Finansų specialistai: ar vyresnieji turėtų mokytis iš jaunimo, ar atvirkščiai?

„Jaunesni žmonės dažnai nori daiktų, pramogų čia ir dabar, todėl tam dažnai nusprendžia pasiskolinti. Vyresnieji dažniau linkę reikalingam daiktui pataupyti ir jį įsigyti vėliau“, – pastebi skolinimosi internetu platformos Vivus.lt vadovė Giedrė Štuopė. Kartų požiūriai į pirkimą bei skolinimąsi skiriasi, todėl neretai net ir šeimose gali kilti nesutarimų. Vis dėl to, anot specialistų, skirtingo amžiaus žmonėms reiktų ne pyktis dėl skirtumų, bet vieniems iš kitų pasimokyti. Pavyzdžiui jaunesniajai kartai iš vyresniųjų pasimokyti taupumo – rekomenduojama kas mėnesį bent 10-15 proc. pajamų atsidėti į taupyklę, rašoma pranešime spaudai.
Pinigai
Pinigai / 123rf.com
Temos: 2 Ekonomika Finansai

„Skirtingų kartų žmonės skirtingai vertina ir skolinimąsi bei pirkimą, mat vyresni – vadinamosios kūdikių bumo, prarastosios kartos, žmonės – dažniau vengia rizikuoti, nėra linkę išlaidauti, taupo juodai dienai, todėl apie galimybę skolintis susimąsto rečiau. X kartos atstovai dažnai apsvarsto paslaugų, prekių būtinybę ir, jei mato, kad reikalingam pirkiniui trūksta pinigų, nevengia jų pasiskolinti. Y kartos žmonės yra nekantrūs, jiems reikia rezultato čia ir dabar, todėl ir reikiamam daiktui šios kartos žmonės labiau linkę pasiskolinti nei ilgai taupyti“, – pastebi G.Štuopė.

Z kartos žmonės dažniau nei vyresni kreipiasi finansinės pagalbos kasdienėms išlaidoms, o besiskolinantys pinigų didesniems pirkiniams dažniau įvardijo 36-45 m. respondentai – X kartos žmonės, rodo bendrovės „Spinter tyrimai“ 2021 m. pavasario apklausos apie pinigų skolinimosi tikslus rezultatai.

Vyresniems – semtis drąsos iš jaunesnių

Anot G.Štuopės, skirtingų kartų žmonėms naudinga vieniems iš kitų pasimokyti: jaunesniems – geriau apsvarstyti pirkinius ir taupyti, o vyresniems – drąsiau priimti sprendimus.

„Jaunesniems žmonėms neretai prieš perkant reiktų pasverti sprendimus. Mat dažnai norėdami gauti daiktą nedelsiant Z kartos žmonės neapgalvoja „visų už ir prieš“. Todėl jaunesniems dažnai reiktų pasimokyti iš vyresnių žmonių geriau apgalvoti, ar pirkinys išties reikalingas nedelsiant, susidėlioti prioritetus. Taip pat mokytis taupyti – mažiau išlaidauti kasdieniams nebūtiniems pirkiniams, o atsidėti reikalingą sumą tikrai svarbiai prekei ar paslaugai, planuoti išlaidas. Rekomenduojama kas mėnesį bent 10-15 proc. pajamų atsidėti į taupyklę. Mat viena didžiausių jaunesnių žmonių klaidų valdant finansus yra ta, kad nors daugelis žino, jog dalį pajamų reikia atsidėti taupymui, retas tai daro nuosekliai. Dažnai vieną mėnesį atsidėję pinigus, kitą – tą pačią sumą išleidžia impulsyviai užgaidai, – pataria G.Štuopė. – O vyresnieji iš jaunosios kartos dažnu atveju galėtų pasimokyti drąsiau priimti sprendimus. Dažnai net ir didesnį pirkinį vyresnieji yra linkę atidėti, nes skolinimąsi vis dar be reikalo laiko rizikingu procesu. Jiems taip pat svarbu pasverti, ar geriau gyventi nepatogiai, kol sukaups reikiamą sumą, ar pasiskolinti ir išspręsti problemą čia ir dabar.“

Tačiau, anot specialistų, bendras patarimas, nepaisant amžiaus, – skolintis tik gerai apgalvotiems dalykams ir įvertinus savo galimybes. Nors ir skolindamiesi reikalingiems daiktam, įvairių kartų žmonės vis dar dažnai jaučiasi nepatogiai. Specialistai pabrėžia, kad jei daiktas ar paslauga iš tiesų yra būtini, svarbu suprasti, jog skolintis negėda.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų