„Fitch“: JAV, euro zonos ir Kinijos BVP augimas šiemet viršys vidurkį

Šiuo metu susidariusios sąlygos leidžia pasaulio ekonomikai sparčiai augti, o centriniai bankai tampa nebe tokie atsargūs kalbant apie infliacijos grėsmę, savo pasaulinėje apžvalgoje skelbia tarptautinė reitingų agentūra „Fitch“. Jungtinių Valstijų, euro zonos ir Kinijos ekonomikos veikiausiai šiais metais augs sparčiau už vidurkį, o pasaulio ekonomikos augimas viršys 3 proc. trejus metus iki 2019 metų, ko nebūta nuo pirmojo šio amžiaus dešimtmečio vidurio.
Berniukas laiko Kinijos ir JAV vėliavėles
Berniukas laiko Kinijos ir JAV vėliavėles / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Fitch“ ataskaitoje konstatuojama, kad spartėjančios privataus sektoriaus investicijos ir švelnėjanti pasaulinė monetarinė politika skatina išsivysčiusių šalių ekonomikų augimą. „O tuo metu augančios žaliavų kainos ir pingantis JAV doleris palaiko besivystančias rinkas. Kinija švelniai spaudžia stabdį, tačiau ir toliau pirmenybę teikia dideliam ūkio augimui vidutiniu laikotarpiu“, – sakė „Fitch“ ekonomistas Brianas Coultonas.

Vartotojų išlaidos išsivysčiusiose šalyse auga dėl ir toliau gerėjančios padėties darbo rinkose. Pasaulinė monetarinė politika yra labai stimuliuojanti, o kreditavimo sąlygos yra labai palankios. JAV fiskalinė politika smarkiai švelnėja, o ateinančiais metais šalies biudžeto deficitas gali padidėti nuo maždaug 3,5 proc. pernai iki 5 proc. BVP.

Spartus ekonomikos augimas ir nedarbo mažėjimas didina infliacijos riziką išsivysčiusiose šalyse. Tačiau staigaus infliacijos šuolio tikimybė išlieka maža, mano agentūros analitikai.

„Centriniai bankai tampa vis mažiau atsargūs kalbant apie monetarinės politikos normalizavimą spartaus ūkio augimo ir rezervinių pajėgumų mažinimo sąlygomis. Mes manome, kad JAV federalinio rezervo sistema iki ateinančių metų pabaigos bazinę palūkanų normą padidins mažiausiai septynis kartus. Europos Centrinis Bankas, nors tai dar yra labai preliminaru, šių metų pabaigoje sukurs tvirtą pagrindą laipsniškam kiekybinio švelninimo programos atsisakymui. Mes taip pat manome, kad Anglijos bankas šiemet padidins bazinę palūkanų normą 25 baziniais punktais“, – sakė B.Coultonas.

„Fitch“ prognozuoja, kad besivystančių rinkų atsigavimui daugiausia įtakos turės pingantis doleris ir augančios žaliavų kainos. Tačiau vėliau šie teigiami veiksniai veikiausiai išnyks.

„Mes prognozuojame, kad „Brent“ naftos kaina vėl smuktels žemiau 60 JAV dolerių ribos, o doleris augs dėl to, kad FRS sparčiau didins bazinę palūkanų normą, o taip pat gerės JAV ūkio augimo perspektyva“, – prognozuojama „Fitch“ apžvalgoje.

Agentūros analitikai padidino JAV BVP prieaugio prognozę šiems metams nuo gruodį prognozuotų 2,5 proc. iki 2,7 proc. O ateinančių metų prognozė buvo padidina nuo 2,2 iki 2,5 proc.

Euro zonos ekonomika šiais metais, kaip prognozuojama, turėtų augti 2,5 proc., palyginti su ankstesne 2,2 proc. prieaugio prognoze. O ateinančių metų prognozė buvo padidinta nuo 1,7 iki 1,8 proc.

Kinijos ekonomikos prieaugio prognozė šiems metams buvo padidinta vienu procentiniu punktu iki 6,5 proc. Tačiau šiųmetis prieaugis bus mažesnis už pernykštį, kai Kinijos ekonomika išaugo 6,9 proc.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų