Lietuvos atotrūkio nuo geriausio rezultato rodiklis (angl. Distance to Frontier, arba DTF) šių metų reitinge yra 78,88 proc., arba 0,69 punkto geresnis nei pernai (78,19 proc.), rodo antradienį paskelbti Pasaulio banko duomenys.
Pernai skelbiant „Doing Business 2015“ ataskaitą, Lietuvai buvo atitekusi 24-oji vieta, tačiau šiemet Pasaulio bankas pakoregavo ankstesnių metų duomenis ir Lietuva pakilo į 21 poziciją.
Kaip ir pernai, draugiškiausia verslui šalis išlieka Singapūras, o antra ir trečia vietos atiteko Naujajai Zelandijai ir Danijai
Pasaulio bankas, vertindamas šalių pažangą pagal dešimtį rodiklių, pripažino, kad Lietuva per vertinamąjį laikotarpį (2014 metų birželio 1 diena – 2015-ųjų birželio 1 diena) įgyvendino tris teigiamas esmines reformas: verslo pradžios, prisijungimo prie elektros tinklų bei smulkiųjų investuotojų apsaugos srityse.
Tai lėmė, kad pagal verslo pradžios rodiklį Lietuvai šiemet atiteko 8 vieta (pernai, įvertinus metodikos pakeitimus ji buvo 9-a), o pagal prisijungimo prie elektros tinklų rodiklį – 54 vieta (pernai 66 pozicija). Nepaisant smulkiųjų investuotojų apsaugos reformos, šioje srityje Lietuva šiemet smuktelėjo į 47 vietą (pernai 46 pozicija).
„Doing Business 2016“ reitinge Lietuva užima aukštas vietas turto registravimo ir sutarčių vykdymo srityse – atitinkamai 2 ir 3 pozicijos (per metus nepakito). Pagal statybos leidimų gavimo rodiklį Lietuva šiemet yra 18 vietoje (pernai taip pat 18 pozicija), pagal užsienio prekybos rodiklį – 19 vietoje (pernai taip pat 19 vieta).
Pagal kredito gavimo rodiklį Lietuva šiemet smuktelėjo į 28 vietą (pernai 24 pozicija), mokesčių mokėjimo procedūras – į 49 vietą (pernai 45 pozicija), nemokomo procedūras – į 70 vietą (pernai – 67 pozicija).
Latvijai „Doing Business 2016“ reitinge atiteko 22 vieta, Estija užima 16 vietą (pernai, įvertinus metodikos pakeitimus, – taip pat atitinkamai 22 ir 16 vietos).
„Doing Business 2016“ reitinge tarp 28 Europos Sąjungos (ES) šalių Lietuva šiemet yra aštunta ir lenkia tokias ES valstybes kaip Austrija (21 vieta), Lenkija (25 vieta), Prancūzija (27 vieta), Olandija (28 vieta), Ispanija (33 vieta), Belgija (43 vieta).
Kaip ir pernai, draugiškiausia verslui šalis išlieka Singapūras, o antra ir trečia vietos atiteko Naujajai Zelandijai ir Danijai.
Lietuvos situacija nepablogėjo
Nepaisant išaugusio visų šalių susirūpinimo savo verslo aplinka, Lietuvos situacija „Doing Business“ reitinge nepablogėjo, teigia ūkio ministras Evaldas Gustas, komentuodamas antradienio vakarą paskelbtą Pasaulio banko reitingą.
„Pasaulio bankas vertino būtent tuos 10 rodiklių pagal kuriuos sustatomas bendras reitingas ir konstatavo, kad per metų laikotarpį Lietuvoje visuose tuose dešimtyje rodiklių situacija verslui nepablogėjo. Kodėl kitų šalių atžvilgiu mūsų pozicija, sakysime, kredito gavimo situacija, nukrito žemiau – todėl, kas visos šalys stengiasi verslui sąlygas sudaryti kuo geresnes“, – laidoje „Dėmesio centre“ antradienio vakarą kalbėjo ūkio ministras.
Jis atkreipė dėmesį, kad tik kas šešta valstybė savo indekso nepagerino arba jį pablogino, todėl, jo teigimu, prastesni rezultatai kai kuriais vertinimo aspektais reiškia, kad „elementariai mes nepadarėme pažangos šioje srityje“.
Lietuvos pramonininkų asociacijos prezidentas Robertas Dargis taip pat pastebėjo, kad „šalys labai susirūpino savo verslo aplinka“.
R.Dargis atkreipė dėmesį, kad šis reitingas neapima dalies svarbių valstybės politinių sprendimų, pirmiausia, darbo santykių reguliavimo, itin svarbaus verslo aplinkai.
„Doing Business“ iš esmės neapima didelės dalies mums labai svarbių valstybės politinių sprendimų, kaip darbo santykiai: šiandien dienai tai viena iš svarbiausių temų. (...) Mūsų kreditų pasiekiamumas investuotojams, mūsų biurokratinė našta, mūsų mokesčiai – aš manau, čia yra visa eilė svarbių rodiklių, kurie priklauso nuo valdžios ir reikia suprasti, kad valstybės konkurencingumas yra pagrindinis dalykas, į ką turėtų būti nukreiptos politikų strėlės, ką veikti šioje valstybėje“, – kalbėjo jis.