„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Didėjant pasitikėjimui e.paslaugomis, operacijų su m.parašu ir „Smart-ID“ augo 1,5 karto

Pernai Lietuvoje operacijų internete, kurios buvo atliktos patvirtinant mobiliuoju parašu ar asmens tapatybės patvirtinimo įrankiu „Smart-ID“, atlikta beveik 360 mln. Tai 50 proc. daugiau nei 2019 m. Šias paslaugas teikianti tarptautinė bendrovė „SK ID Solutions“ pastebi, kad tarp Baltijos šalių Lietuvoje šie įrankiai naudojami dažniausiai, rašoma pranešime žiniasklaidai.
„Smart ID“
„Smart ID“ / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

2020 m. pabaigoje trijose Baltijos šalyse asmens tapatybės nustatymo internete ir elektroninio pasirašymo įrankiu „Smart-ID“ naudojosi 2,9 mln. gyventojų, o Lietuvoje – beveik 1,4 mln. Per metus Lietuvoje jų padaugėjo 12 proc., mobiliojo parašo naudotojų – net 23 proc.

Tačiau praėję metai parodė, kad asmens tapatybei internete patvirtinti vis labiau reikalingi įrankiai, kurie leidžia ne tik jungtis prie savo banko paskyrų, bet virtualioje erdvėje pasinaudoti bet kokiomis paslaugomis.

Pernai net 45 proc. padaugėjo „Smart-ID“ kvalifikuotų vartotojų skaičius. Jei su „Smart-ID Basic“ galima jungtis tik prie savo banko, tai su kvalifikuotu „Smart-ID“ įrankiu – prie bet kurių internete teikiamų įvairių privačių ir valstybinių institucijų bei įmonių paslaugų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Smart ID“
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Smart ID“

Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, „Smart-ID“ yra populiariausia sertifikuota tapatybės patvirtinimo ir kvalifikuoto e.parašo priemonė šalyje. Daugiau kaip pusė visų prisijungimų prie finansų institucijų internete atliekama su šiuo įrankiu.

Anot jį sukūrusios įmonės „SK ID Solutions“ verslo vadovo Lietuvoje Viktoro Kamarevcevo, „Smart-ID“ populiarumą lemia ir paprastas jo naudojimas. Tereikia belaidžio ar mobiliojo interneto ryšio ir „Smart-ID“ galima naudoti visuose išmaniuosiuose įrenginiuose – telefonuose bei planšetiniuose kompiuteriuose.

Atnaujinti „Smart-ID“ – neišeinant iš namų

V.Kamarevcevas atkreipia dėmesį, kad siekiant užtikrinti „Smart-ID“ saugumą jis galioja ribotą laiką, todėl jį privaloma atnaujinti kas treji metai. Šiemet vien Lietuvoje tokių paskyrų bus kiek daugiau nei 400 tūkst.

„Šiandien atnaujinti paskyrą labai paprasta, tai galima padaryti programėlėje neišeinant iš namų.

Pernai „SK ID Solutions“ pasiūlė naudotis biometriniu asmens tapatybės patvirtinimu, todėl atnaujinti paskyrai tereikia turėti asmens tapatybės kortelę arba pasą, o automatinė programėlės „Smart-ID“ sistema žingsnis po žingsnio tai padės atlikti per kelias minutes. Kad nereikia eiti į banką, – šiandien ypač patogu“, – pasakoja V.Kamarevcevas.

Pernai naudojantis biometriniu asmens tapatybės patvirtinimu Lietuvoje buvo sukurta daugiau kaip 270 tūkst., o vien tik pernai gruodį naudojantis elektroniniais būdais, neišeinant iš namų, sukurta net 77 proc. visų paskyrų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Smart ID“
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Smart ID“

Šia galimybe naudojasi ir tie, kurie savo seną telefoną keičia nauju. Programėlė yra susieta su konkrečiu įrenginiu ir į naują įrenginį su SIM kortele nepersikelia.

Ją naujajame telefone reikia sukurti. Todėl nereikėtų skubėti trinti šios programėlės senajame telefone. V.Kamarevcevas pataria pirmiausia atsisiųsti programėlę „Smart-ID“ į naują telefoną ir vadovaujantis jos nuorodomis bei naudojant turimą paskyrą susikurti naują. Šiemet planuojama pasiūlyti ir daugiau patogių būdų susikurti „Smart-ID“ naujiems klientams.

Populiarumu naudojasi sukčiai

V.Kamarevcevas perspėja, kad išpopuliarėjus „Smart-ID“ internetiniai sukčiai bando ja pasinaudoti apgaudinėdami gyventojus ir siekdami iš jų išvilioti pinigus.

Pavyzdžiui, gyventojams siuntinėjami elektroniniai laiškai ar trumposios žinutės (SMS) su apgaulingomis nuorodomis atnaujinti „Smart-ID“, skambinama prisistatant bankų ar valstybės institucijų pareigūnais ir gražbylystėmis bandoma išvilioti PIN kodus.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Smart ID“
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Smart ID“

„Žinotina, kad „Smart-ID“ galima atnaujinti tik per jūsų įrenginyje turimą programėlę, atnaujinimui niekada nei e.paštu, nei SMS‘u nėra siunčiamos nuorodos. Bankų ar kitų institucijų darbuotojai niekada neprašo „Smart-ID“ PIN kodų ar kitų banko prisijungimo bei asmeninių duomenų“, – perspėja specialistas.

Pasitikrinti savo budrumui V.Kamarevcevas rekomenduoja atlikti trumpą testą „Ar žinote, kaip apsaugoti savo „Smart-ID“?“ šios programėlės tinklapyje. Jis padės atpažinti ir išvengti sukčių pinklių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs