Lietuvos banko duomenimis, šių metų kovo pabaigoje įmonės ir gyventojai Lietuvoje veikiančiuose bankuose ir jų filialuose buvo sukaupę 39,4 mlrd. litų, arba 7,1 proc. daugiau nei pernai kovą.
„Po krizės gyventojai ir įmonės agresyviausiai didino indėlių portfelj ir tai buvo greičiausiai lemta nesaugumo jausmo ir noro taupyti juodai dienai. Įmonės atidėdavo investicijų planus tolesniam laikui, o kaupė pinigus padėjusios indėlius arba naudojosi kitomis likvidžiomis finansinėmis priemonėmis, dėl to kasmet matėme indėlių portfelio augimą“, – sakė SEB banko Lietuvoje vyriausioji analitikė Vilija Tauraitė.
Šių metų pirmąjį ketvirtį pabaigoje atsiskaitomosiose sąskaitose buvo sukaupta 22,28 mlrd. litų, arba 56,6 proc. visų įmonių ir gyventojų lėšų, saugomų bankuose. Palyginti, pernai kovą atsiskaitomosiose sąskaitose buvo laikoma maždaug pusė visų lėšų, o 2011 metų kovo pabaigoje atitinkamai – 46,4 procento.
„Besikeičianti indėlių struktūra, kai vis didesnė lėšų dalis laikoma atsiskaitomosiose sąskaitose, o ne dedami terminuotieji indėliai, rodo, kad šiuo metu yra didesnis polinkis vartoti nei taupyti“, – teigė „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.
Anot jo, lėšų dalis, kurią gyventojai laiko atsiskaitomosiose sąskaitose bankuose, yra labai geras gyventojų lūkesčių rodiklis – kuo lėšų sąskaitose mažiau, tuo mažiau gyventojai pasirengę skirti vartojimui, o tai reiškia, kad laukiama ekonominės padėties blogėjimo.