Nacionalinio investuotojo bendrovei „Leo LT“ įsteigus antrinę įmonę elektros jungtims į kitas šalis tiesti, tai bus akivaizdus prieštaravimas Elektros energetikos įstatymui, sako buvęs vidaus reikalų ministras. „Leo LT“ vadovas atmeta įtarimus ir teigia, kad naujoji įmonė neprieštaraus įstatymams.
„Leo LT“ neturi jokių draudimų, jokių įstatyminių ribojimų tas akcijas perleisti kam tik nori“, - naujienų portalui vz.lt teigė Raimondas Šukys.
Pagal Elektros energetikos įstatymą už jungiamųjų linijų su kitų šalių energetikos sistemomis valdymą bei plėtrą atsakingas perdavimo sistemos operatorius – šiuo atveju antrinė „Leo LT“ bendrovė „Lietuvos energija“.
Šių metų sausį Seime keičiant Atominės elektrinės įstatymą, R.Šukio iniciatyva dėl prieštaravimo Elektros energetikos įstatymui buvo išbrauktos nuostatos, nustatančias teisę nacionaliniam investuotojui dalyvauti elektros tiltų į Švediją ir Lenkiją statybose.
Trečiadienį „Leo LT“ steigs antrinę įmonę Tarptautinių jungčių kompaniją (TJK), kurioje valdys 100 proc. akcijų. „Leo LT“ vadovas Rymantas Juozaitis sakė, jog TJK pirmiausiai rūpinsis jungtimi į Švediją, o dėl jungčių į Lenkiją ir Suomiją dar nėra nuspręsta: „Ateityje žiūrėsime, kuris variantas efektyvesnis“.
Anot jo, visa schema bus sudėliota, kai rugpjūčio 11 ir 27 dienomis „Leo LT“ stebėtojų taryba svarstys bendrovės veiklos planą, kurį rugsėjį teiks Vyriausybei.
„Lietuvos energija“ jau dalyvauja tiesiant kelias jungtis į ES šalis - ji turi 25 proc. jungtį iš Estijos į Suomiją valdančios „Nordic Energy Link“ akcijų bei turės 50 proc. jungtį į Lenkiją tiesiančios „LitPol Link“, kuri netrukus bus baigta steigti, akcijų.
"Sunku būtų „LitPol Link“ „pakišti“ po Tarptautinių jungčių kompanija. „Lietuvos energija“ ir „PSE Operator“ jau pasirašė akcininkų sutartį, įstatus, išrinkta stebėtojų taryba, valdyba. Be to, yra du nuomonę turintys akcininkai", - sakė „LitPol Link“ vadovas Vidmantas Jankauskas.
Anot jo, Europos Sąjungos teisė sako, kad jungtis gali tiesti tik elektros energijos perdavimo įmonės, o ne gamybos ar kitokios.
Pasak R.Šukio, nuogąstaujama, kad niekur nereglamentavus naujų „Leo LT“ antrinių įmonių steigimo kapitalo santykio, gali būti, kad „Leo LT“ perleis akcijas „Vilniaus prekybai“: „Suprantame, kam priklausys ta jungtis ir kas atitinkamai ims „liūto dalį“ pelno, pardavinės elektrą per jungtis„.
Pasak jo, jeigu pati „Lietuvos energija“ neturės kontrolinio Tarptautinių jungčių kompanijos paketo, bus „akivaizdus nesusiderinimas su Elektros energetikos įstatymu“.
Jeigu jungčių tiesimas būtų buvęs paliktas „Lietuvos energijai“, pasak R.Juozaičio, jungčių nebūtų galima parduoti apie tai nesprendžiant valstybei - turėtų būti akcininkų leidimas.
„Leo LT“ kartu su Vyriausybe valdo privataus kapitalo bendrovė „NDX energija“.