Nors Ingridos Šimonytė Vyriausybei mokesčių reformos įgyvendinti nepavyko, nemažai punktų iš buvusios valdžios plano perėmusi naujoji valdžia nusiteikusi optimistiškai.
Finansų ministras R.Šadžius tvirtina, kad pasistengs išmokti pamokas.
„Viena pagrindinių priežasčių, kodėl nepavyko ankstesnei Vyriausybei net ir racionalių pakeitimų pasiūlyti Seimui priimti – jie buvo pernelyg sudėtingai suformuluoti.
Be to, ankstesnės Vyriausybės mokesčių reforma, kaip teigia specialistai, buvo biudžetui neutrali – ji nebūtų atnešusi reikšmingų papildomų pajamų į valstybės ar savivaldybių biudžetus. Daryti pokyčius, kai nelabai ateityje matosi to finansinio rezultato, nėra labai sąžininga verslų atžvilgiu“, – mano R.Šadžius.
Jis užsimena, kad ši Vyriausybė kelia tikslą planuojamais mokesčių pakeitimais subalansuoti biudžetą. Vadinasi, surinkti tiek pajamų, kad panaikintų šiuo metu 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) siekiantį viešųjų finansų deficitą.
Nors absoliutinių skaičių, kuriuos tikimasi surinkti pakėlus mokesčius, ministras neįvardijo, skaičiuojant, kad Finansų ministerija šiemet prognozuoja 82,1 mlrd. eurų BVP, minėtas 3 proc. viešųjų finansų deficitas sudarytų 2,5 mlrd. eurų.
Ministras pabrėžia, kad gyventi su dabartine pajamų struktūra nebeturime jokių galimybių, nes riziką kelia sparčiai auganti valstybės skola. Pagal dabartinį biudžetą, 2027 metais, net neįtraukus papildomų išlaidų, tokių kaip atlyginimų ar pensijų papildomas indeksavimas, numatoma, kad kad viešojo sektoriaus skola viršys 50 proc. BVP, pabrėžia ministras.
„Tai yra netvaru. Mokesčių sistemą truputį paremontuoti turime dėl savęs pačių – kad Lietuvos finansai būtų tvarūs ir neišlėktume pro kaminą su skolomis“, – pabrėžė ministras, lygindamas, kad jau dabar skolos aptarnavimui išleidžiame daugiau nei visam kultūros sektoriui.
R.Šadžius taip pat užsiminė, kokį NT mokestį teiks koalicinei tarybai, kokį ateityje mato ILTE vaidmenį bei kur gausime pinigų gynybai.
– Ministre, pastaruoju metu aplanko déjà vu jausmas – atrodo, kad viską jau girdėjome prieš ketverius metus: mokesčių reforma (tiesa, šįkart tai vadinate mokestiniais pakeitimais), nekilnojamojo turto mokesčio svarstymai, idėja didesniu tarifu apmokestinti didžiausias pajamas nepriklausant nuo jų rūšies. Tačiau ankstesnei Vyriausybei šių pokyčių įgyvendinti nepavyko. Jie nesulaukė palaikymo ir iš opozicijos, kuri ir atėjo į valdžią. Kodėl manote, kad jums pavyks?
– Manau, mums pavyks, nes, pirmiausia, praėjo rinkimai ir bent dvi iš trijų koaliciją sudarančių partijų savo rinkimų programose aiškiai nurodžiusios, kad imsis mokestinių reformų. Tai taip pat įtvirtinta ir Vyriausybės programoje. Manau, kad ši Vyriausybė turi labai aiškų tautos mandatą pasirūpinti viešųjų finansų pajamų sritimi.
Interviu temos
- Kiek tikimasi papildyti biudžetą pakėlus mokesčius.
- Rizika Lietuvai – auganti valstybės skola.
- Kaip NT mokestis galėtų sumažinti būsto kainas.
- Koalicijai teiks du NT mokesčio variantus.
- Ar sugrįš diskusijos dėl automobilių taršos mokesčio?
- Diskusijos dėl PVM, Pelno ir GPM mokesčių.
- Pinigai gynybai.
- Ne visus įsipareigojimus įvykdėm, ar gausime RRF lėšas?
- ILTE vaidmuo.