Papildyta 12.03 val. A.Cipro dilema: tarptautiniai kreditoriai ar koalicijos išsaugojimas?
Aleksio Cipro laukia nelengva užduotis, rašo „Guardian“ žurnalistė Helena Smith iš Atėnų.
Iš vienos pusės jį spaudžia kreditoriai, o kitoje pusėje – koalicijos partneriai, nesutinkantys su mokesčių kėlimu Graikijos salose.
Panosas Kammenosas yra gynybos ministras, kuris taip pat vadovauja koalicinei dešiniojo sparno Graikijos nepriklausomai partijai. Jis prieštarauja PVM pakėlimui Egėjo jūros salose.
Jis net grasina pasitraukimu iš koalicijos, jeigu Egėjo jūros salose, esančiose prie Turkijos krantų, bus pakeltas PVM.
P.Kammenosas baiminasi, kad salos gyventojai, netekę žemo PVM privilegijos, sės į laivus ir apsipirks Turkijoje, ir taip prasidės tų salų rinkų nykimas.
Pasak jo, pinigus rinkti būtų galima padidinant procentu prabangos mokesčius, taip pat padidinti mokesčius turtui, kurių savininkės yra ofšorinės įmonės.
Graikai kreditoriams pateikė naują pasiūlymą
New Greek proposal received by @JunckerEU, @Lagarde, @ecb. Good basis for progress at tomorrow's EuroSummit. In German: „eine Zangengeburt“.
— Martin Selmayr (@MartinSelmayr) June 21, 2015
Anksčiau skelbta, kad spaudimas Graikijai padidėjo prieš neeilinį 19-os euro zonos šalių vadovų susitikimą, įvyksiantį pirmadienį Belgijos sostinėje Briuselyje.
Apie tai naujienų agentūra AP pranešė „Twitter“ paskyroje.
„Nauji graikų pasiūlymai gauti @JunckerEU, @Lagarde, @ecb. Geras pagrindas rytojaus (pirmadienio – 15min.lt) euro zonos viršūnių susitikimui“, – savo „Twitter“ paskyroje pareiškė Europos Komisijos administracijos vadovas Martinas Selmayras, kalbėdamas apie ES, TVF ir ECB.
Taip pat vokiškai jis pridūrė, kad tai – „gimdymas panaudojant chirurgines reples“.
Graikijos pateikti nauji pasiūlymai gali suteikti pagrindą skolų krizei spręsti
Graikijos pateikti nauji pasiūlymai Europos lyderiams prieš nepaprastąjį euro zonos viršūnių susitikimą pirmadienį suteikia naujos vilties, kad pavyks išspręsti šios šalies skolų krizę po penkis mėnesius strigusių derybų.
Kol kas neaišku, kokių nuolaidų yra pasiūliusios abi pusės, bet Graikijos premjeras Aleksis Cipras aptarė, anot jo biuro „abipusiškai naudingą susitarimą“, kalbėdamasis telefonu su Vokietijos kanclere Angela Merkel, Prancūzijos prezidentu Francois Hollande'u ir Europos Komisijos pirmininku Jeanu-Claude'u Junckeriu.
Dėl šios krizės 19 euro zonos šalių lyderiai vėliau pirmadienį surengs neeilinį susitikimą Briuselyje, patirdami didelį spaudimą apsaugoti Graikiją nuo bankroto iki sparčiai artėjančio galutinio termino – birželio 30-osios, kai Atėnai turės grąžinti didelę sumą Tarptautiniam valiutos fondui (TVF).
Graikija sako, kad jos nauji pasiūlymas turi užtikrinti „galutinį sprendinį“ ir užbaigti priešpriešą tarp Atėnų bei jų skolintojų.
Atėnai paskelbė įtemptą susitikimų darbotvarkę prieš šį viršūnių susitikimą: A.Cipras pirmadienį planuoja susitikti su TVF, Europos Sąjungos ir ECB vadovais.
Be to, pirmadienį taip pat įvyks ECB valdybos posėdis, kuriame bus tariamasi, ar reikia dar kartą padidinti finansavimą Graikijos bankams, kai panikos apimti indėlininkai iš savo sąskaitų šluoja didžiules sumas.
Jeigu nepavyktų pasiekti susitarimo, Graikija tikriausiai neįstengs iki birželio 30 d. sumokėti TVF apie 1,5 mlrd. eurų, o tai gali lemti potencialiai chaotišką šalies pasitraukimą iš euro zonos.