Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ekonomistai: „vanagiškas“ ECB palūkanų didinimas brangins eurą ir paskolas

Europos Centriniam Bankui (ECB) ketvirtadienį padidinus pagrindines palūkanų normas puse procentinio punkto – labiau negu buvo tikėtasi, ekonomistai sako, jog po tokio „vanagiško“ sprendimo didės „Euribor“ tarpbankinės palūkanų normos, tačiau JAV dolerio atžvilgiu pabrangęs euras leis pigiau įsigyti energetikos išteklių.
Paskola
Paskola / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas sako, jog ECB 0,5 punkto padidinus bazines palūkanų normas, kita savaitę turėtų padidėti ir trumpiausių laikotarpių „Euribor“ tarpbankinės palūkanų normos.

„Tikėtina, kad kitą savaitę labiau šoktels „Euribor“ trumpiausių laikotarpių – vieno ir trijų mėnesių – palūkanų normos“, – BNS teigė T.Povilauskas.

Anot ekonomisto, trijų mėnesių „Euribor“ palūkanų norma gali pakilti keliolika bazinių punktų – iki 0,3 punkto, todėl kai kuriems gyventojams greičiau nei prognozuota pabrangs paskolos.

SEB banko nuotr./Tadas Povilauskas
SEB banko nuotr./Tadas Povilauskas

T.Povilauskas mano, kad rugsėjį ECB bazines palūkanų normas padidins taip pat 0,5 punkto.

„Iš šiandienos sprendimo panašu, kad jeigu mes dabar turėjome penkiasdešimt bazinių punktų, tai didėja tikimybė, kad rugsėjį taip pat gali būti penkiasdešimt bazinių punktų“, – teigė ekonomistas.

Tuo metu ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė sako, kad „vanagiškas“ ECB palūkanų didinimas dabar skirtas apriboti Europos ekonomikos kaitimą, o rudenį jų didinimas gali būti kuklesnis.

„Infliacija Europoje yra įsiautėjusi, o numatant, kad netolimoje ateityje išeis daug nepalankų duomenų dėl ekonomikos augimo, nuspręsta taikyti agresyvesnį pinigų politikos griežtinimą dabar, o rudeniop tuos žingsnelius daryti gerokai kuklesnius“, – BNS sakė bendrovės „INVL Asset Management“ analitikė.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Indrė Genytė-Pikčienė
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Indrė Genytė-Pikčienė

Pasak ekonomistės, aukštesnės palūkanos stiprins eurą, o tai gali lemti mažesnes išlaidas Europai ir Lietuvai perkant energetinius produktus – naftą, dujas.

„Vanagiški sprendimai valiutai yra palankūs, ji stiprėja ir tai turėtų padėti eurui atsiplėšti nuo pariteto ir sustiprėti dolerio atžvilgiu, o žinant, kad mes ir visa Europa importuoja žaliavas doleriais, tai leistų eliminuoti dalį didžiulio energetinių kainų šoko“, – sakė I.Genytė-Pikčienė.

„Bet išlaikyti brangesnį eurą bus nelengva, nes JAV Federalinių rezervų sistema yra gerokai vanagiškesnė ir šalies ekonomikos sveikata leidžia tą politiką vykdyti, o euro zona yra labai fragmentuota, tad jos politikos griežtinimo sprintas gali greitai išsikvėpti“, – pridūrė ekonomistė.

Euro zonai susidūrus su sparčiai kylančia infliacija ir energetinės krizės grėsme, ECB ketvirtadienį padidino pagrindines palūkanų normas puse procentinio punkto, o indėlių palūkanų norma pakelta iki 0 procentų.

Pagrindinių refinansavimo operacijų palūkanų norma ir palūkanų norma naudojantis ribinio skolinimosi buvo padidintos iki atitinkamai 0,5 ir 0,75 procento. ECB nurodė, kad naujosios normos bus taikomos nuo liepos 27 dienos.

Euro zonos centrinis bankas taip pat pažymėjo, kad kituose posėdžiuose jis tęs palūkanų normų normalizavimą, o sprendimai priklausys nuo duomenų ir padės pasiekti 2 proc. infliacijos tikslą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs