Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

G.Nausėda ragina dėl trąšų nesuteikti progų Baltarusijai švęsti, sako turintis palaikymą

Prezidentas Gitanas Nausėda sako turintis regiono šalių palaikymą atsispirti Europos Sąjungos (ES) koridoriuose brandinamoms sankcijų išimtims baltarusiškoms trąšoms.
Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda / Prezidento kanceliarijos / Roberto Dačkaus nuotr.

„Šiandien koordinaciniame susitikime su Baltijos ir Šiaurės šalių lyderiais aš iškėliau šitą klausimą ir matau, kad kolegos palaiko“, – žurnalistams Briuselyje ketvirtadienį sakė G.Nausėda, atvykęs į ES šalių lyderių susitikimą.

Sausį Europos Komisija pradėjo konsultacijas dėl sankcijų Baltarusijai taisymo, numatant išimtį trąšoms, BNS teigė šaltiniai.

ES sankcijos baltarusiškoms trąšoms buvo įvestos per kelis kartus dar iki Rusijos invazijos į Ukrainą pernai.

Didžiąją dalį Baltarusijos trąšų eksporto dalį sudarė įmonės „Belaruskalij“ produkcija – šios trąšos į užsienį vežtos per Klaipėdos uostą, gabenant jas per Lietuvą geležinkeliais.

Šis tranzitas nutrauktas pernai vasarį, argumentuojant tarptautinėmis sankcijomis ir rizikomis nacionaliniam saugumui.

„Pasakykite, prašau, kas atsitiko pozityvaus, kad tas sankcijas būtų galima sušvelninti? Nieko. Situacija tik dar labiau pablogėjo“, – sakė G.Nausėda.

„Turime nesudaryti galimybių švęsti pergalę šitoms dviem diktatūrinėms valstybėms švelnindami savo sankcijas“, – pridūrė jis.

Diskusijos dėl sankcijų išimčių paaštrėjo į Europos Vadovų Tarybą (EVT) ketvirtadienį atvykus Jungtinių Tautų (JT) generaliniam sekretoriui Antonio Guterresui (Antonijui Guterišui).

JT teigia, kad dėl apsunkinto išgabenimo Baltarusijos trąšų eksportas smarkiai sumažėjo, o dėl to mažiau išsivysčiusiose šalyse smarkiai ženkliai maisto kainos.

Pasak G.Nausėdos, kalbos apie sankcijų poveikį Afrikos šalims yra nepagrįstos – dvi šio žemyno šalys turi kalio trąšas gaminančias įmones, kurių produkcija viršija kontinento reikmes.

„Man nesueina galai – kaip jos eksportuoja šias trąšas ne į Afriką, o į kitas valstybes? Tai galbūt sutvarkykime prekybos ir gamybos grandines, tiesiogiai remkime tas šalis, kurias norime paremti, bet nepasiduokime šitiems dirbtiniams argumentams“, – kalbėjo prezidentas.

Jo teigimu, sankcijų išimtis siekiama sukurti precedentą, kad Europa „krypsta į šoną“.

„Tai būtų nepaprastai žalinga politiškai“, – sakė šalies vadovas.

Prieš išimtis sankcijoms Baltarusijai taip pat pasisakė ir premjerė Ingrida Šimonytė bei Seimo Užsienio reikalų ir Europos reikalų komitetai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?