Pagrindinius išsivysčiusius pasaulio ūkius vienijanti organizacija taip pat įspėjo apie galimą riziką, kurią galėtų sukelti, be kita ko, spartesnis Kinijos ūkio plėtros lėtėjimas ir šalutinis vadinamojo kietojo „Brexit“ poveikis.
Pagal naująsias EBPO prognozes, pasaulio bendrasis vidaus produktas (BVP) šiemet padidės 3,3 proc., o ne 3,5 proc., kaip buvo manyta dar lapkričio mėnesį.
„Didelis politinis neapibrėžtumas, besitęsianti įtampa prekyboje ir tolesnis verslo bei vartotojų pasitikėjimo silpimas – visa tai prisideda prie ekonomikos augimo lėtėjimo“, – pažymėjo EBPO savo tarpinėje ataskaitoje apie pasaulio ekonomikos augimo perspektyvas.
Organizacija pablogino beveik visų Didžiojo dvidešimtuko (G20) šalių ekonomikos augimo prognozes.
Bene labiausiai buvo sumažinta euro zonos BVP augimo prognozė – nuo 1,8 iki vos 1 procento.
Naujausiais organizacijos vertinimais, Vokietijos ekonomika šiemet augs 0,7 proc., o ne 1,4 proc., o Italijos BVP smuks 0,2 proc., nors dar lapkritį buvo prognozuotas 0,9 proc. augimas.
Prancūzijos BVP augimo prognozė buvo apkarpyta nuo 1,5 iki 1,3 procento.
EBPO paaiškino, jog Vokietijos ir Italijos prognozės buvo sumažintos labiau, nes „pasaulio prekybos apyvartos augimo lėtėjimas šių šalių ekonomikai daro didesnį poveikį negu Prancūzijos ūkiui“.
Didžiosios Britanijos BVP šiemet augs 0,8 proc., o ne 1,4 proc., tačiau naujausia prognozė yra pagrįsta sklandaus „Brexit“ prielaida, pabrėžė organizacija.
Jeigu Didžioji Britanija iš Europos Sąjungos (ES) pasitrauks be sutarties, šalies ekonomikos augimo perspektyvos bus „gerokai prastesnės“.
„EBPO analizė rodo, jog dėl muitų padidėjimo, kurį lems įsigaliosiančios Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) taisyklės, Didžiosios Britanijos BVP per kitus dvejus metus sumažės maždaug 2 proc. (palyginti su pagrindiniu „Brexit“ scenarijumi)“, – pažymima ataskaitoje.
EBPO taip pat įspėjo, jog dėl netvarkingo „Brexit“ „gerokai padidės Europos ūkių išlaidos“.
„Nors abi šalys imasi nenumatytų atvejų priemonių, kurios leistų sušvelninti išstojimo be sutarties pasekmes, Didžiosios Britanijos ir Europos Sąjungos skyrybos be sutarties vis vien taps dideliu neigiamu sukrėtimu – ne tik Europai, bet galbūt ir visam pasauliui“, – pareiškė organizacija.
Įtampa JAV ir Kinijos prekybos santykiuose
2018 metais daugiausia Jungtinių Valstijų ir Kinijos nustatyti prekybos apribojimai „slopina ekonomikos ir investicijų augimą ir daro spaudimą gyvenimo lygiui, visų pirma mažas pajamas gaunančių namų ūkių“, – rašoma EBPO ataskaitoje.
Du didžiausi pasaulio ūkiai tęsia derybos dėl prekybos, tačiau EBPO įspėja, jog net ir tuo atveju, jeigu Vašingtonas ir Pekinas pasieks susitarimą, išlieka kita rizika, įskaitant galimus JAV muitus iš Europos importuojamiems automobiliams.
„Tai Europai smogtų ypač skaudžiai, nes variklinių transporto priemonių eksportas sudaro maždaug dešimtadalį viso Europos Sąjungos prekių eksporto į Jungtines Valstijas“, – pareiškė EBPO.
Kinijos BVP augimo šiais metais prognozę organizacija sumažino nuo 6,3 iki 6,2 procento. EBPO taip pat prognozuoja, kad 2020 metais šios šalies ekonomika padidės 6 procentais.
Tačiau EBPO įspėjo, jog „smarkesnis Kinijos ekonomikos augimo sulėtėjimas pakirs ūkio ir prekybos plėtros perspektyvas visame pasaulyje“.