O tuo atveju, jeigu vėliau šiais metais kils antroji užkrato banga, pasaulio ūkio nuosmukis 2020 metais gali sudaryti net 7,6 proc., skaičiuoja organizacija.
2021 metais BVP turėtų padidėti 5,2 proc., tačiau antrosios pandemijos bangos atveju prieaugis bus mažesnis ir sudarys 2,8 proc., pažymima naujausioje EBPO apžvalgoje, pavadintoje „Pasaulio ekonomika ant lyno“ („World Economy on a Tightrope“).
EBPO vertinimais, euro zonos BVP šiemet smuks 9,1 proc., o kitąmet padidės 6,5 procento. Tačiau tuo atveju, jeigu kils antroji pandemijos banga, nuosmukis šiemet sudarys 11,5 proc., o 2021 metais BVP paaugs tik 3,5 procento.
JAV BVP šiemet pagal pirmąjį scenarijų sumažės 7,3 proc., ir kitąmet padidės 4,1 procento. Pagal antrąjį scenarijų, JAV ūkis šiemet smuks 8,5 proc., o kitąmet ūgtels 1,9 procento.
„Iki 2021 metų pabaigos prarastų pajamų suma bus didesnė negu per bet kurią ankstesnę recesiją per pastaruosius 100 metų, neįskaitant karo laikų, o pasekmės žmonėms, įmonėms ir vyriausybėms bus skaudžios ir ilgalaikės“, – rašoma ataskaitoje.
„Privačių skolų lygiai kai kuriose šalyse yra pavojingai aukšti, taip pat kyla didelė įmonių žlugimo ir bankrotų rizika.“
Ankstesnėje ataskaitoje, kuri buvo paskelbta kovo mėnesį, kai koronaviruso protrūkis jau buvo smogęs Kinijai, bet kitų didžiųjų pasaulio ūkių dar nebuvo pasiekęs, EBPO sumažino pasaulio ūkio augimo šiais metais prognozę puse procentinio punkto iki 2,4 proc. ir nurodė, jog toks pasaulio BVP prieaugis būtų mažiausias nuo 2008 metų finansų krizės laikų.
Kol nebus vakcinos ar gydymo nuo koronaviruso, kuris pasaulyje jau pasiglemžė daugiau kaip 400 tūkst. gyvybių, politikai ir toliau „eis lynu“, rašoma ataskaitoje.
Pagrindinės kovos su pandemija priemonės bus fizinio atstumo laikymasis siekiant užkirsti kelią užsikrėtimui, žmonių testavimas dėl viruso ir užsikrėtusiųjų atsekimas bei izoliavimas.
„Tačiau dėl sienų uždarymo nukentėję sektoriai, kuriems reikalingas glaudus asmeninis ryšys, kaip antai turizmas, kelionės, pramogos, restoranai ir apgyvendinimas, veiklą atnaujins pasikeitę“, – rašoma EBPO ataskaitoje.
Organizacija taip pat įspėja, jog minėtų pagrindinių priemonių gali nepakakti tam, kad būtų užkirstas kelias antrajam protrūkiui.
„Vyriausybėms reikės pritaikyti paramą ir padėti išgyventi pereinamąjį laikotarpį, leidžiant greitai įgyvendinti įmonių restruktūrizavimo procesus.“
„O siekiant mažinti abejones ir paskatinti ekonomikos augimą, bus labai svarbu užtikrinti tarptautinį bendradarbiavimą kovoje su virusu ... ir plačiau atnaujinti daugiašalį dialogą“, – pažymėjo organizacija.
1961 metais įkurta EBPO vienija 36 labiausiai išsivysčiusias pasaulio valstybes, tarp kurių yra ir Lietuva.
Preliminarioje prognozių versijoje ji nurodo, kad didesnis bendrojo vidaus produkto (BVP) susitraukimas numatomas tuo atveju, jeigu kils antra epidemijos banga.
EBPO perspėja, kad šaliai tokiu atveju svarbu užtikrinti, jog sveikatos apsaugos sistema turėtų pakankamai išteklių įveikti naują protrūkį.
Jeigu krizė bus gilesnė nei manoma, gali praversti papildoma pagalba įmonėms, susiduriančioms su likvidumo problemomis.