„Aviva Lietuva“ finansų direktoriaus Arūno Rumsko teigimu, ansktesnes prognozes neigiamai paveikė tokie veiksniai kaip itin sudėtinga, šalta šių metų žiema, neatsistatantis verslo ir gyventojų kreditavimas. BVP žemyn tempė ir niekaip nepajudantis daugiabučių renovavimas bei nepalankus euro kurso kitimas.
Vis dėlto, anot A.Rumsko 2,4 proc. ekonomikos augimas yra labai normalus. „Dabartinis atsigavimas yra tvaresnis, nors ir ne toks greitas, nes yra paremtas gamyba ir eksportu, o ne pigiais kreditais paremtu vartojimu“, – kalbėjo A.Rumskas.
Anot jo, pagrindinis ekonomikos variklis – atsigaunantis eksportas, kuris skatina gamybą. „Šiemet eksportas rodo įspūdingus atsigavimo rezultatus. Tolimesnis augimas, nepanašu, kad turėtų lėtėti. Per visus metus tikimės 24 proc. eksporto augimo“, – sakė A.Rumskas. Anksčiau „Aviva Lietuva“ prognozavo, kad eksportas per šiuos metus padidės 17 proc.
Kalbėdamas apie vidaus vartojimą, A.Rumskas pažymėjo, kad pamažu atsigaunančios eksporto įmonės, auganti gamyba pradeda daryti teigiamą įtaką žmonių pajamoms. „Produkcijos gamyba eksportui leidžia išlaikyti darbo vietas bei atlyginimus. Tai paskatina vidaus paklausos augimą“, – dėstė A.Rumskas.
Gana optimistiškai „Aviva Lietuva“ žvelgia ir į nedarbo lygio mažėjimą. „Nedarbas yra sudėtingas reikalas, nes jis paskutinis sureaguoja į ekonomikos atsigavimą“, – sakė vyriausiasis bendrovės investicijų valdytojas Romanas Piotras Sosnovskis.
Jis aiškino, kad tendencijos yra tokios, jog, atsigaunat ekonomikai, įtampa darbo rinkoje išlieka, o darbdaviai, būdami inertiški, darbais apkrauna esamus darbuotojus. „Vis dėlto, tikimės, kad dugnas jau pasiektas. Antrąjį pusmetį galime tikėtis nedarbo lygio mažėjimo“, – sakė R.P.Sosnovskis.