Šiuo metu bankai superka užsienio valiutą gerokai didesne kaina nei nustatyta Nacionalinio banko. Tai reiškia, kad rinkoje nebuvo patenkinta paklausa valiutai, kurios kursą nustatė valdžia.
Jau pastebima, kad Baltarusiją grįžta į tuos laikus, kai galiojo keletas kursų.
Nacionalinio banko ribojimai galios iki rugsėjo 15 dienos, o pirmadienio rytą prie valiutų keityklų vėl ištįso eilės – baltarusiai bando rublius iškeisti į dolerius ir eurus.
Kaip rašo tut.by, yra keli tokio sprendimo paaiškinimai. Vienas jų – valstybė verčia bankus naudotis valiutų prekybos aukcionais, kurie iki šiol nebuvo populiarūs, nes bankai tiesiog nedalyvaudavo. Tokiu būdu Nacionalinis bankas veikiantiems bankams gali pasiūlyti tam tikrą sumą, ir aukcioną laimi tas, kuris pasiūlo geriausią kainą.
Kitas variantas – kai bankai susiduria su likvidumo problemomis, juos gelbsti Nacionalinis bankas. Kilus tokiai galimybei – gelbėti bankus – uždraudžiami vienos nakties sandoriai.
Kalbintas ekspertas Vadimas Josubas teigė, kad šis Nacionalinio banko sprendimas, neabejotinai, griežtina pinigų ir kreditų politiką tam, kad bankai konkuruotų dėl Nacionalinio banko pinigų.
„Pinigus iš Nacionalinio banko galės gauti tie bankai, kurie galės užmokėti didesnius procentus. Tai padaryta todėl, kad bankai nesikredituotų už dyką žemomis palūkanomis. Mano nuomone, toks sprendimas yra bandymas išlaikyti stabilumą finansų rinkoje“, – sakė Vadimas Josubas.