Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

EK vadovė Lisabonoje ir Madride pradeda ekonomikos gaivinimo plano įgyvendinimą

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen trečiadienį lankysis Lisabonoje ir Madride, kur pradės tvirtinti šalių pateiktus planus dėl finansavimo iš bloko ekonomikos gaivinimo fondo.
Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Tai istorinis pasiekimas“, – praėjusią savaitę Europos Parlamentui pasakė U.von der Leyen, skelbdama, kad netrukus pradės veikti prieš metus patvirtintas Europos Sąjungos 750 mlrd. eurų atsigavimo po pandemijos paketas.

Sprendimas pradėti Portugalijoje ir Ispanijoje turi simbolinę reikšmę.

Portugalijai, šį pusmetį pirmininkaujančiai ES, spartus šių atsigavimo planų priėmimas po EK rekomendacijų buvo prioritetinis reikalas.

Be to, socialistų premjero Antonio Costos vyriausybė parodė gerą pavyzdį: Portugalija balandžio mėnesį pirmoji pateikė savo pačios planą.

Ispanijos pasirinkimas taip pat yra reikšmingas, nes ji bus antra šalis po Italijos pagal iš šio fondo gaunamą naudą: Madridui turi būti skirta 140 mlrd. eurų, pusė jų – tiesioginių subsidijų ir paskolų forma.

„Nepaprastas dosnumas“

„Dvi pietinės Europos šalys, kurios anksčiau nesijautė remiamos Europoje, dabar turi naudos iš savo šiaurinių partnerių nepaprastos paramos ir dosnumo“, – sakė Madride įsikūrusio strateginių studijų centro „EsadeEcPol“ tyrimų vadovas Toni Roldanas.

Ispanija ypač nukentėjo pandemijai 2020 metų pradžioje kilus, o Portugalijoje COVID-19 atvejų skaičius labai augo šių metų pradžioje.

Abi šalys yra labai priklausomos nuo turizmo, tad pandemija smarkiai paveikė jų ekonomikas.

Nuo euro zonos skolų krizės pradžios 2011-aisiais Lisabona ir Madridas dažnai konfliktuodavo su „taupesnėmis“ Europos šalimis, nenorinčiomis remti išlaidų esą ne tokiose drausmingose pietinėse narėse.

Nors kai kurios su skatinimo paketu susietos sąlygas vis dar yra miglotos, Ispanija ir Portugalija galėjo pademonstruoti „didesnes reformų ambicijas“ dėl šių pinigų panaudojimo, ypač švietimo srityje, naujienų agentūrai AFP sakė T.Roldanas.

„Suprantu, kad Komisijai sunku reikalauti didelių reformų šioje sudėtingoje aplinkoje su kylančiu populizmu ir visais vargais po pandemijos, bet tai tuo pačiu yra geriausias momentas“, – pabrėžė jis.

Žalioji pereiga

Lisabonoje U.von der Leyen nuvyks į mokslo parodų centrą susitikti su A.Costa. Jo šalis turi gauti 16 mlrd. eurų finansavimą.

Vėliau EK vadovė nuskris į Madridą susitikti su socialistų premjeru Pedro Sanchezu nacionalinės elektros valdybos būstinėje. Ispanija didžiąją dalį gauto finansavimo skirs perėjimui prie aplinkai palankesnių technologijų.

Ketvirtadienį U.von der Leyen lankysis Graikijoje ir Danijoje, o penktadienį – Liuksemburge. Bendrai ji turi apsilankyti daugumoje ES narių.

Nuo balandžio pabaigos 23 vyriausybės pateikė investicijų ir reformų planus Briuseliui patvirtinti. Komisija per du mėnesius nuo pateikimo turi pareikšti savo nuomonę, o tada Europos Vadovų Taryba per mėnesį turės pareikšti savo pritarimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas