Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Draudikai: žaibas pridarė trigubai daugiau žalos nei pernai

Draudimo bendrovė „ERGO LIETUVA“ iki šių metų liepos vidurio, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, užregistravo trigubai daugiau žalų turtui dėl žaibo įtrenkimo. Statistika atspindi, kad tai rekordinis tokio pobūdžio žalų skaičius per pastaruosius devynerius metus.
Grėsminga perkūnija truko ilgiau nei tris valandas.
Žaibas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„ERGO Lietuvos“ Turto draudimo departamento direktoriaus Tomo Nenartavičiaus teigimu, šiemet jau užregistruotos 37 žalos dėl žaibų įtrenkimų. „Tiek daug tokio pobūdžio žalų nebuvo užregistruota per visus praėjusius metus. Palyginimui: praėjusiais metais iki liepos vidurio buvo užregistruota 11-a, o per visus metus – 26 žalos atvejų“, – išplatintame pranešime cituojamas T.Nenartavičius.

Draudikai taip pat pastebi, kad per pastaruosius devynerius metus apie penktadaliu išaugo ir vidutinė dėl žaibo įtrenkimo patiriama žala. Šiuo metu ji siekia 1,8 tūkst. litų, tačiau draudimo istorijoje yra pasitaikę ir tokių atvejų, kai žala siekė keliasdešimt tūkstančių litų.

T.Nenartavičius sakė, kad žaibas dažniausiai trenkia į elektros perdavimo linijas, tvoras ir pastatus. „Po perkūnijų daugiausia pranešimų gauname dėl sugadintos vartų automatikos, signalizacijos ir apsaugos sistemos, buitinės ir elektroninės technikos, apdegusių pastatų. Šiemet taip pat užregistruota gan neįprasta žala – žaibui trenkus į anteną, perdegė televizorius“, – kalbėjo draudimo ekspertas.

„ERGO Lietuvos“ atstovo teigimu, daugiausia žalų turtui užregistruota, kai žaibo išlydį pritraukia dėl iš elektros tinklo neišjungti elektros prietaisai. „Gyventojai pamiršta arba tiesiog neturi galimybės išjungti buitinių prietaisų, tuo tarpu įmonėms tai padaryti būna ir kiek sudėtinga, pvz., jie negali sau leisti rizikuoti išjungti vaizdo stebėjimo sistemų ar signalizacijos“, – sakė T.Nenartavičius.

Žaibas iškrovai skirtingų vietų neieško

Pasak Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) Visuomenės informavimo ir analizės skyriaus viršininko pavaduotojo Donato Gurevičiaus, tai, kad žaibas į tą pačią vietą netrenkia, yra mitas. „Nustatyta, kad kiekvieną sekundę perkūnija sukelia nuo 50 iki 100 išlydžių į žemę, tad tikimybė, kad esant tokiam išlydžių skaičiui ir antrą, o gal net trečią kartą į tą pačią vietą trenks žaibas, išlieka“, – tikino D.Gurevičius.

Fakto, kad žaibas antrąkart į tą pačią vietą trenkia, liudininku tapo vilnietis Vytautas. „Į netoli namų augusį beržą žaibas yra trenkęs dukart. Po antrojo įtrenkimo pažeistą medį teko nupjauti. Dabar žaibas kartais trenkia į kitą beržą, augantį tame pačiame lauke“, – pasakojo Vytautas.

Anot D.Gurevičiaus, dažniausiai žaibas trenkia į aukštesnius objektus, iškilusius virš žemės paviršiaus: namus, ūkinius pastatus, medžius, stulpus arba net žmones. „Žaibo išlydis renkasi trumpiausią kelią tarp debesų ir žemės ar ant jo paviršiaus esančių objektų. Lietuvoje labiausiai dėl žaibo sukeltų gaisrų nukenčia ūkinės paskirties pastatai ir gyvenamieji namai, kuriuose nebūna įrengtų žaibolaidžių“, – pastebėjo D.Gurevičius.

PAGD patarimai, kaip elgtis užklupus žaibui

  • Žaibuojant ir griaudžiant geriau pasilikti namuose, uždaryti langus, duris, dūmtraukių sklendes, ventiliacines angas, kad nebūtų skersvėjų, galinčių pritraukti kamuolinį žaibą.
  • Būtina išjungti visus elektros prietaisus ir antenas, nes jie gali pritraukti žaibo išlydį.
  • Perkūnijos metu pavojinga liesti metalines pastato konstrukcijas, vamzdžius, būti arti elektros laidų, antenų, langų, durų, namo lauko sienų, prie kurių auga aukšti medžiai.
  • Nuo žaibo patikimai apsaugo automobilis, tik reikia įtraukti anteną, užsidaryti langus ir nesiliesti prie jo metalinių konstrukcijų.
  • Jeigu vėtra užklupo lauke, nesislėpkite po aukštais pavieniais medžiais, prie stulpų ar pastatų sienų, neieškokite prieglobsčio šalia žaibolaidžių, metalinių bokštų ar aukštų kaminų, venkite aukštesnių atvirų vietų. Geriausiai pasislėpti krūmuose arba atsitūpti nuokalnėje, apėmus rankomis kelius.
  • Žaibuojant ypač pavojinga būti šalia vandens telkinių. Perkūnijai užklupus maudantis, žvejojant ar besiirstant valtimi, nedelsdami skubėkite į krantą.
  • Griaudžiant nebėgiokite, nevažiuokite motociklu ar dviračiu, nelaikykite rankose metalinių daiktų. Palikite juos atokiau nuo savęs ir pralaukite perkūniją.
  • Pamatę kamuolinį žaibą, elkitės ramiai, nejudėkite ir prie jo nesiartinkite. Nebandykite paliesti jo kokiu nors daiktu, nes gali įvykti sprogimas. Taip pat nebandykite nuo kamuolinio žaibo bėgti, nes oro srovė gali jį pritraukti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?