ECB vadovė nesibaimina naujos euro zonos krizės, prognozuoja 8–12 proc. ekonomikos smukimą

Europos Centrinio Banko (ECB) vadovė Christine Lagarde trečiadienį pareiškė nesanti „pernelyg susirūpinusi“, kad koronaviruso pandemija gali atnaujinti baimes dėl euro zonos žlugimo, apie kurį prakalbta antradienį paskelbtoje ECB ataskaitoje.
Christine Lagarde
Christine Lagarde / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Aš nesu pernelyg susirūpinusi dėl to“, nors „politikos formuotojai“ ir toliau privalės stebėti, kaip euro zonoje didėja įsiskolinimo lygis, vyriausybėms siekiant sušvelninti koronaviruso pandemijos padarinius“, bendros valiutos zonos jaunimui skirtame vaizdo įraše kalbėjo Ch.Lagarde.

Kartą per dvejus metus skelbiamoje finansinio stabilumo ataskaitoje ECB antradienį perspėjo, jog didėjantis įsiskolinimas gali didinti „naujos denominacijos riziką“.

„Denominacijos rizika“ reiškia pavojų, kad kai kurios šalys pasitrauks iš euro zonos arba kad bendros valiutos zona apskritai žlugs.

Nors Ch.Lagarde pripažino, kad „kai kurios šalys bus paveiktos labiau nei kitos“, ji ryžtingai atsakė „ne“ paklausta, ar pandemija gali atnaujinti euro zonos iširimo pavojų.

„Visos pasaulio šalys turėjo padidinti savo įsiskolinimą“ ir tai buvo „teisinga“, pareiškė buvusi Prancūzijos finansų ministrė ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovė.

Ji pažymėjo, kad dėl istoriškai žemų palūkanų normų šiuo metu skolų valdymo išlaidos yra „nepaprastai mažos“.

„Pinigai bus išleisti tikrai svarbiems dalykams“, – pažymėjo Ch.Lagarde, teigdamas, kad investicijos, kuriomis siekiama „pasukti mūsų ekonomiką“ skaitmeninimo, produktyvumo ir kovos su klimato kaita link, ilgainiui atsipirks.

Ch.Lagarde taip pat paskelbė prognozę, kad 2020 metais euro zonos ekonomika sumenks nuo 8 iki 12 proc., sakydama, kad „švelnus“ 5 proc. ekonomikos traukimosi scenarijus, aptartas balandžio mėnesio ECB posėdyje, jau yra „atmestas“.

„Tikėtina, kad atsidursime kažkur tarp vidutinio sunkumo ir sudėtingo varianto“, – pažymėjo ji.

Už rinkos operacijas ECB atsakinga Isabel Schnabel trečiadienį verslo leidiniui „The Financial Times“ pareiškė, kad ECB „bus pasirengęs išplėsti“ daugiau nei 1 trln. eurų obligacijų pirkimo programą, numatytą šiais metais, kad sušvelnintų koronaviruso pandemijos poveikį finansų sistemai.

Be to, galės būti padidinta ir specialiosios pandeminės pirkimo programos (angl. Pandemic Emergency Purchase Programme, arba PEPP) apimtis, šiuo metu siekianti 750 mlrd. eurų, bei trukmė, pridūrė I.Schnabel.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai