Ekonomistas: artėjantis „Brexit'as“ dirbtinai augina Lietuvos eksportą

Baigiantis pereinamajam „Brexit'o“ laikotarpiui išaugus lietuviškų prekių eksportui į Jungtinę Karalystę, ekonomistas teigia, kad šis augimas, didinantis bendrą Lietuvos eksportą, gali būti dirbtinis.
Aleksandras Izgorodinas, „SME Finance“ ekonomistas
Aleksandras Izgorodinas, „SME Finance“ ekonomistas / Valdo Kopūsto / 15min nuotr.

Statistikų duomenys rodo, kad trečiąjį ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, lietuviškos kilmės prekių, išskyrus naftos produktus, eksportas ūgtelėjo 5 procentais.

Anot Aleksandro Izgorodino, augimui didelį poveikį turėjo padidėjęs eksportas į Jungtinę Karalystę.

„Trečiąjį ketvirtį iš 131 mln. eurų bendro eksporto į ES rinką, įskaitant JK, prieaugio, 41 mln. eurų generavo eksporto prieaugis į JK – tai reiškia, kad beveik trečdalį viso eksporto į ES rinką augimo sugeneravo JK rinka“, – BNS sakė „SME Finance“ ekonomistas A.Izgorodinas.

Jis pažymėjo, kad pagal lietuviškos kilmės prekių eksporto prieaugį trečiąjį ketvirtį Jungtinę Karalystę lenkė tik Nyderlandai, kur Lietuvos eksportas padidėjo 91 mln. eurų.

Pasak ekonomisto, viena eksporto į Jungtinę Karalystę augimo priežasčių yra pagerėjusi šalies ekonominė aplinka bei sušvelnintas karantino sąlygos.

Tačiau, anot jo, augimą lėmė ir avansinis eksportas – Lietuvos eksportuotojų noras iš anksto pasiruošti galimam kietajam „Brexitui“, užpildant prekių sandėlius Jungtinėje Karalystėje.

„Tikėtina, kad avansinis eksportas turėjo tikrai nemažą poveikį bendram Lietuvos eksporto į Jungtinės Karalystės rinką augimui. Iš dešimties eksporto segmentų su didžiausiu nominaliu prieaugiu į JK rinką, net aštuonių prekių segmentai yra ilgalaikio galiojimo“, – pabrėžė A.Izgorodinas.

Pasak jo, avansinį eksportą į Jungtinę Karalystę lėmė išliekantis neapibrėžtumas dėl šalies santykių su ES po gruodžio 31 dienos, kuomet baigsis pereinamasis „Brexit“ laikotarpis.

„Šis neapibrėžtumas tikrai galėjo paskatinti dalį Lietuvos eksportuotojų nelaukti oficialios pereinamojo laikotarpio pabaigos bei pasipildyti prekių sandėlius Jungtinėje Karalystėje“, – mano ekonomistas.

A.Izgorodino teigimu, panašus vaizdas turėtų likti ir ketvirtąjį ketvirtį – „Brexit“ neapibrėžtumas dirbtinai spartins Lietuvos eksporto augimą, o jau kitų metų pirmąjį ketvirtį turėtų pasimatyti atvirkštinė tendencija.

Laiko, per kurį ES ir Jungtinė Karalystė dar gali susitarti dėl prekybos santykių po „Brexit“, lieka labai mažai.

ES vyriausiasis derybininkas „Brexito“ reikalams Michelis Barnier šią savaitę užsiminė negalįs garantuoti, kad pavyks suderinti prekybos sutartį su Jungtine Karalyste ir pabrėžė, jog ateinančios kelios dienos bus lemiamos.

11-os mėnesių trukmės pereinamasis „Brexit“ laikotarpis prasidėjo iškart po to, kai sausio 31 dieną britai formaliai išstojo iš ES. Jis baigsis kitų metų pradžioje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų