Remiantis Bendrijos taisyklėmis, EK gali valstybėms narėms skirti iki 0,2 proc. jų BVP siekiančią baudą už per didelį biudžeto deficitą. Tačiau šiuo metu Briuselis Madrido ir Lisabonos pasigailėjo. Manoma, kad tam įtakos galėjo turėti augantis nepasitenkinimas Briuseliu po britų sprendimo išstoti iš ES.
„Visuomenė nesuprastų sankcijų, nors ir simbolinių, – per spaudos konferenciją sakė ES ekonomikos reikalų komisaras Pierre'as Moscovicis. – Tai nebūtų geriausias požiūris tuo metu, kai Europoje plinta abejonės.“
ES iki šiol nedrįso pasinaudoti jai suteikta teise ir skirti baudą, nors kai kurios šalys, kaip Prancūzija ir Italija, vadinamos chroniškomis biudžeto deficito viršytojomis.
Ispanijai ir Portugalijai vadinamojo perviršinio biudžeto deficito procedūra taikoma nuo 2009 metų. Portugalija, kuriai per krizę prireikė finansinės pagalbos, ilgą laiką buvo vadinama reformų žvaigžde dėl to, kad jos valdžia sugebėjo biudžeto deficitą sumažinti nuo beveik 10 proc. 2014 metais iki 4,4 proc. pernai. Tačiau pasiektas rezultatas vis tiek viršijo ES nustatytą 3 proc. BVP reikalavimą.
O Ispanijoje tebesitęsia recesija. Čia biudžeto deficitas pernai sudarė 5,1 proc., nors EK reikalavo jį sumažinti iki 4,2 proc.
Vietoj baudų, Komisija nusprendė apsvarstyti galimybę stabdyti finansavimo iš ES struktūrinių fondų sustabdymą Ispanijai ir Portugalijai, jeigu šalys „kaip galima greičiau“ nesiims priemonių biudžetų deficitams mažinti.