FRS spartina turto pirkimo apimčių mažinimą, numato tris palūkanų normų didinimus 2022 m.

JAV Federalinio rezervo sistema (FRS) ketina spartinti tempą, kuriuo, augant infliacijai, mažins skatinamosios turto pirkimo programos apimtis bei numato kitais metais padidinti bazines palūkanų normas tris kartus.
Doleris
Doleris / 123RF.com nuotr.

Pakoregavęs savo politiką, centrinis bankas trečiadienį paskelbė nusprendęs sumažinti mėnesinius obligacijų pirkimus po 30 mlrd. JAV dolerių per mėnesį, paspartindamas anksčiau numatytą programos mažinimo greitį dvigubai.

Tai reiškia, kad visa programa baigsis kovo mėnesį, o centriniam bankui atsivers durys didinti bazinę palūkanų normą jau pirmąją kitų metų pusę.

Komiteto narių prognozės rodo, kad kitais metais jie numato net tris palūkanų normų didinimus, palyginti su vienu didinimu, apie kurį kalbėta rugsėjo mėnesį. FRS pagrindinė palūkanų norma, šiuo metu beveik prilygstanti nuliui, turi įtakos daugeliui vartojimo ir verslo paskolų, įskaitant hipotekas, kredito korteles ir paskolas automobiliams.

Šios skolinimosi išlaidos ateinančiais mėnesiais gali pradėti didėti, nors FRS veiksmai ne visada iš karto daro įtaką kitoms paskolų palūkanų normoms. Ir net jei centrinis bankas kitais metais padidins palūkanų normas tris kartus, jis vis tiek paliks savo orientacinę palūkanų normą istoriškai žemame lygyje – nesiekiančią 1 procento.

Po pastarojo posėdžio paskelbtame pareiškime centrinis bankas teigė, kad net jei infliacija gerokai viršija 2 proc. tikslinį lygį, jis greičiausiai nepradės kelti palūkanų, kol nebus pasiektas užsibrėžtas tikslas – „maksimalus užimtumas“. Bankas nėra aiškiai apibrėžęs, kada šis tikslas bus pasiektas.

Signalų apie trečiadienį paskelbtus FRS politikos pokyčius buvo galima aptikti centrinio banko pirmininko Jerome‘o Powello kalboje, kurią jis pasakė Kongresui prieš dvi savaites, aptardamas neeilinę FRS paramą ekonomikai, atsigaunančiai nuo COVID-19 pandemijos sukeltos krizės.

Politikos pokytis atspindi J.Powello pripažinimą, kad didėjant infliacijos keliamam spaudimui, FRS privalo pradėti griežtinti kreditų išdavimo sąlygas vartotojams ir įmonėms greičiau, nei manė dar prieš kelias savaites. FRS infliacijos šuolį yra apibūdinusi kaip „laikiną“ problemą, kuri išnyks, kai bus išspręstos pandemijos sukeltos tiekimo kliūtys.

Kainų kilimas išlieka ilgiau nei FRS tikėjosi ir išplito nuo tokių prekių kaip maistas, energija ir automobiliai iki tokių paslaugų kaip butų nuoma bei restoranų ir viešbučių paslaugos. Tai labai varžo vartotojus, ypač mažesnes pajamas gaunančius namų ūkius ir ypač kalbant apie kasdienes reikmes, bei „suvalgė“ daugelio darbuotojų atlyginimų prieaugį.

Reaguodama į tai, FRS perkėlė dėmesį nuo nedarbo mažinimo, kuris greitai nukrito iki sveiko 4,2 proc. lygio, palyginti su 4,8 proc. ankstesnio posėdžio metu, į išaugusias kainas. Praėjusią savaitę vyriausybė pranešė, kad vartotojų kainos lapkritį augo 6,8 proc., palyginti su analogišku laikotarpius metais anksčiau, ir tai buvo sparčiausias tempas per beveik keturis dešimtmečius.

Visgi naujasis FRS politikos pokytis yra susijęs su tam tikromis rizikomis. Per greitas skolinimosi išlaidų didinimas gali slopinti vartotojų ir verslo išlaidas, o tai savo ruožtu susilpnintų ekonomiką ir greičiausiai padidintų nedarbą.

Tačiau jei centrinis bankas lauks per ilgai lauks, infliacija gali išaugti nekontroliuojamai. Tada jau gali tekti imtis aktyvių veiksmų sugriežtinti skolinimosi sąlygas, o tokiu atveju galėti vėl kilti recesija.

FRS pareigūnai teigė besitikintys, kad infliacija iki antrosios kitų metų pusės atvės.

Dujų kainos jau leidžiasi nuo pasiekto piko, tuo tarpu tiekimo grandinių kliūtys kai kuriose srityse palaipsniui mažėja. Tikėtina, kad vyriausybės skatinamosios išmokos, padėjusios padidinti išlaidas, kurios savo ruožtu paskatino infliaciją, nebebus atnaujintos.

Visgi daugelis ekonomistų mano, kad aukštos kainos išliks. Tokią tikimybę šią savaitę sustiprino JAV vyriausybės ataskaita, kad didmeninė infliacija per 12 mėnesių laikotarpį iki lapkričio pabaigos šoktelėjo 9,6 proc. ir tai buvo didžiausias metinis tempas nuo 2010 metų.

„Goldman Sachs“ ekonomistai paskaičiavo, kad būsto išlaidos, įskaitant būsto nuomą ir būsto išlaikymo išlaidas, kurios sudaro maždaug trečdalį vartotojų kainų indekso, pastaruosius kelis mėnesius augo 5 proc. metiniu tempu.

Restoranų paslaugų kainos lapkritį šoktelėjo 5,8 proc., palyginti su analogišku laikotarpiu prieš metus. Tai yra beveik keturių dešimtmečių rekordas, kuris iš dalies atspindi dpadidėjusį darbo užmokestį. Tikėtina, kad dėl tokio kainų augimo infliacija gerokai viršys FRS 2 proc. metinį tikslą ir kitais metais.

Mėnesiniai FRS vykdomi turto pirkimai yra skirti išlaikyti ilgalaikes palūkanų normas, siekiant padėti ekonomikai, tačiau mažėjant nedarbui, o infliacijai pasiekus aukščiausią lygį per beveik 40 metų, tokios programos poreikis slopsta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų