Donaldo Trumpo įvesti muitų tarifai: 5 svarbiausi faktai

JAV prezidentas Donaldas Trumpas sugriovė dešimtmečius trukusią JAV užsienio politiką ir įvedė daugybę tarifų, kurie grasina sutrikdyti tarptautinę prekybą. Theguardian.com pateikia keletą svarbiausių punktų.

Po to, kai D.Trumpas pristatė muitų tarifus, kurie, atrodo, įžiebs pasaulinį prekybos karą, viso pasaulio šalys skuba prisitaikyti prie naujo verslo su JAV būdo.

D.Trumpas aiškiai nurodė tikslus, kurių jis nori pasiekti taikydamas tarifus: sugrąžinti gamybą į JAV, reaguoti į nesąžiningą kitų šalių prekybos politiką, padidinti mokestines pajamas ir paskatinti migracijos ir prekybos narkotikais stabdymą.

Tačiau ES ir Kinija pažadėjo imtis atsakomųjų priemonių, o Pietų Korėja – „visapusišką“ atsaką. Politiniu lygmeniu padaryta žala sąjungininkams, pavyzdžiui, Jungtinei Karalystei, taip pat gali kainuoti brangiai, nes ekonomikos augimas sumažės milijardais.

Štai keletas pirmųjų dalykų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį po trečiadienį paskelbto pranešimo:

1. Didės kainos

JAV prezidentas įgyvendino visuotinių muitų idėją, įgyvendindamas savo rinkimų kampanijos pažadą išlaisvinti tautą nuo didesnių kainų. Prezidentas teigė, kad nuo jo grįžimo į valdžią „kainos gerokai sumažėjo“, tačiau kiekvienas, per tą laiką apsilankęs maisto prekių parduotuvėje, gali įsitikinti, jog yra kitaip.

Be to, JAV įmonės baiminasi dėl platesnio šio žingsnio poveikio: jos įspėja, kad didesnės išlaidos bus perkeltos jų klientams. „Iš įvairaus dydžio, visų pramonės šakų įmonių iš visos šalies girdėjome, kad šie plataus masto muitai yra mokesčių didinimas, kuris padidins kainas Amerikos vartotojams ir pakenks ekonomikai“, – sakė JAV prekybos rūmų, įmonių lobistų grupės, vyriausiasis politikos pareigūnas Neilas Bredley.

2. Tikslas – Kinija?

Naujieji muitai, dėl kurių bendras Kinijos importui taikomas mokestis viršija 50 proc., ypač smarkiai paveikė Kiniją, taip pat Pietryčių Azijos šalis, įskaitant karo ir žemės drebėjimų nuniokotą Mianmarą.

Viena iš iškeltų teorijų yra ta, kad taikinys yra šalys, susijusios su didelėmis Kinijos investicijomis. Dr. Siwage Dharma Negara, ISEAS-Yusof Ishak instituto Singapūre vyresnysis mokslinis bendradarbis, sakė: „D.Trumpo administracija mano, kad taikydamasi į šias šalis galbūt paveiks Kinijos eksportą ir ekonomiką“, – sakė jis.

Shutterstock.com nuotr./Čiaiktijo pagoda, Mianmaras
Čiaiktijo pagoda, Mianmaras / Shutterstock.com nuotr.

Jis pridėjo, kad tikrasis tikslas yra Kinija, tačiau tikrasis poveikis šioms šalims bus gana didelis, nes šios investicijos sukuria darbo vietas ir pajamas iš eksporto.

Tarifai taikomi tuo metu, kai daugelis Pietryčių Azijos šalių jau susiduria su pasekmėmis, kurias sukėlė JAV pagalbos agentūros, teikiančios humanitarinę pagalbą regionui, paramos mažinimas.

3. Pagrindinėms prekybos partnerėms Kanadai ir Meksikai ši priemonė netaikoma, tačiau jos vis tiek pajus poveikį

Kanada ir Meksika nepakliuvo į naujausių muitų bangą, tačiau, kaip priminė Kanados ministras pirmininkas Markas Carney, praėjus kelioms valandoms po trečiadienio pranešimo, įsigaliojo 25 proc. muitai Kanados plienui ir aliuminiui, taip pat automobiliams.

M.Carney įspėjo, kad nors D.Trumpas išsaugojo pagrindinius dvišalių santykių elementus, anksčiau tą pačią dieną paskelbti pasauliniai muitai „iš esmės keičia tarptautinę prekybos sistemą“.

Meksikos prezidentė Claudia Sheinbaum trečiadienį pareiškė, kad jos šalis nesieks atsiteisti dėl muitų „akis už akį“, o ketvirtadienį paskelbs „išsamius planus“.

Claudia Sheinbaum / Luis Barron / ZUMAPRESS.com
ZUMAPRESS.com / Claudia Sheinbaum / Luis Barron

4. Tai – didelis dalykas

Pats D.Trumpas, atrodo, yra pasirengęs, kad šis pranešimas sukels daug neramumų viso pasaulio rinkose, nes neseniai jis sakė: „Bus pereinamasis laikotarpis, nes tai, ką darome, yra labai didelis dalykas.“

Visuotiniai tarifai įsigalios balandžio 5 d., o abipusiai – balandžio 9 d., taigi pasaulio šalys dabar turi labai nedaug laiko pasirinkti savo kelią. Kai kurios gali bandyti tartis su D.Trumpu, kitos gali atsakyti atsakomaisiais muitais, tačiau neapibrėžtumas išliks.

5. Absoliučiai niekas nėra apsaugotas

Heardo sala ir Makdonaldo salos yra vienos atokiausių vietų Žemėje, kuriose gyvena tik daugybė laukinių gyvūnų, tačiau jos yra tarp Australijos „išorinių teritorijų“, įtrauktų į atskirą sąrašą, kurioms taikomas 10 proc. tarifas.

Norfolko salai, esančiai prie pat rytinės Australijos pakrantės, buvo nustatytas 29 proc. tarifas, t. y. 19 procentinių punktų didesnis nei likusiai Australijos daliai, o tai paskatino Australijos ministrą pirmininką Anthony Albanese'ą ketvirtadienį pasakyti: „Tai tik parodo ir iliustruoja faktą, kad niekur žemėje nėra saugu.

Australijos ministras pirmininkas Anthony Albanese'is / MICK TSIKAS / AP
AP / Australijos ministras pirmininkas Anthony Albanese'is / MICK TSIKAS

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
LEA kviečia seną katilą keisti nauju šilumos siurbliu. Pasinaudojus skiriamomis dotacijomis galima sutaupyti net iki 90 proc. šilumos siurblio kainos
Reklama
6 Juodkalnijos perlai – kurį kurortą rinksitės jūs?
Reklama
Geras regėjimas be akinių ir kontaktinių lęšių – tik 699 Eur abiems akims, operaciją atliekant Vilniaus klinikoje „Naujas regėjimas“
Reklama
Gyvenimas ant upės kranto – Nemuno vingyje iškilo 38 sklypų kvartalas „Druskininkų slėnis“