„Europos bendrovės turi turėti galimybę konkuruoti sąžiningomis ir vienodomis sąlygomis <...>. Turime ir toliau kovoti už vienodas sąlygas mūsų pramonei“, – pareiškė už prekybą atsakinga Europos Komisijos narė Cecilia Malmstrom.
ES prakalbo apie 12 mlrd. JAV dolerių vertės muitus už subsidijas bendrovei „Boeing“ po to, kai Jungtinės Valstijos pagrasino 11 mlrd. JAV dolerių muitais už ES subsidijas Europos orlaivių gamintojai „Airbus“.
Galutinį abiejų šalių muitų dydį nustatys Pasaulio prekybos organizacija (PPO), o galutinės sumos greičiausiai bus gerokai mažesnės už tas, kurių reikalauja Europos Sąjunga ir Jungtinės Valstijos.
„Boeing“ ir „Airbus“ ginčas trunka jau 14 metų, o ES ir Jungtinės Valstijos jau ne kartą skundė viena kitą Pasaulio prekybos organizacijai dėl neteisėtos valstybės pagalbos.
C.Malmstrom primygtinai pabrėžė, kad ES norėtų baigti šį abipusių reikalavimų mūšį geranorišku susitarimu.
„Nors turime būti pasirengę imtis atsakomųjų priemonių, jei nebus kitos išeities, vis dar manau, kad tarp tokių svarbių partnerių kaip ES ir JAV pirmiausia turėtų vykti dialogas“, – pridūrė komisarė.
Konfliktą tenka spręsti D.Trumpo protekcionistinės prieš Europą nukreiptos bangos akivaizdoje, Vašingtonui pagrasinus įvesti muitus iš Europos importuojantiems automobiliams.
Tikėdamasi išvengti prekybos karo ir nuraminti D.Trumpą, ES pirmadienį sutiko pradėti oficialias derybas dėl riboto prekybos susitarimo su Jungtinėmis Valstijomis.
Prekybos sandoris buvo numatytas sudarant netikėtas paliaubas liepos mėnesį tarp D.Trumpo ir ES, Jungtinėms Valstijoms įvedus vis dar galiojančius muitus plieno ir aliuminio importui.
Nepaisant to, kyla vis daugiau abejonių dėl šių prekybos derybų sėkmės, nes ES primygtinai reikalauja, kad į susitarimą nebūtų įtraukti žemės ūkio produktai, o tai netenkina Jungtinių Valstijų prezidento.
Kiek anksčiau šį mėnesį D.Trumpo administracija pagrasino įvesti muitus Europos Sąjungai kaip atsaką į subsidijas, skirtas Europos orlaivių gamintojai „Airbus“. Muitais būtų apmokestintos įvairios Europos prekės, įskaitant sraigtasparnius, orlaivių dalis ir gaudos sūrį.
Balandžio 9 dieną D.Trumpas parašė tviteryje: „ES daugelį metų gaudavo naudos iš prekybos su JAV. Tai netrukus baigsis!“
Visgi ES ir JAV prekybos ginčą užgožia dar didesnės apimties D. Trumpo konfliktas su Kinija, supurtęs viso pasaulio ekonomiką.