EIB skirs iki 10 mlrd. eurų paramą regionams, kuriuos labiausiai paveikė iškastinio kuro atsisakymas

Susitarimu sudaromos sąlygos teritorijoms ir regionams, kuriuos labiausiai paveikė Europos perėjimas prie neutralaus poveikio klimatui ekonomikos, gauti dotacijas ir paskolas pagal paskolų viešajam sektoriui priemonę. Ši priemonė yra Europos žaliojo kurso Teisingos pertvarkos mechanizmo dalis. Juo remiamas sąžiningas iškastinio kuro atsisakymo procesas, nepaliekant nuošalyje nė vieno, įskaitant bendruomenes, kurios priklauso nuo anglies kasybos ir taršios pramonės, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Grynieji eurai
Grynieji eurai / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.
Temos: 1 Finansai

Pagal paskolų viešajam sektoriui priemonę viešojo sektoriaus subjektams, planuojantiems investicinius projektus nukentėjusiuose regionuose, siūloma derinti EIB paskolas ir ES dotacijas – tai veiksmingai sumažins finansinę naštą valstybės iždui. Kad projektai atitiktų reikalavimus, jie turi būti vykdomi arba teikti naudą regionuose, Komisijos patvirtintuose teritoriniuose teisingos pertvarkos planuose valstybių narių nurodytuose kaip tokie, kuriuose dėl iškastinio kuro ir daug anglies dioksido išskiriančios pramonės veiklos atsisakymo susiduriama su didžiausiais iššūkiais. Mažiau išsivysčiusiuose regionuose (tuose, kuriuose BVP vienam gyventojui yra mažesnis nei 75 proc. ES vidurkio) ES dotacijos komponentas gali sudaryti iki 25 proc. EIB paskolos sumos kiekvienam projektui.

Pagal susitarimą iki 2027 m. EIB suteiks iki 10 mlrd. eurų finansavimo investicijoms skatinti, kad sumažėtų pereinamojo laikotarpio socialiniai ir ekonominiai kaštai ir būtų lengviau kurti naujas įmones, darbo vietas ir infrastruktūrą. Susitarimas pasirašytas po liepos mėn. Europos Komisijos paskelbto kvietimo teikti paraiškas pagal šią priemonę dėl ES dotacijų komponento. Potencialūs paramos gavėjai taip pat gali prašyti „InvestEU“ konsultacijų centro konsultacinės pagalbos projektams rengti ir įgyvendinti.

Kaip teigia EIB vicepirmininkas Ricardo Mourinho Félix, perėjimas prie neutralaus poveikio klimatui ekonomikos reiškia didelius socialinius ir ekonominius iššūkius mums visiems, ypač tiems regionams, kurie šiuo metu labai priklausomi nuo veiklos, kurioje išskiriama daug anglies dioksido. Dėl didelių iššūkių visos suinteresuotosios šalys turi suvienyti ir koordinuoti savo pastangas, kad jų veiksmai būtų paveikūs. „Tai ir darome sujungdami EIB ir Europos Komisijos lėšas ir glaudžiai bendradarbiaudami su viešaisiais subjektais teisingą pertvarką vykdančiuose regionuose. Visapusiškas šios priemonės panaudojimas padės regionams pertvarkyti savo ekonomiką visuomenei priimtinu būdu“, – sako EIB vicepirmininkas.

Už sanglaudą ir reformas atsakinga Komisijos narė Elisa Ferreira pažymi: „Europos žaliasis kursas – tai mūsų strategija, kuria siekiama sukurti neutralaus poveikio klimatui ekonomiką, o sanglaudos politika padės sąžiningai įgyvendinti mūsų žaliuosius tikslus. Pagal šį susitarimą su EIB, įgyvendinus paskolų viešajam sektoriui priemonę, valdžios institucijoms regionuose ir teritorijose, kurioms labiausiai reikia paramos, bus sudarytos lengvatinės sąlygos skolintis projektams, negeneruojantiems pakankamai pajamų, kad būtų finansiškai perspektyvūs. Europos Komisija ir EIB toliau dirbs kartu, remdami sąžiningą pertvarką ir nė vieno nepalikdami nuošalyje.“

Norėdami sužinoti daugiau apie tai, kaip pasinaudoti ES dotacija ir EIB paskola, viešojo sektoriaus subjektai 2022 m. rugsėjo 14 d., trečiadienį, gali dalyvauti virtualiame informaciniame renginyje, kurį organizuoja Europos klimato, infrastruktūros ir aplinkos vykdomoji įstaiga (CINEA), dalyvaujant Europos Komisijos Regioninės ir miestų politikos generaliniam direktoratui (DG REGIO) ir EIB.

Norint atsisakyti anglies kasybos ir daug CO2 išskiriančios energijos ir pramoninės gamybos, turi įvykti kelių sričių pertvarka:

  • energetikos pertvarka, siekiant rasti naujų šilumos ir elektros energijos gamybos šaltinių;
  • ekologinė pertvarka, pavyzdžiui, siekiant pašalinti teršalus iš kalnakasybos vietų;
  • socialinė ir ekonominė pertvarka, siekiant pritraukti naujų darbdavių, kurie kompensuotų prarastas darbo vietas ir mokestines pajamas;
  • infrastruktūros pertvarka – būtina sąlyga, kad į regionus būtų pritraukiama naujų sektorių.

Teisingos pertvarkos mechanizmas, pagrindinė Europos žaliojo kurso dalis, yra skirtas perėjimo prie neutralaus poveikio klimatui ekonomikos socialiniams ir ekonominiams padariniams pašalinti. Pagal šį mechanizmą remiami projektai, vykdomi arba teikiantys naudą kuriame nors iš teisingą pertvarką vykdančių regionų, nurodytų valstybių narių ir Komisijos teritoriniuose teisingos pertvarkos planuose.

Mechanizmą sudaro trys finansavimo ramsčiai: i) Teisingos pertvarkos fondas, ii) specialioji teisingos pertvarkos schema pagal programą „InvestEU“ ir iii) paskolų viešajam sektoriui priemonė. EIB remia visus tris ramsčius, kaip nurodyta orientaciniame dokumente „Parama Teisingos pertvarkos mechanizmui – išsamus EIB grupės pasiūlymas“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų