FRS taip pat ketina šiais metais normą padidinti dar kartą, kas būtų jau trečias normos padidinimas šiais metais.
FRS vadovė Janet Yellen trečiadienį per spaudos konferencija teigė, kad sprendimas didinti normą atspindi didžiausios pasaulyje ekonomikos, vis dar sparčiai kuriančios naujų darbo vietų, pažangą.
„Ekonominė padėtis yra gera, ekonomika demonstruoja atsparumą, – sakė ji. – Turime labai stiprią darbo rinką ir nedarbo lygį, kurio nesame matę nuo 2001 metų. Ir net šiek tiek sulėtėjus naujų darbo vietų kūrimo tempui, turime darbo rinką, kuri ir toliau stiprėja.“
Taip pat nepaisant pastaruoju metu nedidelio fiksuojamo kainų spaudimo, FRS prognozuoja, kad infliacija paspartės. Dar kurį laiką ji nesieks FRS tikslinės dviejų procentų ribos, tačiau vidutiniu laikotarpiu laipsniškai kils.
Trečias kartas?
Analitikai pastarosiomis savaitėmis ėmė abejoti, ar JAV centrinis bankas šiais didins bazinę palūkanų normą trečią kartą, nes infliacijos, vartojimo ir kitų ekonominiai duomenys rodė, kad pirmasis šių metų ketvirtis buvo silpnesnis.
Kol kas tikimybė, kad FRS dar kartą padidins bazinę palūkanų normą šiais metais vertinama mažiau nei 50 proc. Tačiau J.Yellen sakė, kad verslo ir vartotojų pasitikėjimas išlieka stiprus, ir savo žodžiais atkartojo Federalinio atvirų rinkų komiteto pareiškimą, kuriame pakartojamas tikėjimas, jog ekonomika pamažu augs, net ir dar labiau padidinus normą.
FRS vadovė anksčiau yra sakiusi, kad normos didinimas nėra „iš anksto nustatytas kursas“, nors bankas vis dar tikisi bazinę palūkanų normą iki šių metų pabaigos padidinti iki 1,4 proc. Ateinančiais metais planuojami trys, o 2019 metais – dar trys padidinimai, dėl ko norma šio laikotarpio pabaigoje pasiektų 2,9 proc.
Prognozės
FRS ekspertai prognozuoja, kad šiais metais šalies ekonomika augs kiek sparčiau, nei prognozuota anksčiau. Šių metų BVP prognozę jie padidino viena dešimtąja procentinio punkto iki 2,2 proc.
Tuo tarpu FRS infliacijai matuoti naudojamo asmeninių išlaidų indekso (PCE) buvo sumažintas iki 1,6 proc., o tradicinio bazinio vartotojų kainų indekso prognozė buvo sumažinta iki 1,7 proc.
JAV centrinis bankas dabar prognozuoja, kad nedarbo lygis šalyje šių metų pabaigoje sieks 4,3 proc. Tiek pat jis siekia ir dabar. Anksčiau prognozuoti 4,5 proc.
Be to, JAV centrinis bankas ketina jau šiemet pradėti mažinti jo balanse esamų aktyvų apimtis, kurios po ūkio stimuliavimo programų, pasiekė puspenkto trilijono JAV dolerių.