2022 06 06 /13:17

G.Šimkus: aukšta infliacija blogina tiek gyventojų, tiek įmonių finansus

Užsitęsusi aukšta infliacija gali apsunkinti dalies gyventojų galimybes grąžinti paskolas ir skolintis, sako Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus. Anot jo, infliacija neigiamai veikia tiek žmonių perkamąją galią, tiek įmonių padėtį – vis daugiau jų patiria finansinių sunkumų.
Gediminas Šimkus
Gediminas Šimkus / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Infliacija turi neigiamą įtaką namų ūkių finansiniam stabilumui ir mažina jų galimybes grąžinti turimus įsiskolinimus ir skolintis“, – pirmadienį spaudos konferencijoje teigė G.Šimkus.

Pasak jo, gyventojų galimybes dar labiau apribotų galimas Europos Centrinio Banko sprendimas didinti palūkanų normas.

„Tai svarbu, nes iš turimų pajamų reikės daugiau atidėti paskolų grąžinimui“, – sakė jis.

LB skaičiavimu, vidutinė būsto paskolos įmoka šiuo metu yra 230 eurų, jeigu palūkanų norma išaugtų 0,5 procentinio punkto, įmoka padidėtų 12 eurų, 1 punktu – 24 eurais, 2 punktais – apie 50 eurų.

Lietuvoje namų ūkių ir įmonių įsiskolinimo lygis šiuo metu yra vienas mažiausių Europos Sąjungoje (ES), todėl skolininko nemokumo tikimybė taip pat yra mažesnė, o būsto paskolų grąžinimo atsparumą šokui didina atsakingo skolinimo politika, teigė G.Šimkus.

„Nuo 2015 būsto paskolos teikiamos įvertinus palūkanų normų padidėjimą iki 5 proc., toks reikalavimas yra atsakingo skolinimo nuostata, taip užtikrinant, kad palūkanoms augant būtų kaip įmanoma daugiau užtikrinamas gyventojo gebėjimas grąžinti paskolą“, – sakė LB vadovas.

G.Šimkaus teigimu užsitęsusios aukštos infliacijos neigiamą poveikį iki šiol mažino tai, kad gyventojų finansinė padėtis kelerius metus nuolat gerėjo, o per pandemiją sukaupta rekordiškai daug santaupų.

„Dėl per pandemiją apribotų vartojimo ir investicijų galimybių ir gausios valstybės paramos gyventojų indėlių apimtys 2021 metų pradžioje augo sparčiausiai ES, o gyventojai ir įmonės šiuo metu yra sukaupę rekordiškai daug indėlių, sukauptos santaupos mažina didesnės infliacijos įtaką“, – kalbėjo G.Šimkus.

Anot jo, aukšta infliacija per didėjančias veiklos sąnaudas veikia ir verslą – jis gauna mažiau pelno ir negali mažinti gamybos savikainos, todėl vis daugiau šalies įmonių patiria finansinių sunkumų.

„Auganti infliacija dar iki Rusijos pradėto karo Ukrainoje ėmė neigiamai veikti dalies Lietuvos įmonių finansinę padėtį, sąnaudoms augant ji gali dar labiau prastėti, o nuo 2022 metų vis daugiau įmonių riboja finansiniai sunkumai. Balandžio duomenimis, kas penkta įmonė Lietuvoje galėjo susidurti su finansiniais sunkumais“, – kalbėjo G.Šimkus.

Metinė infliacija Lietuvoje gegužę, išankstiniais vertinimais, buvo 18,5 proc. Tai didžiausias metinis kainų augimas nuo 1996 metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų