Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

FRS šią savaitę greičiausiai paskelbs dar vieną didžiulį bazinės palūkanų normos kėlimą

JAV Federalinio rezervo sistema (FRS) šią savaitę greičiausiai paskelbs dar vieną didžiulį bazinės palūkanų normos kėlimą, nes naujausi JAV infliacijos duomenys parodė nerimą keliantį vaizdą, patvirtinantį prielaidas, kad centrinis bankas ir toliau turi veikti agresyviai.
Investavimas, finansai
Investavimas, finansai / 123RF.com nuotr.

Dėl kylančių kainų metinė infliacija pasiekė aukščiausią lygį per keturis dešimtmečius, sukeldama pragyvenimo išlaidų krizę, nepaisant pastarosiomis savaitėmis sumažėjusių benzino kainų.

Nuvilianti rugpjūčio mėnesių vartotojų kainų dinamikos ataskaita, paskelbta praėjusią savaitę, rodo, kad būsto, maisto ir medicinos išlaidos toliau didėjo.

Neįtraukus nepastovių maisto ir energijos kainų, vadinamoji pagrindinė infliacija taip pat paspartėjo.

Namų ūkiai susiduria su augančiomis kainomis, kurias iš pradžių paskatino didelė paklausa, susidariusi didžiausiai pasaulio ekonomikai atsigaunant po pandemijos ir susidūrus su tiekimo grandinių sutrikimais.

Situaciją pablogino dėl COVID-19 Kinijoje skelbiamos ribojamosios priemonės ir dėl Rusijos invazijos į Ukrainą kylančios energijos bei maisto kainos.

Pinigų politikos formuotojus neramina ne tik dabartinė aukšta infliacija, bet ir tai, kad vartotojų ir įmonių kylančių kainų lūkesčiai taps nuolatiniu reiškiniu, kuris gali sukelti pavojingą spiralę ir vadinamąją stagfliaciją.

Šis nerimas spartina staigų palūkanų normų kėlimą.

JAV centrinis bankas šiemet keturis kartus padidino bazinę paskolų palūkanų normą, įskaitant du kartus iš eilės 75 baziniais punktais birželį ir liepą.

Bankas siekia padidinti skolinimosi išlaidas ir sumažinti paklausą.

Priemonė jau turi poveikį, nes būsto paskolų palūkanos JAV pirmą kartą nuo 2008 metų viršijo 6 procentus.

Trečiadienį, pasibaigus dviejų dienų FRS politikos formuotojų susitikimui, tikimasi trečio didžiulio palūkanų normų didinimo.

Kai kurie analitikai mano, kad FRS galėtų žengti dar didesnį žingsnį, tačiau stiprėja nerimas, kad dėl agresyvių veiksmų JAV ekonomika gali panirti į nuosmukį, o tai atsilieps visam pasauliui.

FRS vadovas Jerome‘as Powellas aiškiai leido suprasti, kad recesija yra rizika, kuriai jis yra pasirengęs – iš tikrųjų, tai yra rizika, kurią centrinis bankas turi prisiimti, norėdamas išvengti dar baisesnių pasekmių, pavyzdžiui, tokios nevaldomos infliacijos, kokia buvo 8-ajame dešimtmetyje ir 9-ojo dešimtmečio pradžioje.

„Dabar turime veikti atvirai, ryžtingai, kaip elgėmės praeityje, ir turime taip tęsti tol, kol darbas bus atliktas“ – pareiškė J.Powellas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų