„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 02 22 /16:21

ES siūlys įvesti sankcijų Rusijos finansų sektoriui ir bankams

Europos Sąjunga antradienį pranešė sieksianti įvesti sankcijų bankams, finansuojantiems Rusijos operacijas Ukrainos separatistinėse teritorijose, taip pat suvaržyti Maskvos prieigą prie Europos finansų rinkų, atsakydama į Kremliaus sprendimą pripažinti Donbaso separatistų „liaudies respublikas“.
„VTB“ banko filialas Maskvoje
„VTB“ banko filialas Maskvoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Siūlomos sankcijos, kurias taip pat siekiama taikyti atskiriems pareigūnams ir suvaržyti prekybą su separatistinėmis teritorijomis, bus oficialiai pateiktos vėliau antradienį, sakoma pranešime. Šioms priemonėms turėtų pritarti visos 27 ES šalys.

Pasak pranešimo, sankcijos bus „nukreiptos prieš subjektus, dalyvavusius priimant neteisėtą sprendimą“ pripažinti dviejų separatistinių darinių Rytų Ukrainoje – „Luhansko liaudies respublikos“ (LLR) ir „Donecko liaudies respublikos“ (DLR) – nepriklausomybę. Pranešime konkretūs subjektai neįvardijami.

Skelbiama, jog sankcijų rinkinį sudaro šie pasiūlymai: sankcijos, taikomos dalyvavusiems priimant neteisėtą sprendimą; sankcijos, taikomos Rusijos karines ir kitas operacijas tose teritorijose finansuojantiems bankams; sankcijos, taikomos Rusijos valstybės ir vyriausybės galimybėms turėti prieigą prie ES kapitalo ir finansų rinkų bei paslaugų, siekiant apriboti eskalacinės ir agresyvios politikos finansavimą; sankcijos, taikomos prekybai iš dviejų separatistinių regionų į ES ir iš jos, siekiant užtikrinti, kad visi atsakingieji aiškiai pajustų savo neteisėtų ir agresyvių veiksmų ekonomines pasekmes.

ES parengė ir yra pasiruošusi priimti papildomas priemones vėliau, jei to prireiktų atsižvelgiant į tolesnę įvykių raidą.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen ir Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis sakė, kad sankcijų taikiniu taip pat taps „abiejų separatistinių regionų prekyba su ES“.

Anot jų, suvaržymais bus siekiama apriboti „Rusijos valstybės ir vyriausybės prieigą prie ES kapitalo ir finansų rink bei paslaugų, suvaržyti eskalacinės ir agresyvios politikos finansavimą“.

ES užsienio reikalų ministrai vėliau antradienį aptars šias priemones. U. von der Leyen ir Ch.Michelis sakė, kad „ES parengė ir yra pasiruošusi esant reikalui vėlesniu etapu priimti papildomas priemones, atsižvelgdama į tolesnę įvykių raidą“.

Britanija įves sankcijų Rusijos bankams ir asmenims

Jungtinė Karalystė įves sankcijas penkiems Rusijos bankams ir trims „labai didelį kapitalą turintiems asmenims“, Maskvai nusprendus pripažinti prokremliškų separatistų „liaudies respublikas“ Rytų Ukrainoje ir dislokuoti ten savo pajėgas, antradienį pranešė ministras pirmininkas Borisas Johnsonas.

„JK ir mūsų sąjungininkai pradedame įvedinėti sankcijas Rusijai, kurias parengėme jau anksčiau, naudodamiesi naujomis ir beprecedentėmis galiomis, suteiktomis šių [Bendruomenių] Rūmų taikyti sankcijas Rusijos asmenims ir subjektams, kurie Kremliui yra strateginės svarbos“, – parlamente sakė B.Johnsonas.

Sankcijos bus taikomos bankams „Rossija“ ir „Promsviazbank“, taip pat trims Rusijos aneksuotame Kryme įsikūrusiems bankams – „Genbank“, Pramonės taupomajam bankui (ISB) ir Juodosios jūros plėtros ir rekonstrukcijos bankui (ČBRR).

Į juodąjį sąrašą buvo įtrakti verslininkai Genadijus Timčenka, Borisas Rotenbergas ir Igoris Rotenbergas. Jungtinė Karalystė įšaldys visą jos jurisdikcijoje esantį šių asmenų turtą, taip pat uždraus jiems atvykti į šalį, sakė B.Johnsonas.

„Tai pirmoji dalis, pirmoji banga to, ką esame pasiruošę nuveikti. Ir esame parengę tolesnių sankcijų, kurios gali būti pritaikytos – kartu su Jungtinėmis Valstijomis ir Europos Sąjunga“, – pridūrė premjeras.

Norvegija parems ES sankcijas Rusijai

Norvegija antradienį pranešė prisidėsianti prie Europos Sąjungos naujų sankcijų Rusijai dėl Ukrainos, taip pat kovo mėnesį organizuosianti anksčiau suplanuotas dideles NATO pratybas.

„Padėties Ukrainoje lygis... dramatiška“, – žurnalistams Osle sakė premjeras Jonas Gahras Store.

„Vakar buvo posūkio taškas“, – pridūrė jis, turėdamas galvoje Rusijos prezidento Vladimiro Putino sprendimą pripažinti dviejų Rytų Ukrainos separatistinių darinių nepriklausomybę.

Premjeras vėliau antradienį vyks į Briuselį, kur, kaip tikimasi, paskelbs apie Norvegijos prisijungimą prie Bendrijos sankcijų Rusijai.

„Svarbus tvirtai reaguoti į tai, kas įvyko ankstesnę dieną“, – pabrėžė jis.

J.G.Store taip pat sakė, kad NATO pratybos „Cold Response“ („Šaltasis atsakas“) vyks Norvegijoje antroje kovo pusėje, kaip ir planuota.

Šiose kas dvejus metus rengiamose pratybose dalyvaus apie 35 tūkst. karių iš 28 šalių.

Kaip įprasta, Maskva buvo informuota apie manevrus ir pakviesta atsiųsti savo stebėtojų, pažymėjo premjeras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs