Vien per paskutinę savaitę svaro kursas nukrito tiek, jog atsilieka nuo jaunosios Europos Sąjungos valiutos vos keliais centais.
„Financial Times“ tokį staigų svaro kritimą žemyn vadina pribloškiančiu įvykiu ir iliustruoja esančia Britanijoje piniginę krizę paveiksliuku su svaro moneta, kurios ketvirtis yra iškąstas.
Šiuo metu skirtumas tarp svaro ir euro yra viso labo tik penki pensai, tačiau su siaubu pranešama, jog kai kuriose valiutų keityklose už britaniškąjį pinigą galima gauti viso labo 98 euro centus, o kai kur ir dar mažiau.
„Tokį svaro nuosmukį sąlygojo Britanijos priklausomybė nuo aptarnavimo sferos, kuri euro zonos valstybėse yra gerokai mažesnė. Kažkada būtent dėl paslaugų sferos klestėjimo svaras buvo stipri valiuta, tačiau dabar, mažėjant vartojimu ir vis mažiau pajamų gaunant iš aptarnavimo, Britanijos pinigai praranda vertę. Taip finansinė krizė labai greitai persimetė į nekilnojamąjį sektorių ir turėjo įtaką visai šalies ekonomikai,“ – aiškina „Financial Times“.
Pranešama, jog „tai pats ryškiausias svaro kurso kritimas nuo pat 1931-ųjų metų“.
Tačiau yra ir optimistinių vilčių – jei toks nacionalinės valiutos nuvertėjimas nepaskatins dar gilesnės krizės, visai gali būti, jog „silpnas“ svaras padės Britanijos ekonomikai, nes padidės eksporto apimtys ir su tuo susijusių britiškųjų kompanijų pelnas.
Britų žurnalistai jau dabar su humoru žiūri į mirštantį svarą ir, naudodami žinomo filmo pavadinimą „Mamma mia!“, retoriškai klausia: „nejaugi mes tapome vargingesni už italus?“
Panaši padėtis susiklostė ne tik iki šiol aukštu gyvenimo lygiu bei puikiais užmokesčiais bei brangia valiuta garsėjusioje Jungtinėje Karalystėje. Rusijos rublis taip pat nukrito iki rekordinių žemumų.
Ir nors šios šalies valdžia su premjeru Vladimiru Putinu priešakyje deda visas pastangas, kad nuslėptų tiesą nuo žmonių, neva, nėra jokio reikalo sėti panikos, rublio nuosmukis kaip reikiant stumia valstybę į finansinę duobę.
Europos ekonomistai teigia, jog Rusijos vyriausybė vykdo „užslėptą devalvaciją“, nors pirmasis vicepremjeras Igoris Šuvalovas ir tvirtina, jog jau netrukus rublis atgaus prarastas pozicijas.
„Times“ primena, jog Rusijos valdžia nuo vasaros pradžios rublio stabilumui palaikyti išleido beveik ketvirtį savo aukso atsargų. Ir tai dar ne riba. Manoma, jog per ateinančius kelis mėnesius dar bent 430 milijardų JAV dolerių bus išleista gelbėjant rublį.
V.Putinas visus tikina, kad rublio devalvacijos nebus. Tik nėra aišku, kaip vienas iš šalies vadovų galės savo pažadą įvykdyti, nes ši valiuta sparčiai ritasi žemyn.
Panaši situacija finansų rinkoje Rusijoje buvo ne taip jau ir seniai – dar 1998-aisiais metais. Tuomet nuvertėjo milijonų žmonių santaupos, savo verslo neteko daugybė asmenų, bankrutavo privačios įmonės, žmonės atsidūrė gatvėje.
Ir nors valdžia vis dar stengiasi dirbti senais gerais „Stalino metodais“ bei negąsdinti žmonių ir skleisti tik geras žinias bei dozuoti blogą informaciją, jau dabar pusė Rusijos gyventojų rengiasi tam, kad rublis po Naujųjų metų visai nuvertės, todėl stengiasi pirkti eurus, dolerius arba auksą.