„Atsiranda įvairių sutarčių užbaigimas, natūralu, kad ir gamybos ir eksporto rodikliai kas mėnesį svyruoja, čia techniniai svyravimai, tai ir eksporto nuosmukis per mėnesį yra labiau techninio pobūdžio, o ne veiksnys, kuris rodo, kad eksporto paklausa mažėja ar mūsų gamintojai turi kažkokių problemų“, – BNS teigė jis.
Visgi jis sako, kad tolesnės eksporto perspektyvos yra miglotos dėl sparčios infliacijos, kuri neigiamai gali paveikti euro zonos vartotojų perkamąją galią.
„Pradėjo blogėti euro zonos vartotojų nuomonė apie finansų perspektyvas, apie savo santaupas ir stipriai blogėja nuomonė apie ketinimus pirkti brangesnes, stambesnes prekes. Teoriškai tai reiškia, žiūrint į pirmo pusmečio pabaigą ir antrojo pradžią, rizikos zonoje bus tie Lietuvos eksporto segmentai, kurie gamina ilgo galiojimo prekes“, – sakė A.Izgorodinas.
„Yra rizika, kad dėl sparčios infliacijos euro zonos vartotojai po truputį pradės atisakyti ne pirmo būtinumo prekių vartojimo, pavyzdžiui, televizoriai, buitinė technika, elektronika, automobiliai ir tai gali turėti įtakos ir Lietuvos eksporto rodikliams“, – pridūrė jis.
Metinį eksporto augimą, pasak ekonomisto, labiau veikė pabrangusios žaliavos, o ne didesni produkcijos kiekiai. A.Izgorodinas taip pat užsimena, kad antrąjį pusmetį jį neigiamai gali paveikti vartojimo sutrikimai euro zonoje.
Lietuvoje šių metų sausį prekių eksportuota už 3,11 mlrd. eurų – 36,5 proc. daugiau nei pernai sausį. Prekių importas siekė 3,41 mlrd. eurų – 53,9 proc. daugiau.
„Esminės įtakos turėjo tai, kad išaugo eksportuojamų produktų kainos o ne tai, kad stipriai išaugo eksportuojamos produkcijos kiekiai. Mūsų eksportuotojai tiesiog padidino eksporto kainas, nes pakilo žaliavų kainos ir tas statistiškai turėjo įtakos eksporto augimui“, – BNS sakė A.Izgorodinas.
Pasak jo, iki maždaug balandžio eksporto rodikliai ir toliau bus pakankamai įspūdingi, juos veiks ir tai, kad visą praėjusį pavasarį Europa buvo karantine.
„Lietuvos eksportas virš 80 proc. eina į Europos Sąjungos šalis, o jos buvo uždarytos, paklausos nebuvo, tai reiškia, kad sausį, vasarį, kovą toliau matysime pakankamai įspūdingus eksporto augimo skaičiukus“, – sakė ekonomistas.
Visgi A.Izgorodinas taip pat pastebi, jog Europos Centrinio Banko duomenys vis dar rodo, kad gyventojų indėliai kyla.