E.sveikatos diegėjams bręsta rimti kaltinimai – išvados jau parengtos

Buvę E.sveikatos sistemos kūrėjai ir dabar dalyvauja šios sistemos diegime ir iš to pelnosi, o Sveikatos mokslų universitetas veikia kaip „kepurė“, kuri leidžia buvusiems valdininkams pelnytis. IT specialistai apsimetinėja medikais, o mokymai medikams tėra formalūs – tam, kad būtų įsisavinami pinigai. Be to, sveikatos ministro Aurelijaus Verygos patarėjas Audrius Daunoravičius gali atlikti tarpininko vaidmenį, teigiama Seimo Antikorupcijos komisijos išvadose apie E.sveikatos sistemos, kainavusios per 40 mln. eurų, diegimo ydas.  
Vitalijus Gailius
Vitalijus Gailius / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.
Temos: 2 Seimas E. sveikata

Komisija informavo sveikatos apsaugos ministrą, kad ministro patarėjas Audrius Daunoravičus susitikinėja ir su E.sveikatos diegėjais, ir su ligoninių vadovais.

„Ministrą informavome, kad tyrimo metu tiek A. Daunoravičius, tiek sveikatos priežiūros įstaigų vadovai, tiek juridinių asmenų, dalyvavusių viešuosiuose pirkimuose, atstovai mums patvirtino, kad A. Daunoravičius viešųjų pirkimų metu susitikinėjo su ligoninių vadovais ir juridiniais asmenimis, kurie diegė šitą sistemą. Mūsų komisijai toks „žanras“ pasirodė įdomus – ministro patarėjas susitikinėja su pirkėju ir pardavėju – tarpininkauja, susitikimus organizuoja. (...) Duomenų, kad jis būtų susijęs su viešaisiais pirkimais, mes neturime ir negavome“, – antradienį spaudos konferencijoje Seime, komentuodamas komisijos tyrimo išvadas, kalbėjo jos pirmininkas Vitalijus Gailius.

V.Gailius teigia neturintis žinių, ar ministro patarėjas kažkaip nelegaliai prisideda prie buvusių Sveikatos apsaugos ministerijos vadovų pasipelnymo.

Daugiausia Komisijos išvadose kalbama apie buvusių Sveikatos ministerijos vadovų pasipelnymo schemas iš E.sveikatos diegimo, apie kurias 15min rašė praėjusią savaitę.

Komisijos pirmininko pavaduotojas Darius Kaminskas teigė, kad medikai beveik nedalyvavo e.sveikatos kūrime. „Vaistinių IT sistemų kūrime E.sveikatos diegėjai imituodavo save kaip medikus, IT specialistai viskam vadovavo, o ne medikai. Tai buvo daroma tam, kad priimtų, įsisavintų pinigus“, – teigė D.Kaminskas.

E.sveikatos sistemos mokymai taip pat buvo numatyti, tačiau jie labiau buvo formalūs, o medikai sužinodavo, kad neveikia tai viena, tai kita funkcija. Tad komisija priėjo išvadą, kad mokymai buvo formalūs – tam, kad pinigai būtų paimti. „Galutinio rezultato jie nepasiekė“, – teigė D.Kaminskas.

Pasak V.Gailiaus, valstybė nesimokė iš klaidų, Valstybės kontrolės išvadų. „Svarbiausia buvo įsisavinti lėšas“, – teigė komisijos vadovas. Sveikatos mokslų universitetas buvo kaip kepurė šioje schemoje, kuri padėjo buvusiems E.sveikatos kūrėjams pelnytis iš jos diegimo dabar.

Komisija aktyviai bendradarbiavo su Viešųjų pirkimų tarnyba, kuri dar anksčiau nutraukė e.sveikatos paslaugų diegimo pirkimo konkursą Panevėžio ligoninėje. Ten turėjo laimėti „Varutis“, kurios savininkas yra vienas iš e.sveikatos sistemos kūrėjų Evaldas Dobravolskas.

15min jau rašė, kad 40 mln. eurų kainavusios, bet stringančios E.sveikatos sistemos kūrėjas dabar laimi konkursus šalies ligoninėse diegti ir prižiūrėti tą sistemą. E.sveikatos sistemą kūrę buvę Sveikatos apsaugos ministerijos vadovai laimėjo konkursus už milijonus eurų. Seimo Antikorupcijos komisija sako, kad tai nepateisinama, Generalinė prokuratūra pradėjo viešojo intereso gynimo procedūrą, siekiant nustatyti žalos mastą ir ją išieškoti iš kaltų asmenų.

Buvę Sveikatos ministerijos pareigūnai, pradedant „darbiečių“ deleguotu ministru Žilvinu Padaiga (2004-2006 metais buvo ministras ir 2004-2008 metais – Seimo narys), sukūrė tokią sistemą, kuri galbūt leido pelnytis tiems patiems asmenims, teigia Komisija.

Europos Sąjungos remiamas e. sveikatos projektas įgyvendinamas nuo 2005 metų, investicijos į jį siekė 40 mln. eurų, iš jų 30,8 mln. eurų – ES parama (2007–2013 metais, 2014–2020 metais jai skirta dar 28,25 mln. eurų).

Sistema turėjo skaitmenizuoti pacientų duomenis – ligos istorijos įrašus, receptus, gydymą, tyrimų rezultatus, sudaryti galimybę keistis šiais duomenimis tarp gydymo įstaigų.

Šiuo metu vyksta ketvirtasis projekto, turinčio sumažinti vizitų pas medikus skaičių, etapas, jam reikės dar per 28 mln. eurų.

Registrų centro užsakymu e. sveikatos informacinę sistemą kūrė ir diegė Lietuvos ir Estijos bendrovė „Nortal“, o e. recepto posistemę – bendrovė „Algoritmų sistemos“.

Be to, atskirų miestų ligoninėse, Valstybinėje vaistų kontrolės tarnyboje sistemą kūrė, prižiūrėjo ne tik „Nortal“, bet ir „Hisas“, „Blue Bridge Code“, „Limeta“, „Graina“, „Varutis“ ir kitos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai