ES ir JK derybininkai sieks proveržio, Londonui balsuojant dėl naujo ginčytino įstatymo

Jungtinės Karalystės ir ES derybininkai antradienį pradėjo savo paskutinę intensyvių derybų savaitę, Britanijos parlamentui ruošiantis priimti kontroversišką teisės aktą, prieštaraujantį kai kurioms jau pasiekto skyrybų susitarimo dalims.
Jungtinė karalystė
Jungtinė karalystė / 123RF.com nuotr.

Derybininkų komandos susitinka Briuselyje, Britanijai siekiant realios pažangos derybose prieš lemiamą spalio 16 dienos viršūnių susitikimą, kur ES lyderiai nuspręs, ar verta toliau siekti prekybos susitarimo su Londonu.

Pareigūnai derybose bandys susitarti sudėtingais klausimais, dėl kurių derybos buksuoja nuo kovo, įskaitant valstybės pagalbą pramonei ir ES laivų galimybes žvejoti JK žūklės vandenyse.

Susitarimas turėtų suteikti Britanijai prieigą prie Europos Sąjungos rinkos, išsklaidyti ES nerimą, kad po „Brexito“ JK nesilaikys nustatytų Bendrijos standartų, taip pat numatyti valstybės paramos apribojimus.

Jeigu ES ir JK nepavyktų pasiekti susitarimo, tuo atveju didžioji dalis prekybos būtų reglamentuojama Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) taisyklėmis bei muitais, bet tai sukeltų šoką tarpusavyje susijusioms šalių ekonomikoms.

Pasak Europos diplomatų, Britanija siekia intensyvinti derybas ir pereiti į paskutinį etapą, vadinamąjį „tunelį“, kai visa komunikacija už derybų patalpų ribų yra griežtai ribojama.

Tačiau Bendrija kol kas nenori skubėti ir tvirtina, kad Britanija pirmiausia privalo eiti į kompromisą sprendžiant didžiausius nesutarimus keliančius klausimus.

„Pirmiausia, JK privalo padaryti nuolaidų dėl valstybės paramos, valdymo ir žvejybos“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas ES diplomatas.

Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen pirmadienį sakė, kad susitarimas yra vis dar įmanomas, tačiau tai, kad trūksta pažangos, gali būti blogai ir Britanijai, ir Europai.

„Mes darysime viską, kas įmanoma, kad rastume susitarimą,.. kad dar labiau nesustiprintume neigiamo poveikio mūsų ekonomikoms“, – kalbėjo ji Lisabonoje.

„Neapsakoma žala“

Derybos dėl prekybos susitarimo tęsiasi, nors Britanija neketina atsisakyti parengto vidaus rinkos įstatymo, kuriuo būtų panaikintos kai kurios pernai premjero Boriso Johnsono su ES sudarytos „Brexito“ sutarties dalys,

Antradienio vakarą britų Bendruomenių Rūmų nariai turėtų patvirtinti šį įstatymo projektą, po to jis bus perduotas svarstyti Lordų Rūmams.

Kai kurie konservatoriai, tarp jų B.Johnsono pirmtakė Theresa May, nepritaria naujam teisės aktui, kuris, kaip sutinka ministrai, prieštarauja tarptautinės teisės normoms.

Pasak Th.May, įstatymo projektas sukels „neapsakomos žalos JK reputacijai ir kels pavojų jos ateičiai“, todėl esą ji negalinti jo palaikyti.

Britų paruoštas įstatymas supykdė europiečius, reikalavusius atšaukti jo priėmimą arba jį pataisyti iki šio trečiadienio.

Tuo metu B.Johsonas tvirtina, kad šis įstatymas bus tiesiog „apsaugos tinklas“ dėl to, ką jis pavadino ES grasinimais įvesti tarifus JK vidaus prekyboje ar neleisti tiekti maisto produktų iš Britanijos į Šiaurės Airiją.

ES pirmadienį pakartojo, kad nesitrauks nuo derybų stalo, nepaistant šio įstatymo, tačiau imsis teisinių procedūrų prieš JK.

ES atstovė antradienį nurodė, kad Briuselis šiuo klausimu atsakys „per kelias artimiausias dienas“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos