Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ekonomistai apie tai, ar JAV sankcijos Rusijai turės įtakos Lietuvai: didesnių sukrėtimų nenusimato

Lietuvos ekonomistai įsitikinę, kad ketvirtadienį JAV paskelbtos ekonominės sankcijos Rusijai nepaveiks Lietuvos verslų ir rinkos. Tiesa, jie prognozuoja infliacijos šuolį kaimyninėje šalyje, nors mano, jog ilgainiui Rusija ras būdų, kaip sumažinti valstybės skolos pabrangimą.

Anot „SME Finance“ ekonomisto Aleksandro Izgorodino, šios sankcijos pirmiausia atsilieps Rusijos rublio kursui ir, jo nuomone, keletą dienų reikėtų tikėtis turbulencijos šalies finansų rinkose.

„Tai reiškia, kad importuojamos prekės taps brangesnės. Priklausomai nuo to, kiek užsitęs Rusijos rublio nuosmukis, šio mėnesio pabaigoje arba kitą mėnesį matytis didesni infliacijos rodikliai. Tai reiškia mažesnę žmonių perkamąją galią“, – sakė jis.

Iš kitos pusės, tokiu būdu atpigs Rusijos eksportas ir atskiroms bendrovėms tai gali būti naudinga.

„Nors, aišku, Rusijos verslas nelabai linkęs į eksportą, daugiau dirba vidaus rinkoje“, – svarstė A.Izgorodinas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos rublis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos rublis

Brangs skola, bet Rusija ieškos išeičių

JAV sankcijų Rusijai pakete numatyta drausti JAV finansų institucijoms investuoti į naujus Rusijos valstybės leidžiamus skolos vertybinius popierius. A.Izgorodino nuomone, dėl to labai stipriai turėtų padidėti vertybinių popierių pajamingumas. Tai reiškia, kad Rusija finansų rinkose turės skolintis brangiau, nes potencialių pirkėjų skaičius tampa mažesnis.

„Bet kokiai valstybei šiuo metu, kovido pandemijos metu skolinimosi kaina yra labai svarbi. Tiek Rusija, tiek Europa, tiek mes pakankamai daug skolinamės rinkose, kad skatintume ekonomiką ir padėtume verslui. Tai nėra gerai, nes brangesnė skola dienos gale reiškia didesnes palūkanas, o jos galiausiai atsiduria ant gyventojų pečių per didesnius mokesčiu kalbant 5-10 metų perspektyvoje“, – aiškino ekonomistas.

Trumpuoju laikotarpiu, anot A.Izgorodino, Rusijai gali sunkiai sektis platinti vertybinius popierius, tačiau tai galės apeiti juos tiesiog atidedant, – nesiskolinti, jei to labai nereikia.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Aleksandras Izgorodinas, „SME Finance“ ekonomistas
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Aleksandras Izgorodinas, „SME Finance“ ekonomistas

Be to, jis pastebi, kad Rusijos biudžeto skolos ir Bendrojo vidaus produkto (BVP) santykis yra pakankamai nedidelis. Dėl to, atmetant politinius niuansus, neturėtų Rusijos skolos vertybiniai popieriai labai stipriai pabrangti.

„Jų situacija su skola yra gerokai geresnė negu kai kuriose Europos valstybėse, kurios yra stipriai užsiskolinusios. Rusijos valdžia turbūt darys panašiai, kaip ir Europos centrinis bankas ir šalies centrinis bankas bus skatinamas arba verčiamas pirkti savo vertybinius popierius ir tokiu būdu bandys apsaugoti nuo pakankamai didelių skolos palūkanų“, – kalbėjo A.Izgorodinas.

Tiesa, jis pripažįsta, kad šokas bus tikrai didelis, nes sankcijos reikšmingos.

Lietuvos sankcijos nepalies

O kokią įtaką galėtų šios sankcijos padaryti Lietuvai? Pašnekovo teigimu, nors Rusija dar vis yra svarbi eksporto partnerė, tačiau daugiau nei 80 proc. yra reeksportas – prekės, kurių negaminame, o jos tranzitu keliauja per Lietuvos teritoriją į kaimyninę šalį.

„Jei žiūrėtume į lietuviškos kilmės prekių eksporto struktūrą, Rusija, ko gero, net nepapultų tarp TOP15 didžiausių Lietuvos eksporto rinkų. Realiai, daugiau nei 80 proc. mūsų eksporto eina į Europos Sąjungos šalis. Gal kai kurios kompanijos ir gali nukentėti, bet šiuo metu lietuviškos kilmės prekių eksportas į Rusiją nėra išvystytas“, – kalbėjo A.Izgorodinas.

Jam antrino ir „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis bei teigė, kad tiesioginės sankcijų įtakos ieškoti ir nereikėtų.

„Lietuvos priklausomybė nuo Rusijos įtakos labai sumažėjusi per pastaruosius dešimtmečius ir per pastarąjį penkmetį po to, kai buvo suvaržytos galimybės eksportuoti maisto produktus iš Europos Sąjungos. Didžiausi Lietuvos ir Rusijos prekybiniai santykiai yra per reeksportą, kur nemaža dalis prekių srautų, per Lietuvos uostus, geležinkelius, kelių transporto sistemą keliauja. Bet Lietuvos pramonės priklausomybė yra labai maža“, – tikino jis.

Asmeninio archyvo nuotr./Nerijus Mačiulis
Asmeninio archyvo nuotr./Nerijus Mačiulis

Be to, N.Mačiulis pastebi, kad labai mažai Lietuvos įmonių yra investavusios Rusijoje. Nepaisant fizinio, geografinio artumo, ekonominiai ryšiai tarp Lietuvos ir Rusijos yra labai sunykę, konstatuoja ekonomistas.

„Žiūrint iš dabartinių perspektyvų, didesnių sukrėtimų nenusimato“, – įsitikinęs pašnekovas.

Draus pirkti Rusijos skolą

15min primena, kad JAV ketvirtadienį paskelbė ekonomines sankcijas Rusijai ir nurodė išsiunčiančios 10 rusų diplomatų dėl Kremliaus kišimosi į Jungtinių Valstijų rinkimus, didelės kibernetinės atakos ir kitos priešiškos veiklos.

Prezidento Joe Bideno vykdomasis įsakas „siunčia signalą, kad Jungtinės Valstijos strategiškai ir ekonomiškai paveikiai nustatys kainą Rusijai, jei ji tęs ar eskaluos destabilizuojančius tarptautinius veiksmus“, – sakė Baltieji rūmai.

„Bloomberg“ nurodo, kad sankcijų pakete Rusijai nurodoma, jog J.Bideno administracija JAV finansų įstaigoms draudžia dalyvauti pirminėje Rusijos centrinio banko, Finansų ministerijos ir nepriklausomo turto fondo išleistų naujų skolų rinkoje. Draudimas turėtų įsigalioti po birželio 14 dienos išleistoms obligacijoms.

Skelbiama, kad ši žinia jau spėjo paveikti Rusijos rublį, kuris ketvirtadienį ryte itin krito.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai