Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

ECB vadovė Ch.Lagarde ragina „nenurimti“ kovoje su pandemijos sukeltos krizės padariniais

Europos Centrinio Banko (ECB) vadovė Christine Lagarde sekmadienį pareiškė, kad kovoje su koronaviruso pandemijos sukelto nuosmukio padariniais negalima „nusiraminti“ ir paragino vyriausybes paremti centrinio banko pastangas per fiskalinių išlaidų didinimą. Nors euro zona atsigauna po karantino priemonių, kurios šių metų pradžioje sustabdė ekonominę veiklą, Ch.Lagarde teigė, kad atsigavimas išlieka „netolygus“ ir „neapibrėžtas“, kelioms valstybėms susidūrus su atsinaujinusia koronaviruso banga.
Christine Lagarde
Christine Lagarde / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

ECB „ir toliau yra pasirengęs koreguoti visus savo instrumentus“, kad padėtų 19 narių turinčiai euro zonai krizės metu, pažymėjo Ch.Lagarde savo kalboje, kurią vaizdo ryšio priemonėmis pasakė arabų šalių centrinių bankų atstovų posėdyje.

Visgi ji pakartojo, kad euro zonos vyriausybės privalo pasidalinti krūvį per viešąsias išlaidas ir investicijas.

„Tęstinė ekspansinė fiskalinė politika yra gyvybiškai svarbi, kad būtų išvengta perteklinio darbo mažėjimo ir būtų palaikomos namų ūkių pajamos, kol ekonomikos atsigavimas bus tvirtesnis“, – pareiškė buvusi Tarptautinio valiutos fondo vadovė Ch.Lagarde.

Ji paragino vyriausybes nedelsti ir aptarti likusias ES 750 mlrd. eurų dydžio kovos su koronaviruso sukelta krize padariniais fondo detales. kad lėšos galėtų pradėti judėti pagal grafiką nuo 2021 metų sausio mėnesio.

Pats ECB pastaraisiais mėnesiais ėmėsi precedento neturinčių veiksmų, siekdamas sušvelninti pandemijos nuosmukį, ir pradėjo įgyvendinti 1,35 trln. eurų vertės obligacijų pirkimo schemą, tuo pačiu metu išlaikydamas rekordines žemas palūkanų normas ir siūlydamas itin pigias paskolas bankams.

Skolintojo tikslas yra išlaikyti mažas skolinimosi išlaidas, kad paskatintų ekonomiką ir padidintų infliaciją.

Visgi pastarosiomis savaitėmis ECB pastangas apsunkino spartus euro stiprėjimas JAV dolerio atžvilgiu.

Dėl stipresnio euro importas tampa pigesnis ir vartotojų kainos neauga, tuo tarpu eksportas tampa ne toks konkurencingas ir kenkia augimo perspektyvoms.

Euro zonoje infliacija rugpjūtį pirmą kartą per ketverius metus netgi nusmuko į neigiamą zoną – iki minus 0,2 proc. – bei dar labiau nutolo nuo tikslinio ECB nustatyto lygio – šiek tiek mažiau nei 2 procentai.

Ch.Lagarde pripažino nerimaujanti, kad „artimiausiu metu kainų spaudimas išliks nedidelis dėl pastaruoju metu pabrangusio euro kurso“.

„Kalbant apie mūsų kainų stabilumo tikslo įgyvendinimą, negalime nusiraminti ir to nedarysime“, – pažadėjo Ch.Lagarde.

Šie ECB vadovės pasisakymai buvo aštresni nei ketvirtadienį, kai po reguliaraus ECB pinigų politikos formuotojų posėdžio Ch.Lagarde pareiškė, kad Frankfurte įsikūrusi institucija „atidžiai“ stebi stiprėjantį eurą.

Daugelis analitikų mano, kad ECB iki metų pabaigos paskelbs daugiau pinigų skatinimo priemonių, galbūt išplėsdamas arba padidindamas savo didžiulės apimties obligacijų pirkimo schemą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos