Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Euro zona kol kas susilaikys nuo išlaidų varžymo

Euro zonos finansų ministrai pirmadienį pareiškė, kad, atsižvelgdami į Europoje siaučiančią pandemijos, kol kas negriežtins išlaidų valdymo, tačiau perspėjo, kad galiausiai visgi teks spręsti didėjančio įsiskolinimo klausimą.
Pinigai
Pinigai / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.
Temos: 2 Euro zona Finansai

Vaizdo konferencijos būdu posėdžiavę 19 narių ministrai sutiko, kad dar per anksti mažinti išlaidas, nes tai gali stabdyti ekonomikos atsigavimą.

„Esame vieningi ir ryžtingai stengiamės apsaugoti darbo vietas, kad apsaugotume verslą ir savo piliečius šiomis ūmios ir prailgusios sveikatos krizės dienomis“, – kalbėjo sakė Eurogrupės vadovas, Airijos finansų ministras Paschalis Donohoe.

Esame vieningi ir ryžtingai stengiamės apsaugoti darbo vietas, kad apsaugotume verslą ir savo piliečius.

Europa, kaip ir didžioji pasaulio dalis, patyrė rekordinę recesiją dėl COVID-19 pandemijos. Be to, vakcinavimo kampanijos nevyksta taip sklandžiai, kaip tikėtasi, nors vakcinavimas yra laikomas patikimiausiu būdu padėti ekonomikai grįžti į savo vėžes.

Atsižvelgdami į vakcinavimo kampanijos nesėkmes ir dalinių karantinų bangą visame žemyne, Eurogrupės ministrai teigė esantys pasirengę „ir toliau saugoti bloko ekonomiką“, taikydami „būtiną fiskalinės paramos lygį“.

„Kol kas ir tol, kol vyrauja nepaprastoji sveikatos padėtis, būtinybė taikyti plačias fiskalines priemones siekiant apsaugoti piliečius ir įmones išlieka“, – sakoma jų pranešime.

„Nekartosime klaidų“

Ministrų sprendimas išlaikyti išlaidas labai skiriasi nuo padėties euro zonos skolų krizės metu, kai įtakingoji Vokietija reikalavo, kad jos partnerės euro zonoje laikytųsi subalansuoto biudžeto politikos.

„Mes nekartosime pastarosios krizės klaidų“, – kalbėjo Europos Sąjungos (ES) ekonomikos komisaras Paolo Gentiloni.

Šį kartą Vokietija pakeitė savo požiūrį ir liepą skatino ES patvirtinti atkūrimo planą, siekiantį 750 mlrd. eurų, kurį bendrai finansuoja 27 valstybės narės.

„Manau, kad būtų didelė klaida, jei <...> pakilimo pradžia, kuri, tikimės, prasidės netrukus po koronaviruso pandemijos pabaigos, būtų nutraukta...“ – pažymėjo Vokietijos finansų ministras Olafas Scholzas.

Vis dėlto ministrai pirmadienį nurodė, kad kelias į tvirtus finansus bus vėl rastas, kai tik įsibėgės bloko ekonomikos atsigavimas.

Kai atsigavimas įsibėgės, euro zonos valstybės narės privalės spręsti išaugusio viešosios skolos lygio klausimą.

„Kai atsigavimas įsibėgės, euro zonos valstybės narės privalės spręsti išaugusio viešosios skolos lygio klausimą“, – sakoma pareiškime.

Ministrai taip pat atkreipė dėmesį į EK rekomendaciją iki 2022 metų pabaigos sustabdyti perteklinių išlaidų taisykles.

Tai leido šalims atsukti pinigų čiaupus, siekiant išgelbėti ekonomikas ir padėti įmonėms išgyventi pandemiją, nerizikuojant sulaukti Briuselio sankcijų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais