JAV vyriausybės krizė gali būti naudinga Lietuvai

Investuotojai ir ekonomistai sutaria, jog JAV politinė krizė ilgai nesitęs. Spalio 17-ąją, JAV Iždo departamento duomenimis, bus pasiektos skolinimosi ribos, todėl turės būti priimtas sprendimas skolos ribas didinti. Tačiau iki tol galima tikėtis svyravimų vertybinių popierių ir valiutų rinkose.
Baracko Obamos ir Baltijos šalių vadovų susitikimas
Baracko Obamos ir Baltijos šalių vadovų susitikimas / „Scanpix“ nuotr.

JAV politinė krizė ištiko po to, kai demokratai bei respublikonai nesutarė dėl biudžeto. Dėl to buvo sustabdytas valstybės įstaigų finansavimas, dalis jų buvo uždarytos.

Pasak Lietuvos investuotojų asociacijos vadovo Vytauto Plunksnio, dolerio kurso kritimas gali būti naudingas Lietuvai, nes būtent šia valiuta vyksta daugelis tarptautinių atsiskaitymų perkant energetinius resursus. „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis JAV situaciją vadina politiniu cirku.

Politinis cirkas

„Finansų rinkų reakcija į šį konfliktą tarp JAV respublikonų ir demokratų buvo labai santūri. Vakar dauguma JAV vertybinių popierių net brango. Tai rodo, kad investuotojams šis konfliktas nebuvo staigmena. Rinkos dalyviai nemano, kad nesutarimai dėl biudžeto gali kaip nors iš esmės pakeisti JAV ekonomikos perspektyvas. Dauguma neabejoja, kad artimiausių savaičių metu pavyks pasiekti politinį susitarimą“, – 15min.lt trečiadienį sakė N.Mačiulis.

Nerijus Mačiulis
Nerijus Mačiulis

Pasak jo, alternatyva yra tikrai labai nemaloni. Spalio 17 d., JAV Iždo departamento duomenimis, bus pasiektos skolos lubos, kai JAV nebegalės vykdyti savo finansinių įsipareigojimų. Toks scenarijus JAV būtų labai nemalonus. Tai reikštų ne tik prarastus kredito reitingus, padidėjusią skolinimosi kainą, bet ir prarastą pasitikėjimą politikais. „Tai, kas vyksta dabar, galima pavadinti respublikonų šantažu ir politiniu cirku“, – minėjo jis.

Lietuva galėtų gyventi ir be biudžeto

Lietuvoje biudžeto galima visai nepatvirtinti ir valstybė metus pragyventų su praėjusių metų biudžetu, - sakė N.Mačiulis.

Ekonomisto teigimu, Lietuvoje gali susidaryti panaši situacija, jeigu Seimas nepatvirtintų kitų metų biudžeto. Tuomet valstybės institucijos per mėnesį galėtų išleisti vieną dvyliktąją praėjusių metų biudžeto. JAV veikia daug griežtesnė sistema. Jei Atstovų rūmai su Senatu nesutaria dėl biudžeto, stabdomos kai kurios valdžios funkcijos. Tai priverčia greičiau ieškoti sutarimo, nes valdžios funkcijų sustabdymas ilgam gali būti labai žalingas.

„Šiuo metu sustabdytos ne visos institucijos, o tik toks, kurios esminės įtakos valstybės ekonomikai nedaro, – nacionaliniai parkai, muziejai, kai kurios priežiūros institucijos. Stabdymas labiau atsilieps jų darbuotojams, kurie turi išeiti nemokamų atostogų“, – dėstė pašnekovas.

Paklaustas, kuris modelis geresnis, N.Mačiulis rinkosi JAV veikiančią sistemą. „Ji verčia politikus greitai surasti sprendimą. Teoriškai Lietuvoje biudžeto galima visai nepatvirtinti ir valstybė metus pragyventų su praėjusių metų biudžetu“, – sakė jis.

JAV skolos ribų nėra

Paparašytas paaiškinti, kaip nuolatos didėjanti JAV skola gali paveikti pasaulio ekonomiką ir dolerio kursą, N.Mačiulis nurodė, kad skolos ribų kėlimas yra daugiau techninis veiksmas, ne visada susijęs su šalies ekonomine situacija.

Nemažai valstybių savo konstitucijose yra įgyvendinusios principą, kad valdžia negali skolintis daugiau numatytos ribos. Pavyzdžiui, Lenkijoje ši riba yra 60 proc. nuo BVP. Pasiekus ribą turi būti arba mažinamos išlaidos, arba didinamos biudžeto pajamos. „Tai barjeras politikams, kad jie nepraskolintų valstybės iki tokios situacijos kaip Graikijoje. Pernai ratifikuota Europos fiskalinės drausmės sutartis įpareigoja visas ES valstybes savo konstitucinėje teisėje įtvirtinti tokius ribojimus. Lietuvai tai įpareigota padaryti dar šiemet“, – priminė ekonomistas.

JAV doleriai
JAV doleriai

JAV šis klausimas reglamentuotas pakankamai archaiškai. Nustatytas ne santykis tarp skolos ir BVP, o absoliuti suma. Šiuo metu ji siekia 16 trilijonų JAV dolerių. Nominalus skolos dydis nuolatos didėja, dėl to kartą per du metus JAV Kongresas turi patvirtinti, kad yra didinama monetarinė skolos išraiška.

Naudingas pigus doleris

Lietuvai pingantis doleris gali būti gera žinia, nes šia valiuta vykdoma nemažai tarptautinių atsiskaitymų, pavyzdžiui, perkant energetinius resursus iš Rusijos.

Investuotojų asociacijos vadovo V.Plunksnio teigimu, JAV politinė krizė labai didelio poveikio pasaulio ekonominei situacijai nedarys, tačiau kurį laiką gali būti fiksuojamas dolerio kurso smukimas. Lietuvai tai galėtų būti gera žinia, nes šia valiuta vykdoma nemažai tarptautinių atsiskaitymų, pavyzdžiui, perkant energetinius resursus iš Rusijos.

Pasak jo neturėtų labai suprastėti ir JAV investicinė aplinka: „JAV sveikatos draudimo sistemai, kai draudimo kompanijos gali atsisakyti drausti skurdžiausiai gyvenančius žmones, reikėjo reformos. Aišku, tai pakeis draudimo įmonių situaciją, tačiau didelio poveikio visai JAV ekonomikai neturėtų būti.“

Pašnekovas nurodė, jog prasidėjus rinkos svyravimams investuotojai elgiasi atsargiau, todėl bendras aktyvumas gali sumažėti, tačiau tai bus trumpalaikis procesas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai