Šiemet VMI parengė 1,9 mln. preliminarių deklaracijų gyventojams, iš jų 1,4 mln. reikės tik patvirtinti vienu mygtuko paspaudimu – į jas bus sukelti visi duomenys, pranešė VMI. Gyventojai aktyviai ėmėsi deklaruoti nuo pirmosios dienos, dėl to sutriko VMI sistemų veikla.
26 tūkst. gyventojų deklaracijas jau spėjo pateikti.
Deklaracijas, kaip ir kasmet, gyventojai turi pateikti ir mokesčius sumokėti iki gegužės 2 d.
Pernai deklaracijas už 2017 m. privalėjo pateikti daugiau kaip 687 tūkst. gyventojų, arba 2 proc. mažiau nei už 2016 metus. Tačiau deklaracijas pateikusių gyventojų skaičius dvigubai didesnis: už 2017 m. pajamas deklaravo 1,35 milijono gyventojų.
Praėjusiais metais 319 tūkst. gyventojų deklaravo 135,9 mln. eurų mokėtino gyventojų pajamų mokesčio (GPM). VMI 742 tūkst. gyventojų grąžino 117,6 mln. eurų GPM permokos. Pernai daugiau nei 531 tūkst. gyventojų paramai skyrė per 17,6 mln. eurų, iš jų 1 mln. eurų – politinėms partijoms.
„Šių metų deklaracijos forma ir deklaracijų teikimo tvarka išlieka tokia pati, kaip ir praėjusiais metais, tad pagrindo nerimauti dėl reikšmingų pokyčių nėra“, – sako VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė.
Nuo 2018 m. nėra taikomas papildomas neapmokestinamasis pajamų dydis (PNPD), o tai reiškia, kad šiais metais tėvams papildomai skaičiuoti metinio PNPD už auginamus vaikus nereikės ir deklaruoti bus paprasčiau.
„Iš tiesų matome kad nuo vidurnakčio dalis žmonių jau ne tik susipažino su deklaracijomis, kas sukelta, bet yra ir pateiktų deklaracijų. Iš viso šiuo metu jau yra per 26 tūkst. deklaracijų. (...) Yra be galo didelis susidomėjimas“, – sako S.Aliukonytė-Šnirienė.
Kam teikti deklaracijas privaloma?
Privaloma deklaracijas pateikti tiems gyventojams, kurie vykdė individualią veiklą ar gavo pajamų, nuo kurių būtina sumokėti mokesčius, taip pat gyventojai, kurie privalo pateikti turto deklaracijas dėl užimamų pareigų (politikai, tarnautojai ir kt.) ir, be abejo, pateikti deklaracijas gali gyventojai, norintys pasinaudoti mokesčių lengvatomis bei susigrąžinti dalį mokesčių.
Pajamų deklaracijas taip pat reikia pateikti, jeigu gyventojui buvo pritaikytas per didelis neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) ir dėl to privalu sumokėti dalį GPM arba susigrąžinti šį mokestį, nes buvo taikytas per mažas NPD.
Lengvatomis gali pasinaudoti žmonės, kurie praėjusiais metais mokėjo įmokas už būsto kreditą, už sumokėtas gyvybės draudimo įmokas, III pakopos pensijų fondų įmokas ar pirmas studijas aukštojoje mokykloje.
„Ta gyventojų aibė iš esmės nepasikeitė. VMI pirmuoju numeriu tikrai įvardijame ir prašome, kad gyventojai, kurie vykdo individualią veiklą ir dėl to yra uždirbę pajamų, kad susiskaičiuotų savo pajamas ir deklaruotų. Tuo labiau kad 2018 m individualią veiklą vykdžiusiems gyventojams yra apmokestinimo tarifai nuo 5 iki 15 proc. Jeigu pajamų gyventojai bus uždirbę iki 20 tūkst. Eur – tai tarifas 5 proc., o jei virš 35 tūkst. – tai tarifas jau 15 proc.“, – sako VMI atstovė ir paaiškino, kad tarp šių sumų taikomas palaipsniui augantis tarifas.
Laiku deklaruoja 80 proc., kiti – „sulaukia žinių“
VMI atstovė patikina, kad laiko pajamų deklaracijas pateikia paprastai apie 80 proc. gyventojų, kuriems tai privaloma.
„Na o kita dalis sulaukia žinios iš VMI. Tiek bendrai, tiek su lokalizuotais, atitinkamais gyventojų segmentais dirbama iš anksto, ir balandžio mėnesį, jiems primenant, pagelbstint, kad ir tokiose aktualiose vietose, kaip turgavietėse“, – sako S.Aliukonytė-Šnirienė.
Ji patikina, kad po gegužės 2 dienos dažnai VMI tiksliai žino, kurie žmonės neįvykdė prievolės.
„Kai jau tiksliai žinomi žmonės, kurie nevykdė prievolės, pvz., tie gyventojai, kurie vykdė individualią veiklą ar gavo pajamų, neišlaikę nekilnojamojo turto 10 metų, ar automobilio neišlaikę 3 metus, jie informuojami, ką jie turi padaryti“, – sako VMI atstovė.
VMI, turėdama tikslius duomenis, gautus iš registrų, gali pati suskaičiuoti tikslią prievolę ir be deklaracijos. Patikinama, kad siekiama išvengti baudų.
„Pirmiausia iš tiesų VMI iki gegužės 2 d. siekia duoti žinią apie galimybę, būtinybę. Vėliau primenama, kad tai gyventojas turi padaryti, iki baudų nesiekiama prieiti. VMI turi galimybę atskirais atvejais suformuoti mokestinę prievolę. Mums svarbiausia, kad žmogus iš savo gautų pajamų būtų teisingai suskaičiavęs ir sumokėjęs mokesčius“, – sako S.Aliukonytė-Šnirienė.
Ji patikina, kad didžiausio VMI dėmesio sulaukia vieši asmenys, pvz., politikai, pareigūnai, kurių turto deklaracijų išrašai skelbiami viešai.
VMI atstovė atskirai padėkojo įmonių buhalteriams ir kitiems finansininkams, kurių pateikti duomenys leido suformuoti tikslias preliminarias pajamų deklaracijas.
Galima pasinaudoti mokesčių amnestija
Iki šių metų liepos 1 d. gyventojai gali pasinaudoti vienintele galimybe deklaruoti praeityje pamirštas pajamas ir mokesčius sumokėti be jokių delspinigių ar baudų, patikina VMI.
Tai reiškia, jog gyventojui pateikus ar patikslinus ankstesnių metų deklaraciją (už 2017 m. arba ankstesnius) bei deklaravus papildomas pajamas, nuo susidariusių delspinigių VMI atleis, beliks sumokėti mokestį.
„Tai yra pirmą ir vienintelį kartą suteikiama galimybė. Norint ja pasinaudoti reikia pateikti arba patikslinti savo ankstesnes deklaracijas“, – sako S.Aliukonytė-Šnirienė, pažymėdama, kad nuostata galioja tiems mokesčiams, kurie turėjo būti deklaruoti ir sumokėti ne vėliau kaip iki 2018 m. pabaigos.
Papildoma parama profesinėms sąjungoms
VMI atkreipia gyventojų dėmesį, kad nuo šių metų šalia įprastų 2 proc. pajamų mokesčio, skiriamo paramos gavėjams, ir 1 proc., skiriamo politinėms partijoms, jau bus galima skirti papildomą 1 proc. ir profesinėms sąjungoms ar profesinių sąjungų susivienijimams.
„Anksčiau jo nėra buvę, kad gyventojai, kurie bus pateikę deklaracijas, mokėję GPM ir galintys kam nors atiduoti, skirti savo pajamų mokesčio dalį, šiemet galės tai padaryti profsąjungoms, joms skirdami visą 1 atskirą procentą“, – sako S.Aliukonytė-Šnirienė.
Be to, 2019 metai, planuojama, yra paskutiniai, kuomet skirti dalį GPM paramai galima pildant popierinius prašymus, mat nuo 2020-ųjų tokie prašymai bus priimami tik elektroniniu būdu. 2018 m. tokius prašymus e. būdu pateikė 63 proc. gyventojų.
Iki šiol už 2017 metus teiktose pajamų deklaracijose 781 tūkstantis gyventojų deklaravo 127 mln. eurų GPM permokos – vidutiniškai kiekvienas susigrąžino 162 eurus.
15min jau rašė, kad per 2018 – 2019 m. VMI 34 tūkst. kartų teikė nurodymus iš skolininkų sąskaitų nusirašyti skolas. Vengiant deklaruoti pajamas, skola neišnyks – VMI siunčia priminimą ir pati apskaičiuoja mokėtiną sumą vėliau.
Pirmąją dieną didelio lankytojų srauto neatlaiko VMI sistemos – ryte neveikė VMI internetinė svetainė, Elektroninė deklaravimo sistema.