Pasibaigus kovo mėnesio posėdžiui, bus paskelbtos atnaujintos JAV makroekonominės prognozės bei prognozės dėl bazinės palūkanų normos lygio. Analitikai mano, kad šiose prognozėse bus nurodyta, jog bazinė palūkanų norma šiemet gali būti padidinta tris kartus, o ne keturis kartus, kaip buvo skelbta pernai gruodį.
Iš kainų ateities sandorių rinkoje matyti, kad tikimybė, jog bazinė palūkanų norma bus padidinta kovo mėnesį, vertinama vos 4 procentais. Šioje rinkoje šiuo metu vidutiniškai prognozuojama, kad ši JAV norma šiemet bus padidinta du kartus. Dar vasarį tikimybė, kad norma iki metų pabaigos gali būti padidinta bent vieną kartą, rinkoje buvo vertinta vos 11 procentų.
Sprendžiant iš sandorių kainų, tikimybė, kad norma bus padidinta balandžio mėnesio posėdyje, vertinama 25 proc., o tikimybė, kad ji bus padidinta birželį, – 54 procentais.
Nemažą poveikį tolesnei JAV centrinio banko politikai gali daryti ir kitų centrinių bankų veiksmai.
„Allianz“ vyriausiojo patarėjo ekonomikos klausimais Mohamedo el – Eriano nuomone, spaudos konferencijoje, kuri bus surengta pasibaigus posėdžiui, JAV centrinio banko vadovė Janet Yellen pasistengs švelniai užsiminti apie tai, kad bazinė palūkanų norma JAV galbūt gali būti didinama dažniau, negu tikimasi rinkoje.
Labiausiai ji turėtų akcentuoti tai, kad pinigų politikos pokyčiai priklausys nuo makroekonominių duomenų ir sąlygų rinkoje, mano ekspertas.
Analitikai pažymi, kad padėtis finansų rinkose pastaruoju metu iš esmės stabilizavosi, o naftos kainų atsigavimas ir pastaruoju metu skelbti teigiami statistiniai duomenys, pvz., JAV darbo rinkos rodikliai, investuotojams įkvėpė optimizmo. Į tai Federalinio iždo banko pareiškime ir J.Yellen spaudos konferencijoje taip pat gali būti atsižvelgta.
Nemažą poveikį tolesnei JAV centrinio banko politikai gali daryti ir kitų centrinių bankų veiksmai. Pavyzdžiui, Europos Centrinis Bankas (ECB) praėjusią savaitę netikėtai sumažino visas tris pagrindines palūkanų normas ir padidino kiekybinio skatinimo programos apimtį. Japonijos centrinis bankas antradienį pasibaigusiame posėdyje savo pinigų politikos nepakeitė, tačiau analitikai mano, kad jis yra pasirengęs tai padaryti viename iš artimiausių savo posėdžių.
Tokie JAV ir kitų didžiausių pasaulio ūkių pinigų politikos skirtumai gali paskatinti reikšmingą JAV dolerio kurso pakilimą, o tai pakenktų JAV eksportui ir užimtumui šalies apdirbamosios pramonės sektoriuje, tad vartotojų kainų augimas galėtų sulėtėti. Tai gali būti dar vienas argumentas, Federalinį iždo banką paskatinsiantis bazinę palūkanų normą ateityje didinti lėčiau.
JAV centrinio banko kovo mėnesio posėdžio sprendimai bus paskelbti trečiadienio vakare.