„Akivaizdu, kad Europos Sąjunga yra didžiausia vakcinų nuo COVID-19 eksportuotoja“, – pareiškė ji pranešime, pažymėdama šį „svarbų etapą“.
Pasak U.von der Leyen, 87 mln. vakcinų dozių buvo nukreiptos pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovaujamą iniciatyvą COVAX į vidutines ir mažas pajamas gaunančias šalis.
Didžioji dalis eksporto buvo užsakymai, kuriuos apmokėjo kitos šalys už ES pagamintas vakcinos dozes.
EK vadovės teigimu, nepriklausomai nuo eksporto rodiklių,, „per ateinančius mėnesius ES paaukos mažiausiai 500 mln. dozių labiausiai pažeidžiamoms šalims“. Ji paragino kitas šalis „prisidėti, atsižvelgiant į didelį prieinamumo prie vakcinų skirtumą tarp turtingesnių ir skurdesnių šalių.
Europos Sąjunga, Jungtinės Valstijos, Jungtiniai Arabų Emyratai, Kataras, Singapūras ir Japonija yra tarp tų šalių, kuriose yra visiškai paskiepyti jau daugiau nei pusė gyventojų.
Tuo tarpu daugelyje Afrikos šalių ir kitų vietų, tokių kaip Afganistanas, Egiptas, Mianmaras ir Sirija, paskiepyta mažiau nei 10 proc. gyventojų.
Europos Sąjunga, kurioje, kaip rodo naujienų agentūros AFP oficialūs statistiniai duomenys, yra visiškai pasiskiepiję 65,6 proc. gyventojų, pastaruoju didina vakcinų eksportą. Taip pat elgiasi ir JAV, kur paskiepyta 57 proc. gyventojų. Šalies prezidentas Joe Bidenas praėjusią savaitę pranešė, kad JAV padidino Afrikai dovanojamų vakcinų skaičių iki 67 milijonų.
Tuo tarpu G20 šalys įsipareigojo teisingiau platinti vakcinas nuo COVID-19, kai šio mėnesio pradžioje Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) vadovė Ngozi Okonjo-Iweala pažymėjo, kad, visame pasaulyje išplatinus daugiau nei 6 mlrd. vakcinų dozių, tik 1,4 proc. skurdžių šalių gyventojų yra visiškai paskiepyti.
Europos Sąjungoje veikia vakcinų eksporto kontrolės mechanizmas, pagal kurį į užsienį siunčiamas dozes pirmiausia turi patvirtinti Briuselis ir valstybė narė, kurioje jos pagamintos.
Balandžio mėnesį pagal šią schemą buvo užblokuota tik viena siunta – Australijai skirta 250 tūkst. „AstraZeneca“ vakcinos dozių siunta.
„Mes visada sąžiningai dalijomės savo skiepais su likusiu pasauliu“, – pažymėjo U.von der Leyen.
„Eksportavome tokį kiekį vakcinų dozių, kokį išplatinome ir ES piliečiams. Iš tiesų, bent kas antra Europoje pagaminta vakcina yra eksportuojama“, – pridūrė ji.
„Kartu su prezidentu J.Bidenu siekiame, kad kitais metais pasaulinis skiepijimo lygis būtų 70 proc.“, – pažymėjo EK vadovė.