ES griežtinant palmių aliejaus naudojimą, Indonezija grasina prekybos apribojimais

Europos Sąjungai (ES) rengiantis sugriežtinti apribojimus palmių aliejaus naudojimui biokuro gamyboje, Indonezija gali uždrausti importuoti kai kurias Europos eksportuojamas prekes. Indonezijai, kuri yra didžiausia pasaulyje palmių aliejaus gamintoja, šis sektorius yra ne tik pagrindinis eksporto pajamų šaltinis, bet ir svarbi kovos su skurdu priemonė, kuri yra būtina, kad būtų įgyvendinta valstybinė tvarios plėtros programa.
Taip atrodo palmių vaisiai, iš kurių gaminamas palmių aliejus
Taip atrodo palmių vaisiai, iš kurių gaminamas palmių aliejus / Viktorijos Panovaitės nuotr.

Indonezija svarsto galimybę apriboti iš ES perkamų prekių kiekius, kad apgintų beveik 20 mln. žmonių interesus, pareiškė šalies jūrų reikalų ministras koordinatorius Luhutas Panjaitanas.

Ministras taip pat davė suprasti, jog Indonezija gali boikotuoti Europoje gaminamus orlaivius, pranešė naujienų agentūra „Bloomberg“. Jis pažymėjo, jog per ateinančius du dešimtmečius šaliai reikės maždaug 2,5 tūkst. naujų lėktuvų.

„Iš Europos perkame daugybę prekių, – pareiškė L.Panjaitanas. – Šalyje gyvena 269 mln. gyventojų. Indonezija yra didelė rinka.“

Palmių aliejus yra tapęs „karštuoju tašku“, galinčiu išprovokuoti prekybos karą tarp ES ir pagrindinių šio produkto gamintojų – Indonezijos ir Malaizijos, kurioms tenka maždaug 85 proc. pasaulinės palmių aliejaus pasiūlos. Europos Sąjunga 46 proc. importuojamo palmių aliejaus naudoja biokuro gamybai.

Europos aplinkosaugos organizacijos tvirtina, jog dėl palmių aliejaus gamybos nyksta miškai, o tai papildomai skatina klimato kaitą.

Europos Komisija (EK) praėjusią savaitę pasiūlė pagal ES šalių pernai suderintą platesnį teisės aktą patvirtinti naujus palmių aliejaus naudojimo biokuro gamyboje kriterijus.

Komisija bando rasti subalansuotą sprendimą, nes, viena vertus, jai reikia atsižvelgti į Europos aplinkosaugos organizacijas, kurios tvirtina, jog dėl palmių aliejaus gamybos nyksta miškai, o tai papildomai skatina klimato kaitą. Kita vertus, Komisija turi užkirsti kelią prekybos karui tarp ES ir palmių aliejų gaminančių šalių.

Pagal Komisijos sprendimą, palmių aliejus laikomas „netinkama“ žaliava biokuro gamybai Europos Sąjungoje. Visgi Komisija numatė išimtį aliejui, kuris gaminamas iš smulkių ūkininkų ūkių žaliavų, ir ekspertai tai laiko nuolaida Indonezijai ir Malaizijai.

Europos Parlamento kampaniją, kuria siekiama apriboti augalinių aliejų naudojimą biokuro gamyboje, palaikė toli gražu ne visos ES šalys. Naujus Komisijos pasiūlymus valstybės narės svarstys du mėnesius, ir, jei nebus prieštaraujančiųjų, bus priimtas atitinkamas teisės aktas.

Jeigu Komisijos pasiūlymas bus ratifikuotas, Indonezija pateiks oficialų skundą Pasaulio prekybos organizacijai (PPO), pareiškė Indonezijos ekonomikos reikalų ministras koordinatorius Darminas Nasutionas.

„Baiminamės, jog Komisijos ribojamosios priemonės pakenks ilgalaikiam dvišaliam Indonezijos ir ES bendradarbiavimui ir dar labiau atitolins ekonominio susitarimo tarp dviejų šalių sudarymą“, – pažymėjo jis.

Nuo 2018 metų pradžios pingančio palmių aliejaus kaina per tą laiką sumažėjo maždaug 15 procentų. Birželio mėnesio ateities sandorių palmių aliejaus kaina Malaizijos išvestinių finansinių priemonių biržoje kovo 21 dieną sudaro apie 2,182 tūkst. ringitų (537 JAV dolerius) už toną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis