Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) praėjusią savaitę nusprendė, kad atsakomybė dėl to, jog iš vieno NMA konkurso neteisėtai buvo pašalinta informacinių sistemų ir programinės įrangos kūrimo įmonė „Asseco Lietuva“, tenka tiek agentūrai, tiek ją konsultavusiai „Ernst & Young Baltic“.
Teismas panaikino Lietuvos apeliacinio teismo pernai rugpjūtį priimtą sprendimą – tuomet NMA skundas buvo atmestas. Agentūra iš audito bendrovės siekė prisiteisti 84,3 tūkst. eurų.
„Tiek Žemės ūkio ministerija ir Nacionalinė mokėjimo agentūra, tiek atsakovė („Ernst & Young Baltic“ – BNS) turėjo siekti bendro tikslo – tinkamai parengti viešojo pirkimo dokumentus bei atlikti procedūras, taip pat išrinkti konkurso laimėtoją ir įgyvendinti sutartį. Tai lemia būtinybę kooperuotis, bendradarbiauti, keistis informacija“, – rašoma LAT nutartyje.
NMA teisme įrodinėjo, jog žalos patyrė, konsultantams patarus iš dalies paslaugų perkėlimo į elektroninę erdvę konkurso pašalinti „Asseco Lietuva“ ir „Sintagmos“ konsorciumą. Agentūra pralaimėjo visus teisminius ginčus su „Asseco Lietuva“ ir turėjo jai kompensuoti žalą, todėl prašė ją priteisti iš „Ernst & Young Baltic“.
„Ernst & Young Baltic“ pateikė nepagrįstą ir neišsamią ataskaitą, NMA nesiaiškino ir nesikonsultavo dėl jos turinio, o besąlygiškai panaudojo šią ataskaitą sprendimui priimti. Dėl to teisėjų kolegija sprendžia, kad tiek ieškovės, tiek atsakovės veiksmų įtaka neigiamiems padariniams, atsiradusiems dėl vieno konkurso dalyvio pasiūlymo nepagrįsto atmetimo, yra vienoda“, – teigia LAT.
„Ernst & Young Baltic“ auditoriai 2013 metais konsultavo NMA konkurse, kurio laimėtojas turėjo į elektroninę erdvę perkelti Žemės ūkio ministerijos valdomų institucijų ir įstaigų paslaugas. Auditoriai parengė ataskaitą ir nurodė, kad „Asseco“ skirtas valandų skaičius yra nepakankamas, o pasiūlyta kaina – 1,034 mln. eurų – nepagrįstai maža. Todėl NMA atmetė įmonės pasiūlymą.