„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Dėl laiko keitimo nesuka galvos

Lietuva sekmadienį, persukdama laikrodžių rodykles atgal, pereis prie žiemos laiko. Laiko persukimas bandomas argumentuoti elektros ir energetinių resursų taupymu. Tačiau ekonomistai ir pramonininkai tikina, jog jis tam neturi jokios įtakos.
Laiko persukimas nėra nei naudingas, nei žalingas, tačiau tokiai tvarkai keisti reikėtų daug pastangų ir kaštų.
Laiko persukimas nėra nei naudingas, nei žalingas, tačiau tokiai tvarkai keisti reikėtų daug pastangų ir kaštų. / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Pasak ekonomikos ekspertų, vasaros ir žiemos laiko skirtumai elektros taupymui neturi jokio poveikio.

„Prieš keletą metų jau buvo atsisakyta laiko persukimų ir elektros tuomet suvartota išties mažiau. Tačiau tada buvo mažiau kompiuterių, mažiau žmonių turėjo buities elektros prietaisų ir panašiai. Elektros suvartojimas šiaip ar taip nuolat kyla dėl technologijų progreso, todėl viena šviesesnė valanda daug įtakos tikrai neturi“, – įsitikinusi „DnB Nord“ banko vyresnioji analitikė Jekaterina Rojaka.

Be to, anot jos, itin sunku išmatuoti, ar viena valanda gali sutaupyti elektros, nes energijos suvartojimas nėra nekintamas dydis.

Verslas poveikio nejaučia

Didelių skirtumų dėl keičiamo žiemos laiko teigė nepajuntantys ir verslininkai.

„Vasaros ir žiemos laiko įvedimas transporto įmonėms, gabenančioms krovinius tarptautiniais maršrutais, didesnės įtakos neturi ir nepareikalauja nei didesnių laiko sąnaudų, nei sukelia sunkumų“, – sakė transporto įmonės „Medva Cargo Services“ analitikas Žilvinas Vanagickas.

„Ypatingo poveikio nejaučiame. Gal koks nežymus skirtumas ir yra, bet tikrai per mažas, kad jį apskritai pastebėtume“, – teigė Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos direktorius Henrikas Mykolaitis.

Laiko persukimo įtakos verslui nemato ir energetikai.

„Jei kaimyninėse šalyse laikas būtų sukamas kitaip, tuomet kiltų problemų eksportuojant ir importuojant energiją. Tačiau kadangi taip nėra, nei sunkumų patiriame, nei ką nors ypatingo laimime“, – komentavo Lietuvos elektros energetikos asociacijos prezidentas Valdas Paškevičius.

Valdžia nieko nekeis

Anot Valstybinės metrologijos tarnybos, laiko persukimas yra reglamentuotas Europos Sąjungos (ES), todėl bent jau artimiausiu metu šiuo klausimu niekas nesikeis.

„Argumentų už laiko persukimą išties nėra daug. Kalbant apie energetikos taupymą, jį sunku pamatuoti ir pastebėti. Tačiau vėl keisti tvarką būtų pernelyg nepatogu, todėl artimiausiu metu to nebus“, – sakė tarnybos vyriausiasis patarėjas Osvaldas Staugaitis.

Jo teigimu, laiko persukimą yra reglamentavusios visos 27 ES šalys, taip yra suderinti lėktuvų, traukinių grafikai, todėl pakeisti visa tai būtų ir brangu, ir nenaudinga.

„Nors laiko persukimas didelės naudos ir neatneša, pasigirsta vis daugiau nuomonių, kad viena šviesesnė valanda teigiamai atsiliepia žmonių savijautai, kiek pailgėja laikas, kai galima užsiimti sportu, turizmu“, – pastebėjo O.Staugaitis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs