Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 01 26 /17:08

ESTT išaiškinimas dėl įtraukimo į „juodąjį sąrašą“ – palankus Lazdynų baseino statytojams

Lietuvoje galiojantis teisinis reguliavimas, numatantis galimybę visus viešajame konkurse dalyvavusius konsorciumo partnerius automatiškai įtraukti į „juodąjį sąrašą“, jei partnerių grupė neįvykdė sutarties, prieštarauja Europos Sąjungos (ES) viešųjų pirkimų direktyvai, ketvirtadienį nusprendė Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT).
Atidarymo laukiantis Lazdynų baseinas
Atidarymo laukiantis Lazdynų baseinas / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Tai numatantį prejudicinį sprendimą ESTT priėmė Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) nagrinėjamoje byloje dėl buvusių Vilniaus Lazdynų baseino statybos rangovių – įmonių „Montuotojas“, „Mitnija“, „HSC Baltic“ ir „Axis Power“ – įtraukimo į nepatikimų tiekėjų sąrašą, prašymą.

LAT 2021 metų kovą šias įmones laikinai išbraukė iš šio sąrašo, kol jis galutinai išnagrinės bendrovių ginčą su Vilniaus savivaldybe, o prašymas dėl prejudicinio sprendimo ESTT pateiktas 2021-ųjų lapkritį. Gavęs ESTT išaiškinimą LAT turės atnaujinti bylos nagrinėjimą ir priimti sprendimą šioje byloje.

„Draudžiama (pagal ES direktyvą – BNS) nacionalinės teisės aktai arba praktika, pagal kuriuos, kai perkančioji organizacija nutraukia su ūkio subjektų grupe sudarytą viešojo pirkimo sutartį dėl didelių arba nuolatinių trūkumų, dėl kurių neįvykdytas esminis reikalavimas pagal šią sutartį, visi šios grupės nariai automatiškai įtraukiami į Nepatikimų tiekėjų sąrašą ir dėl to iš esmės laikinai negali dalyvauti naujose viešojo pirkimo procedūrose“, – teigiama ESTT išaiškinime.

Jame taip pat pažymima, kad bendrovė, siekdama įrodyti, kad buvo nepagrįstai įtraukta į Nepatikimų tiekėjų sąrašą, gali remtis visais duomenimis, įskaitant ir susijusius su pagrindiniu grupės partneriu, kuriais galima įrodyti, kad trūkumai, dėl kurių buvo nutraukta minėta sutartis, atsirado ne dėl jos elgesio ir iš jos nebuvo galima pagrįstai reikalauti daugiau, nei ji padarė jiems pašalinti.

ESTT taip pat nurodė, kad valstybė narė taip pat turi užtikrinti, kad priėmus sprendimą dėl ūkio subjektų grupės narių įtraukimo į Nepatikimų tiekėjų sąrašą ir dėl to iš esmės laikinai pašalinant juos iš naujų viešojo pirkimo procedūrų, grupės nariai turėtų teisę „veiksmingai apskųsti jų įtraukimą į šį sąrašą“.

Advokatų kontoros „Sorainen“ teigimu, ES teismas pažymėjo, jog dėl kiekvieno konsorciumo partnerio įtraukimo į nepatikimų tiekėjų sąrašą turi būti sprendžiama individualiai, įvertinus jo vaidmenį bei atsakomybę dėl partnerių neįvykdytos sutarties.

„Jeigu būtų nustatoma, jog pirkimo sutarties neįvykdymą lėmė tik vieno konsorciumo partnerio veiksmai, tai kitų narių nėra pagrindo automatiškai įtraukti į nepatikimų tiekėjų sąrašą ir reikšmingai apriboti jų dalyvavimą kituose viešuosiuose pirkimuose net trejiems metams“, – pranešime teigė „Sorainen“ vyresnysis teisininkas Žilvinas Briedis

LAT 2021 metų lapkritį paskelbė, kad Vilniaus valdžia teisėtai nutraukė Lazdynų baseino statybų sutartį su dabar likviduojama bendrove „Active construction management“ (buvusi „Irdaiva“), tačiau ar dėl to jos partnerės – įmonės „Montuotojas“, „Mitnija“, „HSC Baltic“ ir Axis Power“ – turi būti įtrauktos į nepatikimų tiekėjų sąrašą, bus sprendžiama gavus ESTT išvadą.

LAT tuomet galutinai atmetė keturių bendrovių skundą bei sustabdė bylos dalies, kurioje jos ginčijo jų įtraukimą į nepatikimų tiekėjų sąrašą, nagrinėjimą.

LAT nuomone, pagal Lietuvos teisinį reguliavimą susiformavo paradoksali situacija, nes įrašymas į nepatikimų tiekėjų sąrašą yra ne atskiras sprendimas, o kito sprendimo – vienašališkai nutraukti sutartį – teisinis padarinys.

Vilniaus vadžia 2020-ųjų pradžioje nutraukė 2016 metų gruodį pasirašytą 21,8 mln. eurų sutartį su „Active construction management“ ir jos partnerėmis, nes rangovės atsisakė tęsti darbus.

Pagal sutartį „Active Construction Management“ buvo pagrindinė grupės partnerė – jos įnašas turėjo siekti 65 proc., „HSC Baltic“ – 15 proc., „Axis Power“ – 10 proc., „Mitnijos“ ir „Montuotojo“ – po 5 proc.

2021 metų vasarį Vilniaus valdžia pasirašė sutartį su nauju rangovu Panevėžio statybos trestu. Darbai jau baigiami – Lazdynų baseino atidarymas planuojamas vasarį.

Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas šiemet sausį pranešė, kad miesto savivaldybė Vilniaus apygardos teismui pateikė ieškinį dėl patirtų nuostolių ir žalos atlyginimo. Iš buvusių Lazdynų baseino rangovių – „Montuotojo“, „HSC Baltic“, „Axis Power“, „Mitnijos“ – ji siekia prisiteisti 8,6 mln. eurų.

Anot savivaldybės, pagal pradinę baseino rangos sutartį, kompleksas turėjo būti pastatytas už fiksuotą 25,9 mln. eurų sumą, už darbus buvusiems rangovams buvo išmokėta 14,5 mln. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?