Vyriausybei siūlant MMA nuo liepos pradžios didinti 50 litų iki 850 litų, premjeras teigia, kad reikia atsižvelgti į du pagrindinius veiksnius.
„Tokį didinimą visų pirma reikia sieti su augimo, ekonomikos atsigavimo prognozėmis. Pasiūlėme 50 litų MMA augimą, kai galvojome, kad ekonomika augs labai nuosekliai. 2011 metų antrasis pusmetis buvo tikrai sudėtingas. Šių metų 2,5–3 proc. ekonomikos augimo prognozės yra žymiai mažesnės už pernykštį ekonomikos augimą. Antra priežastis, kodėl mes manome, kad MMA didinimas turi būti nuosaikus, tai todėl, kad tai turime sieti su verslo galimybėmis kurti naujas darbo vietas, su galimybėmis įdarbinti kuo daugiau žmonių“, – interviu Lietuvos radijui sakė A.Kubilius.
Jo teigimu, minimalios algos didinimas turi būti siejamas ir su darbo santykių lankstumo didinimu.
„Todėl ir Trišalėje taryboje yra svarstomi du klausimai – Darbo kodekso pataisos, kurios turėtų garantuoti darbo santykių lankstumą ir taip padėtų verslui drąsiau kurti daugiau darbo vietų. Aš tikiu, kad ir profesinės sąjungos supranta, kad ir joms tenka pareiga rūpintis, kaip padėti bedarbiams“, – tvirtino premjeras.
Trišalė taryba antradienį ketina vėl svarstyti dėl minimalios mėnesio algos didinimo.
Vyriausybei pirmadienį pasitarime patvirtinus savo ankstesnę poziciją, Trišalės tarybos posėdyje antradienį gali būti vėl nesutarta dėl MMA didinimo 100 litų – nuo 800 iki 900 litų. Tarybos partneriams – darbdaviams ir profesinėms sąjungoms – siūlant ar neprieštaraujant ją didinti iki 900 litų, iki šiol nepavykdavo priimti visoms šalims priimtino sprendimo.
Finansų ministerija skaičiuoja, kad MMA pakėlus iki 900 litų ir nekeičiant neapmokestinamojo pajamų dydžio, nacionalinio biudžeto išlaidos padidėtų 85,6 mln. litų.
MMA gali būti nustatyta Vyriausybės nutarimu, kai dėl jos sutaria Trišalė taryba. Šiuo metu MMA Lietuvoje siekia 800 litų, o atskaičius mokesčius – 670 litų. Paskutinį kartą minimali alga 100 litų buvo didinama 2008-ųjų pradžioje.
Darbdaviai ir profsąjungos nesutinka su Vyriausybės siūlymu
Darbdavių atstovai ir profesinės sąjungos neketina sutikti su Vyriausybės pasiūlymu nuo liepos pradžios minimalią mėnesio algą didinti tik 50 litų. Jų atstovų nuomone, MMA reikia didinti bent iki 900 litų, todėl prognozuoja, kad sprendimas antradienį nebus priimtas.
Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas BNS sakė, kad kol kas nėra susipažinęs su Vyriausybės pasiūlymu.
Finansų ministerija skaičiuoja, kad MMA pakėlus iki 900 litų ir nekeičiant neapmokestinamojo pajamų dydžio, nacionalinio biudžeto išlaidos padidėtų 85,6 mln. litų.
„Trišalėje taryboje mes išsakome ne savo asmeninę, o institucijų nuomonę. Kol kas nesu susipažinęs su teikiamu pasiūlymo projektu ir nesuderinęs pozicijos su profesinių sąjungų atstovais, negaliu jo vertinti“, – sakė A.Černiauskas.
Jis prognozavo, kad Trišalėje taryboje sprendimas dėl MMA antradienį nebus priimtas. Taip pat mano ir Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos vadovas Danas Arlauskas.
„Manau, kad sprendimo priėmimas vėl bus nukeltas. Mes nematome jokios prasmės pritarti sprendimui didinti MMA 50 litų. Nes ar mes norime „saldainiuko“, ar mes norime priimti rimtą sprendimą. Šio klausimo atidėliojimas yra naudingas Vyriausybei. Neatmetu galimybės, kad artėjant Seimo rinkimams rudenį, galiausiai ji atras resursų MMA nuo liepos padidinti ir iki 900 litų“, – BNS sakė D.Arlauskas.
Seimo konservatoriai – už 100 litų
Nors Vyriausybės vadovas ir konservatorių vadovas A.Kubilius laikosi „nuosaikių 50 litų“ pozicijos, Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija antradienį priešpiet išplatino pranešimą remianti darbdavius ir profsąjungas, o ne savo lyderį.
„Frakcija sveikina viešai paskelbtą profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijų siekį susitarti dėl 900 litų minimalios mėnesinės algos dydžio ir dėl prasmingo darbo santykių tobulinimo ir prašo Vyriausybės paremti tokį susitarimą, pakeičiant ankstesnę poziciją dėl 850 litų MMA dydžio iki ne mažiau kaip 900 litų dydžio“, – skelbiama frakcijos išplatintame pareiškime.
Frakcija šią nuostatą priėmė antradienį vykusiame posėdyje.
Tikėtina, kad MMA liepą bus padidintas 100 litų, prognozuoja bankininkas
Tikėtina, kad MMA nuo liepos bus padidintas 100 litų, kaip norėtų profesinės sąjungos, mano „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.
Anot jo, padidinti MMA 100 litų, o ne 50 litų, kaip siūlo Vyriausybė, yra pakankamos finansinės galimybės. „Mes prognozuojame, kad bus padidinta 100 litų“, – antradienį spaudos konferencijoje teigė N.Mačiulis.
„Šiemet nepalanku atidėlioti sprendimus, kurie patinka daugumai šalies gyventojų. Kita vertus, jei profesinės sąjungos sutiktų su 50 litų padidinimu, tai jos būtų padariusios jau pernai“, – pastebėjo ekonomistas.
Anot jo, kyla klausimas, ir ar profsąjungos pritars visiems siūlomiems darbo rinkos reguliavimo pakeitimams.
A.Zuokas ragina Vyriausybę nesityčioti iš Lietuvos gyventojų (papildyta 13.25 val.)
Progos pareikšti savo nuomonę apie MMA didinimą nepraleido ir Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas.
„Judėjimas-sąjunga TAIP primygtinai ragina Vyriausybę MMA padidinti iki 1 000 litų, nekeičiant neapmokestinamojo pajamų dydžio. Premjero A.Kubiliaus Vyriausybės oficiali pozicija MMA pakelti tik 50 litų neatitinka šių dienų realijų ir yra pasityčiojimas iš Lietuvos gyventojų“, – rašoma A.Zuoko vadovaujamo judėjimo išplatintame pranešime.
„Paskutinį kartą MMA didinta prieš ketverius metus. Kiekvienas iš mūsų žino, kaip per tą laiką išaugo kainos ir gyvenimas už 800 litų virto, tiesiogine žodžio prasme, išgyvenimu, – pranešime cituojamas A.Zuokas. – Konservatorių vadovaujamos Vyriausybės noras pakelti MMA iki 850 litų yra juokingas. Laikas Vyriausybei nustoti trypčioti vietoje ir ne tik atimti, bet kažką duoti Lietuvos žmonėms.“
Pasak A.Zuoko, MMA padidinimas iki 1 000 litų, nekeičiant neapmokestinamojo pajamų dydžio, turės minimalų poveikį viešiesiems finansams ir sudarys 3,1 mln. litų dydžio valstybės pajamų padidėjimą. Gyventojams uždirbant daugiau, mažėtų jiems taikytinas neapmokestinamojo pajamų dydis, todėl būtų gaunama daugiau gyventojų pajamų mokesčio, kuris padengtų valstybės biudžeto nuostolį dėl MMA didinimo.