Padidėjo išlaidos
Europiečiai pastebi, kad jiems tenka susidurti su papildomomis kasdienėmis išlaidomis dėl augančios sviesto kainos. Per šių metų dvylika mėnesių sviesto kaina 27 Europos Sąjungos (ES) valstybėse narėse vidutiniškai pakilo 19 proc.
Vokietijoje 250 gramų sviesto pakelis dabar kainuoja nuo 2,40 iki 4 eurų, priklausomai nuo prekės ženklo ir kokybės, o Lietuvoje 200 gramų sviesto pakelis kainuoja nuo 2,49 iki 3,19 eurų.
Pieno produktų rinkos analizės įmonės CLAL duomenimis, nuo praėjusių metų sviesto kaina Italijoje vidutiniškai išaugo 44 proc.
Nors Italija yra septinta pagal dydį sviesto gamintoja Europoje, alyvuogių aliejus čia yra dažniausiai naudojama riebalų alternatyva, net kai kurie desertai gaminami su alyvuogių aliejumi, o ne sviestu. Todėl sviesto kainų augimas Italijoje nesukelia tokio pat susirūpinimo, kaip kitose sviesto vartojimo įpročius turinčiose Europos šalyse.
Pasak lenkų ekonomisto, Varšuvos „PKO Bank Polski“ maisto ir žemės ūkio rinkos analitiko Mariuszo Dziwulskio, šį padidėjimą lėmė pasaulinis pieno stygius, kurį sukelia mažėjanti gamyba, įskaitant JAV ir Naująją Zelandiją, vieną didžiausių sviesto eksportuotojų pasaulyje.
Sviesto atsargos laikomos strateginėmis
Sviestas Lenkijoje yra tiek svarbus, kad vyriausybė laiko jo atsargas šalies strateginiuose rezervuose, kaip dujas bei vakcinas nuo „Covid-19“. Lenkijos vyriausybė neseniai paskelbė, kad kainoms stabilizuoti išleis apie 1000 tonų šaldyto sviesto.
Nuo lapkričio pradžios iki gruodžio pradžios Lenkijoje sviesto kaina pakilo 11,4 proc., o per praėjusius metus – 49,2 proc. iki beveik 37 Lenkijos zlotų (8,7 eurų) už kilogramą, pranešė vyriausybinė agentūra, Nacionalinis žemės ūkio paramos centras.
Sviesto kaina Lenkijoje per mėnesį – nuo lapkričio pradžios iki gruodžio pradžios išaugo 11,4 proc., o per pastaruosius metus – 49,2 proc., ir pasiekė beveik 37 Lenkijos zlotus (8,7 eurų) už kilogramą, pranešė Nacionalinis žemės ūkio paramos centras. Lietuvoje pigiausio sviesto kilogramas kainuoja 12,45 eurų.
Užsidarantys pieno ūkiai, karas ir ligos
Lenkijos Pieno rūmų direktorės Agnieszkos Maliszewskos manymu, vidaus, ES ir pasaulinės problemos paaiškina sviesto kainos augimą. Ji teigia, kad pagrindinė priežastis Lenkijoje yra pieno riebalų trūkumas, nes ūkininkai uždaro savo ūkius dėl menko pelno. Ji ir kiti ekspertai taip pat nurodo, kad dėl Rusijos karo Ukrainoje išaugusios energijos sąnaudos taip pat tam turi įtakos.
Ekonomistas M.Dziwulskis mano, kad sausros gali būti vienas veiksnių, mažinančių gamybą. Pasak jo, krintančios pieno kainos pernai atbaidė investicijas ir paskatino ES pieno gamintojus gaminti daugiau sūrio, o tai davė didesnį pelningumą.
Mėlynojo liežuvio ligos protrūkis, taip pat vabzdžių platinamos virusinės ligos, kurios nėra pavojingos žmonėms, bet gali būti mirtinos avims, karvėms ir ožkoms, irgi gali turėti įtakos pakilusiai sviesto kainai“, – sakė M.Dziwulskis.