
„Kalbant apie socialinių mokesčių valdymą, sprendimas yra pakankamai paprastas. Naudojant tam tikras schemas, pinigai liks darbuotojui ir verslui, o „Sodra“ įmokų gaus net 10 kartų mažiau“, – tikina Jurgis G ir pažymi, kad sveikatos draudimas tokiu atveju išliks identiškas, GPM sumokėtas bus toks pats, neapgaunant valstybės.
Jis skaičiuoja, kad pagal darbo sutartį uždirbant į rankas 3000 eurų, „Sodra“ gauna 1586 eurus mokesčių, taip pat sumokama 592 eurai pajamų mokesčio. Jei toks pats atlygis būtų mokamas atliekant individualią veiklą, tuomet mokesčiai „Sodrai“ jau tesiektų 515 eurų, o GPM – 412 eurų.
Tačiau didžiausias sutaupymas „Sodros“ sąskaita būtų įsteigus uždarąją akcinę bendrovę, save joje įdarbinus už minimalų atlyginimą ir su ankstesniu darbdaviu atsiskaitant pagal sąskaitas faktūras.
Anot Jurgio, analogišku atveju „Sodrai“ būtų sumokami tik 152 eurai. Išsimokant pinigus kaip pelną būtų sumokamas 15 proc. pajamų mokestis. Įprastai naujos įmonės gauna pelno mokesčio lengvatų.
„Sodra“ įmokų gaus net 10 kartų mažiau, tačiau sveikatos apsauga bus tokia pati. Tai ar apsimoka mokėti? Gyvenime ir taip apstu konkrečių pavyzdžių, kai rimtai susirgus tenka išparduoti visą turtą gydymui. Nes mūsų valstybėje viešosios paslaugos yra niekinės vertės. Žinoma, gamyklos darbininkas tuo nepasinaudos, tačiau Europos vidurkį atitinkančius atlyginimus gauna ne jie, o programuotojai, vadybininkai ir kiti specialistai, kuriems tokia schema yra lengvai pritaikoma“, – vertina J.Gylys.
Siūlo nuimti lubas
Kad turtingieji būtų labiau suinteresuoti mokėti mokesčius, anot J.Gylio, pirmiausia reikia panaikinti „lubas“ išmokoms.
Tikrai norėčiau, kad pagal sumokamus mokesčius „be lubų“ atitinkamai gaučiau ir socialinių paslaugų, bent jau tos lubos kad nebūtų nustatytos sulig pelės urvo aukščiu.
„Elementari logika yra, kad kuo draudimo įmoka yra didesnė, tuo didesnę vertę gausi atsitikus draudiminiam įvykiui. Tikrai norėčiau, kad pagal sumokamus mokesčius „be lubų“ atitinkamai gaučiau ir socialinių paslaugų, bent jau tos lubos kad nebūtų nustatytos sulig pelės urvo aukščiu“, – teigia skaitytojas.
Jis vertina, kad dalį sumokamų mokesčių gyventojams reikėtų leisti panaudoti patiems sveikatos paslaugoms pirkti – apmokėti už tas pačias paslaugas poliklinikose ar net vaistams pirkti, kadangi taip daroma, kuomet sveikatos draudimą papildomai apmoka darbdavys.
Jis pasigenda visiems vienodos mokesčių sistemos ir prieštarauja esamoms mokestinėms lengvatoms, ypač ne socialinėms, bet veiklos grupėms, tokioms kaip ūkininkams taikomos lengvatos.
„Noriu akcentuoti, kad vis dar noriu būti pilietiškas. Man ne vis vien vėliava, su kuria gyvuoja ši valstybė“, – tikino pasipiktinęs skaitytojas.