Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Ekonominė revoliucija Saudo Arabijoje: šalies iždą pildys mokesčiai, o ne nafta

Saudo Arabijos valdžia planuoja didžiausią ekonominę pertvarką nuo šalies sukūrimo laikų: prie valdžios dosnumo pripratusiems žmonėms ketinama įvesti mokesčius.
Meka
Meka / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Naująją viziją penkias valandas trukusio interviu „Bloomberg“ naujienų agentūrai metu pristatė Saudo Arabijos sosto įpėdinio pavaduotojas Mohammedas bin Salmanas. Jo teigimu, naujosios priemonės leis iki 2020 metų kasmet papildomai gauti mažiausiai 100 mlrd. JAV dolerių pajamų ir daugiau nei patrigubinti ne iš naftos gaunamas pajamas.

Suprasti akimirksniu

  • Nauji mokesčiai lems, kad būtent jie, o ne nafta, sudarys didžiausią Saudo Arabijos pajamų dalį
  • Saudo Arabijoje bus įvestas PVM, apmokestinti energijos šaltiniai, gazuoti gėrimai ir prabangos prekės
  • Darbdaviai darbuotojų iš užsienio galės atsivežti tik pasinaudojus nauja „žaliosios kortos“ sistema
  • Reformų imtasi dėl didelio jaunimo nedarbo ir lėtėjančios ekonomikos

Tai radikalus planas šaliai, kuri pastaruosius beveik aštuonis dešimtmečius patogiai gyveno iš naftos. M. bin Salmanas ir jo patarėjai sako, kad Saudo Arabijos valdžia yra priversta imtis tokių priemonių.

Nors pajamų mokesčių įvesti neketinama, naujasis planas Saudo Arabiją priartins prie kitų pasaulio šalių, kur didžiąją dalį pajamų sudaro mokesčiai.

Pasak M. bin Salmano, valdžia ketina restruktūrizuoti subsidijas, įvesti pridėtinės vertės mokestį ir apmokestinti energijos šaltinius, saldžius gėrimus ir prabangos prekes. Be to, svarstoma ir kita pajamas generuosianti programa: ketinama įvesti programą užsieniečiams, kuri būti panaši į JAV veikiančią Žaliosios kortos sistemą.

Remiantis Saudo Arabijos valdžios planu, PVM leistų iki 2020 metų kasmet jauti maždaug 10 mlrd. JAV dolerių, o „subsidijų restruktūrizavimas“ – daugiau nei 30 mlrd. JAV dolerių. O „žaliosios kortos“ sistema, kuri už tam tikrą mokestį leistų darbdaviams pasamdyti daugiau užsieniečių už dabar galiojančias kvotas, kasmet atneštų 10 mlrd. JAV dolerių pajamų.

Ankstesni Saudo Arabijos valdytojai nesiryžo diversifikuoti šalies pajamas baimindamiesi visuomenės pasipiktinimo. Tačiau naujų priemonių imtis verčia vienas didžiausių jaunimo nedarbo rodiklių pasaulyje ir lėtėjanti ekonomika, kuri šiemet, kaip prognozuojama, turėtų išaugti 1,5 proc. – mažiausiai nuo 2009 metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos