Nors nacionalinės indėlių garantijų sistemos jau veikia ir yra užtikrinama, kad vieno asmens viena banko sąskaita būtų apdrausta iki 100 tūkst. eurų, nėra tokios bendros apsaugos pagal Europos sistemą.
Pagrindiniai siūlomos Europos indėlių garantijų sistemos (EIGS) aspektai:
· bus grindžiama esama sistema, kurią sudaro nacionalinės indėlių garantijų sistemos, sukurtos laikantis Europos taisyklių; pavieniai indėlininkai toliau naudosis tokio paties lygmens apsauga (100 000 eurų);
· Sistema būtų kuriama laipsniškai, trimis etapais. Ją sudarytų nacionalinių indėlių garantijų sistemų perdraudimas. Po trejų metų būtų pereita prie bendro draudimo sistemos, pagal kurią EIGS įnašai laikui bėgant laipsniškai didėtų. Numatoma, kad visapusiška EIGS pradės veikti 2024-aisiais.
· bankininkystės sektoriui nesukels papildomų išlaidų: bankai įnašus į EIGS galės atskaityti iš savo įnašų į nacionalines indėlių garantijų sistemas;
· bus grindžiama rizikos koeficientais; didesnę riziką prisiėmę bankai turės mokėti didesnius įnašus nei saugesni bankai;
· bus papildyta griežtomis apsaugos priemonėmis: pavyzdžiui, pagal ją bus draudžiamos tik tos nacionalinės IGS, kurios atitinka reikalavimus ir yra kuriamos pagal ES taisykles.
Siūlymais siekiama sustiprinti ES ekonominę ir pinigų sąjungą.
Bankų sąjungos sukūrimas yra būtinas siekiant užtikrinti visapusišką ir tvirtą ES ekonominę ir pinigų sąjungą. Bankų sąjunga turėtų būti įgyvendinama palaipsniui perkeliant priežiūrą į Europos lygmenį, sukuriant bendrą bankų krizių valdymo sistemą ir bendrą indėlių apsaugos sistemą.
Nors pirmieji žingsniai jau žengti: sukurtas Bendras priežiūros mechanizmas ir Bendras pertvarkymo mechanizmas, bendra indėlių apsaugos sistema dar nesukurta.