Europos Komisijos (EK) prognozėse numatoma, kad Lietuvos ekonomika šiemet augs 2,9 proc., o 2019 m. – 2,6 proc.
EK manymu, dėl sustiprėjusio poreikio investuoti į pažangius technologinius sprendimus bei paspartėjusio ES lėšomis finansuojamų projektų įgyvendinimo artimiausiu metu investicinis procesas Lietuvoje bus aktyvesnis nei pernai, o investicijų įtaka ekonomikos augimui 2018–2019 m. bus didesnė.
Namų ūkių vartojimas ir eksporto plėtra taip pat išliks ekonomikos augimą lemiančiais veiksniai, tačiau jų įtaka, palyginti su 2017 m., susilpnės.
Taip pat baigėsi 2017 m. stebėtas kainų augimas. Infliacija artimaisiais metais bus nuosaikesnė: 2,9 proc. šiemet ir 2,5 proc. kitąmet, nurodoma šiandien paskelbtose EK žiemos makroekonominėse prognozėse. Kainas visame regione labiausiai lems tai, kaip keisis darbo užmokestis ir energijos išteklių kainos.
„Pasibaigus nepalankioms tendencijoms pasaulinėse žaliavos rinkose ir vienkartiniam mokestinių priemonių, padidinusių kainas poveikiui, priežasčių sparčiam jų kilimui Lietuvoje nebeliks. Žinoma, ir toliau tęsis natūralūs derinimosi prie ES vidurkių procesai, tačiau jie bus valdomi fiskalinės politikos priemonėmis – pertekliniu biudžetu ir nuo 2018 m. įsigaliojusiomis mokestinėmis paskatomis investuoti“, – pranešime teigia finansų ministras Vilius Šapoka.
EK skaičiuoja, kad pernai realus Lietuvos BVP augo 3,8 proc. ir pagrindinė tokio augimo priežastis – dėl palankių tarptautinės prekybos sąlygų 2017 m. dviženkliu skaičiumi padidėjusios Lietuvos eksporto apimtys, ypač paslaugų sektoriuje.
Pernai augimas visoje euro zonoje ir ES pralenkė lūkesčius, kadangi atsigavusi ekonomika ir toliau plečiasi. Šiuo metu 2017 m. apskaičiuotas regiono 2,4 proc. BVP augimas viršija lapkričio mėn. rudens ekonominės prognozės projekcijas (2,2 proc. euro zonai ir 2,3 proc. ES).