2022 08 31 /16:02

M.Skuodis: valstybė padarė viską, kad atsiskaitymai už Kainingrado tranzitą vyktų

Susisiekimo ministras Marius Skuodis sako, kad Vyriausybė padarė viską, jog atsiskaitymai už sankcionuotų prekių tranzitą per Lietuvą tarp Rusijos ir Kaliningrado vyktų toliau. Ministras, kaip ir anksčiau, pabrėžia, kad galutinius sprendimus dėl mokėjimų priima bankai.
Geležinkelis
Geležinkelis / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Valstybės institucijos yra padariusios visus būtinus veiksmus, kad mokėjimai būtų galimi, bet galutinius sprendimus priima komercinių santykių dalyviai ir bankai“, – prieš Vyriausybės posėdį žurnalistams trečiadienį sakė ministras.

„Čia nėra atsakomybės nusimetimas ar kratymasis – mes sakome, kad mokėjimai yra galimi, bet galutinius sprendimus vis dėlto priims bankai, įskaitant patikrinimus“, – pridūrė M.Skuodis.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) trečiadienį pranešė atsisakiusi „Lietuvos geležinkeliams“ (LTG) suteikti bendrą leidimą gauti mokėjimus už sankcionuotų prekių tranzitą tarp Rusijos ir Kaliningrado, tačiau kiekvieną prašymą tarnyba vertins atskirai, kad galėtų būti pritaikyta išimtis.

Pasak susisiekimo ministro, iššūkių dėl krovinių tikrinimo kyla dėl vežėjų gausos.

„Kadangi dalyvauja labai daug juridinių asmenų, berods 100 vykdo visokius mokėjimus istoriškai už pervežimus, aš tikrai negaliu pasakyti, kad kažkam nekils problemų. Natūralu, kils, jeigu jie yra susiję su sankcionuotais juridiniais asmenimis“, – sakė M.Skuodis.

„Lietuvos geležinkelių“ atstovas Mantas Dubauskas BNS teigė, kad įmonė vėliau trečiadienį pakomentuos situaciją dėl atsiskaitymų. Anot jo, dabar viskas priklauso nuo bankų – ar jie aptarnaus mokėjimus.

„Lietuvos geležinkeliai“ popiet skelbė gavę FNTT išaiškinimą dėl atsiskaitymų už tranzitą tarp Rusijos ir Kaliningrado:

Keleivių tranzitas. FNTT iki atskiro nurodymo leido LTG gauti ir atlikti įeinančius ir išeinančius mokėjimus iš ir į Rusijos bei Baltarusijos geležinkelių vykdant keleivių tranzitą tarp Rusijos Federacijos ir Kaliningrado srities. Šią informaciją LTG pateikė šalyje veikiantiems bankams, kad šie galėtų priimti sprendimus dėl tokių mokėjimų aptarnavimo.

Sankcionuotų ir nesankcionuotų prekių tranzitas. FNTT nurodo, kad LTG pateikus prašymus dėl leidimo atlikti įeinančius/išeinančius mokėjimus už tarpusavio paslaugas iš/į Rusijos geležinkelių ir Baltarusijos geležinkelių nagrinės ir sprendimą dėl tokio leidimo suteikimo priims teisės aktų nustatyta tvarka įvertinusi individualias kiekvieno prašymo faktines aplinkybes. Tai reiškia, kad kiekvieną atvejį pirmiausia nagrinės LTG Grupė, laikydamasi ES taikomų sankcijų ir atsakingų Lietuvos institucijų išaiškinimų. Reikalinga informacija bus teikiama FNTT, o gavus tarnybos įvertinimą – bankams, kad šie galėtų priimti sprendimus dėl tokių mokėjimų aptarnavimo.

Nesankcionuotų prekių importas ir / ar eksportas ir Rusijos, Baltarusijos ar kitos šalies į, iš ar per Lietuvos teritoriją į kitą ES narę ar trečiąją šalį ir atvirkščiai. FNTT nurodo, kad LTG pateiktus prašymus dėl leidimo atlikti įeinančius/išeinančius mokėjimus už tarpusavio paslaugas iš/į Rusijos geležinkelių ir Baltarusijos geležinkelių nagrinės ir sprendimą dėl tokio leidimo suteikimo priims teisės aktų nustatyta tvarka įvertinusi kiekvieno prašymo faktines aplinkybes. Tai reiškia, kad kiekvieną atvejį pirmiausia nagrinės LTG Grupė, laikydamasi ES taikomų sankcijų ir atsakingų Lietuvos institucijų išaiškinimų. Reikalinga informacija bus teikiama FNTT, o gavus tarnybos įvertinimą – bankams, kad šie galėtų priimti sprendimus dėl tokių mokėjimų aptarnavimo.

„LTG Grupė kruopščiai laikosi ir toliau laikysis ES sankcijų reikalavimų ir atsakingų Lietuvos institucijų išaiškinimų. Visos valstybės institucijos ir LTG kartu atliko būtinus veiksmus. Tikimės, kad naujausi išaiškinimai, sudarantys prielaidas mokėjimams už leistiną tranzitą vykdyti, įneš daugiau aiškumo į susidariusią situaciją. Jais remdamiesi kiekvieną atvejį dėl prekių tranzito nagrinėsime atskirai ir teiksime reikalingą informaciją FNTT, o gavę jų atsakymą informuosime bankus, kad šie galėtų priimti sprendimus iš savo pusės“, – sako LTG generalinis direktorius Egidijus Lazauskas.

LTG taip pat yra gavę Susisiekimo ministerijos išaiškinimą, kad bendrovė gali toliau vykdyti turimas sutartis su Rusijos ir Baltarusijos geležinkeliais, laikantis Europos Komisijos gairių dėl sankcijų įgyvendinimo. Susisiekimo ministerija savo rašte yra pažymėjusi, kad „valstybės institucijos užtikrina, kad tranzitas vyktų teisėtai, pagal nustatytas taisykles ir būtų griežtai kontroliuojamas“, taip pat atkreipė dėmesį, kad „atsiskaitymai už leidžiamą Kaliningrado tranzitą yra teisėti“.

Tiek FNTT, tiek ir kitų atsakingų institucijų išaiškinimus, taip pat – informaciją apie tai, kaip LTG vykdo tranzitinių krovinių kontrolę, bendrovė pateikė šalyje veikiantiems bankams, kad jie galėtų įvertinti situaciją ir apsispręsti dėl mokėjimų aptarnavimo.

LTG Grupės bendrovės krovinių gabenimo paslaugas Rusijos ir Baltarusijos klientams jau kurį laiką teikia tik gavusios apmokėjimą už jas. Taigi tokie klientai, norintys gabenti krovinius Lietuvoje, iš pradžių turi pasirūpinti atsiskaitymu už paslaugas.

Didiesiems šalies bankams jau anksčiau nutraukus bet kokius mokėjimus tarp Lietuvos ir Rusijos bei Baltarusijos ūkio subjektų, vienintelis Šiaulių bankas iki rugsėjo 1-osios tebevykdo tokias operacijas. Tačiau ketvirtadienį bankas žada jas nutraukti, išskyrus išimtis, būtinas humanitariniams tikslams ir valstybės funkcijoms užtikrinti, o kiekviena situacija bus vertinama atskirai.

Sankcionuotų prekių tranzitą LTG atnaujino liepos 22-ąją, po Europos Komisijos išaiškinimo, jog geležinkeliu tarp Rusijos ir Kaliningrado gali būti pervežtas ribotas krovinių kiekis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų